علی آبادی: تولید خودروی هوشمند پس از تولید خودروی برقی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بعد از خودروی برقی دنبال تولید خودروی هوشمند هستیم.

آقای عباس علی‌آبادی وزیر صمت در آئین افتتاح نخستین خط تولید انبوه اتوبوس برقی افتتاح این خط تولید را در مسیر طرح برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل بسیار با اهمیت دانست و افزود: مهمترین راهكار برای حفاظت محیط زیست، برقی‌سازی حمل و نقل بوده كه تولید این خودروها، اقتصادی و سازگار با محیط زیست است.
وزیر صمت با اشاره به نقش برجسته رئیس جمهور در جهت حل مشكلات مربوط به تایید استاندارد تولیدات برقی شركت‌های مختلف ایرانی گفت: با جدیت به‌دنبال نوآوری و خلاقیت برای تولید خودروی هوشمند و هوشمندسازی كل صنعت هستیم ضمن اینكه با تدبیر رئیس جمهور، مسیر تولید انبوه و تجاری‌سازی تولیدات خودروی برقی ایرانی فراهم شد.
وی به روند تولید خودرو‌های برقی از دو قرن پیش تا به امروز اشاره كرد و گفت: از سال 2019 با اختصاص جایزه نوبل به موضوع باطری لیتیومی توجهات را مجددا به این سمت پیش برده و نقطه عطفی در مسیر تولید خودروی برقی شد. البته برقی‌سازی حمل و نقل در دنیا دنبال می‌شود و امروز در نروژ بیش از 85 درصد خودرو‌ها برقی هستند.
علی‌آبادی با قدردانی از همراهی مجلس شورای اسلامی، وزارت نفت و بانك مركزی در جهت بهره‌مندی بهتر و بیشتر كشور از برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل، گفت: قوانین مربوط به خودرو‌های برقی در مجلس وجود دارد و باید با همت نمایندگان مجلس موضوعات جدید پسینی نیز به آن اضافه شود.
وزیر صمت با بیان اینكه با فاصله گرفتن از قیمت‌گذاری دستوری باید به دنبال پیشرفت و توسعه در این زمینه باشیم، اضافه كرد: امروز دیگر نگران گسترش و تثبیت تولید و واردات خودروی برقی نیستیم، اما با جدیت دنبال نوآوری و خلاقیت برای تولید خودروی هوشمند و هوشمندسازی كل صنعت هستیم.
وزیر صمت ادامه داد: مردم عزیز ایران، اقدام برقی‌سازی حمل و نقل به تنهایی امكان‌پذیر نیست، اما وقتی دست به دست هم دهیم، در بخش‌های مختلف مجلس، دولت و مردم موفق خواهیم شد.
وی ضمن تبریك به تمامی مدیران و كاركنان ایران‌خودرو و مردم شریف ایران برای به ثمر نشستن افتتاح خط تولید انبوه اتوبوس برقی به‌عنوان یكی از مهمترین زمینه‌های برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل گفت: جشن شكوفایی، یك نوآوری است كه در صنعت و اقتصاد كشور رقم می‌زنیم.
علی‌آبادی همچنین گفت: فرهنگ‌سازی استفاده از خودرو‌های برقی و بیان مزیت‌ها و قابلیت‌های استفاده از خودرو‌های عمومی و شخصی برقی، امر بسیار مهمی است كه می‌بایست با مشاركت و همكاری تمامی دستگاه‌ها و ارائه مشوق‌های لازم محقق شود.

1402/09/07
|
17:52
دسترسی سریع