تامین اتوبوس برقی از تولیدكنندگان داخلی و واردات

معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران می‌گوید: برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی قرارداد 3 هزار دستگاه امضا شده و ناگزیر باید از اتوبوس‌های وارداتی هم استفاده كنیم.

نیاز شهر تهران به اتوبوس برای حمل و نقل عمومی حدود 7 هزار دستگاه است، اما در حال حاضر 2 هزار و 50 اتوبوس در تهران فعال است، یك فاصله معنادار بین نیاز ما با واقعیت وجود دارد و باید این فاصله برطرف شود.
وی افزود: نوسازی و بهسازی ناوگان اتوبوسرانی در چهار سال گذشته به خوبی انجام نشد و تنها 130 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اضافه شد.
هرمزی گفت: در حال حاضر 80 درصد ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران فرسوده است و این هم شامل اتوبوس‌های شهرداری تهران است و هم اتوبوس‌های بخش خصوصی.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران افزود: برای بهسازی اتوبوس‌های فرسوده با 16 شركت قرارداد داریم و سهم اوراق مشاركت امسال را هم كه 500 میلیارد تومان بود به بهسازی اتوبوس‌ها اختصاص دادیم، اما مشكل را باید اساسی حل كرد.
هرمزی با بیان اینكه از ابتدای كار مدیریت جدید شهری تاكنون 662 دستگاه اتوبوس جدید خریداری شده است، گفت: برای نوسازی ناوگان از زمستان گذشته تاكنون قرارداد خرید حدود 3 هزار دستگاه برای تامین اتوبوس و ون از تولیدكنندگان داخلی منعقد شده است.
وی افزود: توان خودروسازان داخلی بالا نیست و از زمان سفارش‌گذاری تا تحویل، زمان زیادی صرف می‌شود، این درحالیست كه ما با شركت عقاب، اسنا، عماد خودرو، سبلان خودرو، شتاب در زیرمجموعه مپنا و با ایران خودرو دیزل قرارداد بسته‌ایم، هم در حوزه اتوبوس برقی و هم دیزلی‏,، اما ظرفیت تولید داخل همین است و با تولیدكنندگان خارجی فاصله بسیار زیادی دارند.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران گفت: مردم امروز در خیابان‌ها از نظر حمل و نقل شهری دچار مشكل هستند، زیرا سیستم حمل و نقل كارآمد نداریم، لذا در گام نخست باید عرضه سیستم حمل و نقل عمومی را واقعی و پس از آن ممنوعیت‌ها و موارد دیگر را لحاظ كنیم.
هرمزی افزود: نیاز اول ناوگان حمل و نقل شهری، نوسازی و بهسازی است، برای رسیدن به 7 هزار دستگاه، علاوه بر قرارداد با تولیدكنندگان داخلی با همراهی دولت و توجه ویژه‌ای كه رئیس جمهور به موضوع اتوبوس‌های برقی دارند، واردات را در دستور كار قرار داده ایم.
وی گفت: با كمك وزارت صمت، نیرو و شهرداری به سمت برقی كردن سیستم حمل و نقل شهری حركت می‌كنیم ضمن اینكه، قرار شد 2 هزار دستگاه اتوبوس برقی را از چین خریداری كنیم.
هرمزی افزود: در این بخش اتوبوس برقی به اندازه اتوبوس دیزلی تولید نشده است و تولیدكنندگان توان قابل توجهی در آن ندارند به عنوان نمونه ما قرارداد‌هایی با تولیدكنندگان داخلی برای تولید اتوبوس برقی بسته‌ایم، اما به نتیجه نرسیده.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران گفت: در چین ما از كارخانجات تولید اتوبوس برقی بازدید كردیم آن‌ها در یك شیفت كاری 450 دستگاه اتوبوس برقی تولید می‌كنند، اما در قرارداد با یكی از شركت‌های داخلی تولید اتوبوس به ما اعلام كرده در سال اول دو دستگاه اتوبوس به ما می‌تواند تحویل دهد؛ با یك شركت دیگر هم كه 500 دستگاه اتوبوس برقی 9 متری و 12 متری قرارداد بستیم؛ برای اتوبوس‌های 12 متری ضمانت نامه‌ای ارائه نكرد و برای اتوبوس‌های 9 متری هم كه ضمانت نامه ارائه كرده بود اكنون بعد از 6 ماه با توجه به پرداخت 230 میلیارد تومان پیش پرداخت از سوی شهرداری، اعلام كرده نمی‌تواند اتوبوس‌ها را تولید كند و شهرداری ناگزیر باید ضمانتنامه را ضبط كند.
هرمزی اضافه كرد: به لحاظ قیمتی، اتوبوس ایرانی در بعضی مواقع گران‌تر از تولید خارجی است با وجود همه تعرفه‌های وارداتی، ما با یكی از شركت‌های داخلی قرارداد تولید اتوبوس برقی امضا كردیم به ارزش هر اتوبوس 12 متری 316 هزار یورو، اما قیمتی كه همین شركت به ما اعلام كرد برای واردات اتوبوس برقی حدود 250 هزار یورو با همه تعرفه‌ها بود، حتی برخی شركت‌ها هر اتوبوس وارداتی را 200 هزار یورو هم به ما قیمت دادند.
وی گفت: تولید كننده داخلی می‌گوید ما باید هزینه سرمایه گذاری و سرمایه در گردش را تامین كنیم و این منطقی نیست كه تولیدكننده بخواهد با سرمایه مردم خودروساز شود.

هرمزی افزود: ما هزینه خرید اتوبوس را از جیب مردم تامین می‌كنیم و باید دقت فراوانی داشته باشیم.

وی گفت: ما با ایران خودرو دیزل هم از طریق وزارت كشور قرارداد بسته ایم و شهرداری تهران سهم پرداختی خود را انجام داده، اما اتوبوس‌هایی كه از این شركت دریافت كرده ایم كیفیت لازم را نداشت.

معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران افزود: برای قرارداد با چینی‌ها به دنبال انجام كار‌ها هستیم و شرط ما مشاركت در تولید است تا خودروی برقی را به معنای واقعی در داخل كشور تولید كنیم و این موضوع را وزارت صمت پیش می‌برد و قرارداد با چینی‌ها را تولیدكننده داخلی امضا می‌كند.
هرمزی گفت: برای واردات 1000 دستگاه اتوبوس برقی 12 متری روال كار این است كه پس از پیش پرداخت، بعد از سه ماه 50 درصد حجم قرارداد وارد و بعد از 6 ماه همه خودرو‌ها تحویل میشود.
وی افزود: در زمینه زیرساخت شارژ خودرو، شهرداری تهران برای احداث 73 دستگاه شارژ در 15 نقطه با مپنا قرارداد امضا كرد تاكنون دو ایستگاه برق دار شده و وزارت نیرو پیگیر كار است.
هرمزی ادامه داد: برای احداث 5 هزار دستگاه شارژ در 1700 نقطه با مپنا قراردادی را امضا خواهیم كرد و تا دو هفته آینده نهایی می‌شود و تا سال آینده انجام می‌شود كه قرار است در این ایستگاه‌های تاكسی، اتوبوس و موتور شارژ شود.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران گفت: وزارت صمت برای خودرو‌های برقی خودروسازان را پای كار آورده و قرار شد این شركت‌ها تعدادی را وارد و از شهرداری خطوطی را دریافت كنند و در این خطوط فعال كنند.
هرمزی افزود: شهرداری هم تامین 10 هزار دستگاه ون برقی و تاكسی برقی را دنبال می‌كند با یك خودروساز چینی توافقاتی داشتیم كه وزارت صمت هم در جریان است و قرار است بخشی از تامین مالی آن توسط خریداران و بخشی هم توسط دولت انجام شود.
وی ادامه داد: تاكسی در دنیا جزء حمل و نقل لوكس به شمار می‌آید؛ با حذف هزینه‌های گمركی و تعرفه‌ها برای تاكسی‌های برقی، استفاده از این خودرو‌ها را برای خریداران توجیه پذیر میكند.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران گفت: قرارداد برای واردات تاكسی به صورت سه ماهه و شش ماهه است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال حجم قابل توجهی از تاكسی‌های برقی وارد كشور شود.

1402/09/07
|
17:44
دسترسی سریع