داود نماینده

حوزه تخصصی: گویندگی

داوود نماینده (زاده 1329 -تهران) گوینده و دوبلور ایرانی است.

داوود نماینده (زاده 1329 -تهران) گوینده و دوبلور ایرانی است.

وی از سال 1347 و پس از اول شدن در امتحان دكلمه و فن بیان در تهران، به رادیو معرفی شد. پس از ورود به رادیو زیر نظر خانم پژوهش و آقای مانی كه از اساتید گویندگی آن زمان بودند، آموزش‌های لازم را دید و گویندگی را آغاز كرد. نماینده سال 1355 به همراه اكبر زنجانپور، صدرالدین شجره، باقی، شمشیرگران و مریم شیرزاد به دنیای دوبله پیوست.

او پس از انقلاب - بنا به ادعای خودش اولین مجری تلویزیون بوده كه مقابل دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌است.

دوبلهٔ او در فیلمهای مستند شاخص است. مستند حس برتر كه در سال 1368 از شبكه اول تلویزیون به نمایش درآمد مورد توجه بینندگان قرار گرفت. او در دوبله صدایی یكنواخت و لحنی جدید دارد و تقریباً كم پیش می‌آید كه احساس را به صدایش راه دهد. به گفتهٔ وی بهترین دوبله او مستند سیاره زمین Planet Earth در یازده قسمت بوده‌است كه در نوروز 1389 از شبكه 5 پخش گردید. وی پیش از این نیز همین مستند را دوبله كرده بود. اما در دوبله دوم، 2 ویژگی بارز وجود داشت: 1- ترجمهٔ جدید و بسیار شیوا 2- صداگذاری بدون زیر صدا با صداهای اصلی فیلم مستند كه برای اولین بار در عرصه فیلم مستند درایران صورت پذیرفت. این برنامه به تهیه‌كنندگی و صداگذاری بهزاد زهرایی به مدت 550 دقیقه از شبكه 5 در 2 نوبت و پس از آن در تمامی شبكه‌های استانی و همین‌طور شبكه مستند و شبكه 3 سیما پخش گردیده‌است.

داوود نماینده سابقهٔ بازیگری در فیلم را دارد و در فیلم زیر پوست شهر ایفای نقش كرده است.

دسترسی سریع