فرما غریب نژاد

حوزه تخصصی: تهیه کننده

متولد 1351 شهر سنندج، فارغ‌التحصیل رشته موسیقی در مقطع کارشناسی است. وی از سال 1374 با سازمان صداوسیما همکاری دارد، ابتدای کار را در شبکه 5سیما آغاز گردید. سپس بI عنوان دستیار تهیه و هماهنگی همکاری خود را با رادیو پیام در سال1376 کلید زد.

کار تهیه کنندگی رادیویی را از سال 1381 آغاز کرد. از سال 1385 همکاری خود را با رادیو ورزش شروع و به سرعت در این رادیو فعالیت خود را بسط و گسترش داد. از جمله برنامه هایی که او در رادیو ورزش در مقام تهیه کنندگی و سر دبیری تولید آن را به عهده داشت می توان به برنامه هایی چون؛ "اخلاق در ورزش"، "شاهنامه در ورزش"، "گردش و ورزش" و "کوله پشتی" که اختصاص به حوزه کوه و کوهنوردی، داشت، اشاره کرد. همچنین برنامه هایی چون، "مسابقه شبانه"، "میدان لبخند"، "صدای کوهستان" و" پنجره ای رو به شب چهارشنبه ها" را به شکل زنده تهیه و سر دبیری میکند، که به دلیل تغییر سالیانه در برنامه های شبکه یک سری از این برنامه ها جای خود را به برنامه های جدید تر داده است.
فرما غریب نژاد در کنار کار رادیویی، به تدریس و نوازندگی در رشته تخصصی خود یعنی موسیقی مشغول است، او 26 سال است که در این حوزه سابقه فعالیت دارد. دریافت لوح تقدیر از جشنواره موسیقی فجر در سال 1372،همکاری با گروه های معتبرهمچون؛ گروه مشتاق، گروه چهار باغ به سرپرستی علی رستمیان، گروه سارنگ، گروه چهلدف به سرپرستی فرشید غریب نژاد ، و.....همچنین سابقه فعالیت در موسیقی تئاتر و همکاری با کارگردان هایی چون، قطب الدین صادقی، محمود عزیزی، شکر خدا گودرزی، سیاوش تهمورث، پری صابری.و....دارد. او مدت 9 سال در موسیقی تئاتر فعالیت داشته و 6 سال نیز عضو شورای موسیقی خانه تئاتربوده است .
در ادامه صحبت ها را از زبان وی می شنویم؛
از سال 1376 با رادیو پیام شروع به همکاری کرده ام و از سال 1387 با رادیو آوا همکاری داشته ام .
از زمان کار در رادیو خاطرات زیادی برایم به یادگار مانده است از اشتباهاتی که حین برنامه رخ میداد تا تکیه کلام های شیرین شنونده ها همه و همه خاطره به یاد ماندنی در ذهنم به جا گذاشته است ، می توانم بگویم کار در رادیو دلپذیر و دلچسب است و همین مسئله موجب شده که در رادیو دوستان رفاقتی کار را پیش ببرند. به یاد می آورم اولین مدیری که در رادیو داشتم (مهدی فوادیان )بود ایشان در مراسم تودیعشان حرف قشنگی زدند و گفتند: رادیو هیاتی اداره می شود و شما مجموعه ای هستید که همه دست به دست هم کاری را انجام می دهید.اگر مجموعه با هم همدلی نداشته باشند، کار به درستی پیش نمی رود، هنر یک تهیه کننده این است که از خاطرات شیرینش لذت ببرد و خاطرات تلخش را ندید بگیرد و بعنوان مزه کار و یک تجربه به آن نگاه کند.
مهمترین رکن هر تهیه کننده این است که همیشه جایگاهی برای یادگیری داشته باشد، چراکه یک بخش از تهیه کنندگی یادگیری و آموزش است و بخش بعدی استفاده صحیح از آموخته هایش به شکل عملی و کاربردی ، جدای از اینکه هر برنامه ای برای خودش تجربه هایی دارد، دوم اینکه تهیه کننده باید مشورت پذیر باشد یعنی اگر کسی (شنونده عام، کارشناس ، مدیر یا مدیر گروه) از برنامه اش انتقاد کند باید گوش شنوا داشته و واکنش در لحظه نداشته باشد، انتقاد را بشنود سپس در صورت درست بودن آن را برطرف کند . به هر حال هیچ برنامه ای بدون کاستی نیست، ذات آدمی باید همیشه پویا باشد یعنی از کاستی ها، سکویی برای پرش بسازد.
رادیو ورزش رادیوی پرشنونده ایست و جایگاه خاص خودش را دارد به شرطی که فقط از دید خودمان به رادیو نگاه نکنیم بلکه از دیدگاه و منظر مخاطب هم به رادیو و برنامه ها بنگریم، هر چقدر تعامل بین برنامه سازان و شنوندگان رادیو بیشتر باشد موفقیت ما در برنامه سازی و جذب مخاطب بیشتر خواهد بود. تلفیق دیدگاه برنامه ساز رادیویی و دیدگاه مخاطب عام و خاص موجب می شود خروجی خوب و برنامه ی موفقی داشته باشیم، این تجربه ایست که من کسب کرده ام مثلا در برنامه ای مثل "میدان لبخند" و "مسابقه شبانه" که بI صورت میدانی و بیرون از سازمان هم تولید کرده ایم، نظر شنوندگان را درباره برنامه می گرفتیم و آن را با تلفیقی ماهرانه اجرایی می کردیم تاجایی که گاهی اوقات ساختار برنامه را بر اساس نظر شنوندگان تغییر می دادیم و همین امر موجب شده بود این برنامه ها، جزء برنامه های پرمخاطب شبکه باشند.
امیدوارم تک تک بچه های رادیو همه شان اول سلامتی داشته، دوم از لحاظ فکر و روح متعالی توانمند باشند، سوم آرزویی برای بچه های خودمان در رادیو ورزش که انشاءلله روز به روز برنامه ها و کارهایشان بهتر و گسترده تر شود و به جایگاهی برسیم که برنامه هایمان فرامرزی شود و فقط اکتفا نکنیم به شنونده داخلی، بلکه شنوندگان ما فرامرزی باشند.

دسترسی سریع