سقوط ارز درچهارراه استانبول

به‌دنبال اثر روانی تعلیق برخی تحریم‌ها، قیمت هر دلار آمریكا دیروز برای نخستین بار در 5ماه گذشته به كانال 26هزار تومان بازگشت.

1400/11/17
|
11:30
|به گزارش رادیو پیام به نقل از اقتصاد نیوز، همگام با پیشرفت در مذاكرات هسته‌ای سرعت نزول قیمت دلار هم بیشتر شده است، در آبان ماه امسال انتشار برخی خبرها درباره پیشرفت كند مذاكرات هسته‌ای به رشد پر شتاب قیمت دلار منجر شد به‌طوری كه قیمت هر دلار آمریكا در 13آذر ماه به سقف قله تاریخی خود در محدوده 31هزار تومان رسید.

بعد ازآن منحنی قیمت دلار اندكی نزولی شد اما هرگز به كمتر از 28هزار تومان نزول نكرد و تا چند روز پیش در این محدوده درنوسان بود.

از روز گذشته اما به‌دنبال افزایش احتمال توافق در مذاكرات وین و مخابره خبر تعلیق برخی تحریم‌ها، سرعت نزول قیمت دلار بیشتر شد و قیمت هر دلار به قیمت 5ماه پیش بازگشت. روند نزولی نرخ دلار از یك‌هفته قبل همزمان با آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و كره‌جنوبی آغاز شد.

آن طوركه خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: آنتونی بلینكن وزیر خارجه آمریكا به كنگره اطلاع داده با هدف تسهیل روند مذاكرات وین، برخی از تحریم‌ها علیه بخش غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران را تعلیق كرده است تا زمینه بازگشت طرفین به تعهداتشان در برجام فراهم شود. به موجب این معافیت‌ها، كشورها و شركت‌های خارجی كه به واسطه برجام در زمینه‌های غیرنظامی با برنامه هسته‌ای ایران همكاری می‌كردند، می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند.

براساس گزارش‌ها، با صدور این معافیت تحریمی، شركت‌های چینی، روسی و اروپایی كه با برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران همكاری داشتند می‌توانند بدون نگرانی از تحریم‌های آمریكا، به این همكاری بپردازند.همگام با این معافیت‌ها قرار است مجلس سنای آمریكا نیزروز چهارشنبه 20بهمن ماه نشستی را درباره جدیدترین تحولات برجامی پشت درهای بسته برگزار كند.

سقوط 2/7درصدی

دیروز بازار آزاد ارز در چهارراه استانبول به سرعت و از همان ابتدای صبح تحت‌تأثیر اخبار مربوط به پرونده هسته‌ای قرار گرفت به‌طوری كه قیمت هر دلار آمریكا بلافاصله بعد از بازگشایی معاملات در 11صبح با یك درصد افت مواجه شد و به 27هزارو 130تومان رسید.

این روند نزولی اما از ظهر دیروز شتاب بیشتری گرفت و در نهایت تا ساعت 16دیروز جمعا با 3.3درصد افت به 26هزارو 650تومان رسید. این یكی از سنگین‌ترین نزول‌های قیمت دلار از ابتدای امسال تاكنون است. قیمت هر درهم هم كه مبنایی برای محاسبه ارزش دلار است، تا ساعت 16دیروز به 7هزارو 255تومان رسید.

متناسب با نزول قیمت دلار دیروز قیمت هر سكه بهار آزادی با افت سنگین 450 هزار تومانی مواجه شد و به 11میلیون و 600هزار تومان رسید. هر سكه طرح قدیم هم 500هزار تومان افت كرد. این برای نخستین بار در 6ماه گذشته است كه قیمت هر سكه به كانال 11میلیون تومان سقوط می‌كند. همزمان قیمت هر گرم طلا و هر مثقال طلا هم دست‌كم 3.3درصد افت كردند.
آینده قیمت دلار

تحلیلگران بر این باورندكه لغو تحریم‌ها می‌تواند جریان ورود ارز را به كشور افزایش دهد و به افت بیشتر قیمت دلار منجر شود زیرا حجم عرضه ارز افزایش می‌یابد و این موضوع می‌تواند توان دولت را برای تامین منابع ارزی افزایش دهد.

احمد حاتمی‌یزد كارشناس اقتصادی درباره تأثیر توافق نهایی در مذاكرات وین بر بازار ارز می‌گوید: باید توجه داشت تأثیر توافق هسته‌ای بر بازار ارز با هیچ‌یك از عوامل دیگر قابل مقایسه نیست؛ رفع تحریم‌ها به‌معنای افزایش درآمد نفتی ایران در آینده خواهد بود كه كسری بودجه را كاهش خواهد داد در نتیجه برای تامین ارقام كسری بودجه به چاپ اسكناس و تزریق نقدینگی نیاز نخواهیم داشت و درصورتی كه بتوانیم رشد نقدینگی را كنترل كنیم، تورم را نیز كنترل كرده‌ایم و در این صورت نوسان نرخ ارز نیز به حداقل خواهد رسید.

این كارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: اگر تحریم‌ها رفع شود نرخ ارز خیلی پایین‌تر از محدوده فعلی خواهد بود.

محمد نوربخش كارشناس بازارسرمایه هم اعتقاد دارد: با لغو تحریم‌ها صادرات روزانه 2میلیون بشكه‌ نفت محقق می‌شود و درآمد ارزی به 50میلیارد دلار می‌رسد. همچنین درآمدهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی هم 15میلیارد دلار برآورد می‌شود كه به‌ همراه درآمد 25میلیارد دلاری ناشی از صادرات سایر محصولات غیرنفتی، درآمدی بیش از 90میلیارد دلار را رقم خواهد زد.

او با بیان اینكه میزان مصارف ارزی نیز احتمالا به 75میلیارد دلار خواهد رسید تأكید می‌كند: مبنای تعیین قیمت 37 تا 40 هزار تومانی برای دلار از تداوم وضعیت خروج سرمایه و برهم‌ خوردن تعادل در درآمد با تقاضای ارز نشات می‌گیرد. بنابراین با توجه به این تناسبات نمی‌توان انتظار داشت كاهش قیمت دلار كمتر از 25 هزار تومان ادامه‌دار شود لذا سقف 38تا 40 هزار و كف 25تا 26 هزار تومان پیش‌ بینی می‌شود.

دسترسی سریع