افزایش به كارگیری چك الكترونیك در بانك‌ها

مدیر عامل بانك رفاه كارگران گفت: حدود 7 درصد چك‌هایی كه در سطح بانك اجرایی می‌شود به صورت الكترونیكی است و این روند افزایشی خواهد بود.

چك الكترونیك به صورت رسمی از آبان 1401 كار خود را در نظام بانكی آغاز كرد. چك الكترونیكی نوع جدیدی از چك است كه سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملكرد و نقدشوندگی نسبت به چك‌های كاغذی دارد و تمام قوانین چك كاغذی برای آن قابل اجراست و با یك امضای الكترونیكی اعتبار پیدا می‌كند.
در چك دیجیتال كاغذی از موجودیت چك حذف و با استفاده از امضای دیجیتال چك معتبر می‌شود. پس از این رونمایی بانك‌های ملت، صادرات، تجارت، پارسیان، سپه، توسعه صادرات، پاسارگاد، رسالت، آینده و كشاورزی این چك‌ها را در روند بانكی خود وارد كردند كه بانك رفاه كارگران هم یكی دیگر از این بانك‌ها بود كه به گفته مدیر عامل این بانك، حدود 7 درصد چك‌هایی كه در سطح بانك اجرایی می‌شود به صورت الكترونیكی است و این روند افزایشی خواهد بود.
طبق گفته معاون فناوری‌های نوین بانك مركزی، با توجه به اقداماتی كه در این حوزه انجام شده تعداد چك‌های برگشتی به طور قابل توجهی كاهش پیدا كرده و از روزی 10 نفر زندانی برای چك‌برگشتی به هر 3 روز به یك نفر زندانی رسیده‌ایم. همچنین آقای محرمیان در روز‌های گذشته اعلام كرده بود: طبق برنامه هفتم قرار بر این است كه در سال سوم برنامه تمام چك‌های كاغذی از سطح كشور حذف شود.

1402/08/23
|
15:09
دسترسی سریع