خطیب‌زاده: بسیار ی از جداول در وین آماده شده و بخشی از پرانتزها پاكسازی شدند/ اختلافات مهمی باقی مانده است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاكرات وین با بیان این‌كه اختلافات مهمی باقی مانده، گفت:‌ بسیار ی از جداول آماده شده و ستون‌های این جداول نیز آماده هستند و بخشی از پرانتزها پاكسازی شدند.

1400/10/27
|
10:48
|

به گزارش رادیو پیام، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا فرارسیدن روز مبارزه و روز غزه را تبریك گفت و سیاست همیشگی ایران در دفاع از آرمان فلسطین به عنوان حق خدشه ناپذیر برای مردم سرافراز فلسطین و روزی كه یادآور تمامی جنایات رژیم اشغالگر قدس است را اعلام كرد.

خطیب‌زاده به سفر امیرعبداللهیان به عمان و قطر اشاره كرد و گفت: در عمان دیداری با محمد عبدالسلام درباره آخرین وضعیت یمن داشت و در عمان نیز علاوه بر دیدار با امیر و وزیر خارجه قطر با اسماعیل هنیه دیدار و گفت‌وگو كرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین سفر امیرعبداللهیان به چین را مورد اشاره قرار داد و افزود: هیأت همراه متشكل از هیأت سیاسی و اقتصادی بود. آغاز اجرایی شدن تفاهمنامه 25 ساله در این سفر رقم خورد.

این دیپلمات ارشد كشورمان در پاسخ به سؤالی درباره روند مذاكرات وین اظهار داشت: مذاكره كنندگان ارشد برای تنفسی به پایتخت‌ها بازگشته بودند و بر روی چهار متن اصلی تمركز جلسات بود و در این مدت جلسات كارشناسی قطع نبود. بسیار ی از جداول آماده شده و ستون‌های این جداول نیز آماده هستند بخشی از پرانتزها پاكسازی شدند و توافقات درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده و در حال تبدیل به كلمات هستند. آنچه باقی مانده موضوعات كلیدی است كه تصمیمات خاص سیاسی را می‌طلبد و واشنگتن باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده اعلام كند.

خطیب‌زاده بیان كرد: اگر این اتفاقات بیفتد با سرعت خوبی در حال رسیدن به توافق پایدار خواهیم بود.

وی درباره اجرایی شدن تفاهم 25 ساله بین ایران و چین اظهار داشت: در 5 ماه گذشته در دولت وزارتخانه‌های مختلف مسئول این شدند روی قراردادهای مختلف كار كنند و از این زمان این تفاهمنامه باید فاز اجرایی شد كه دو طرف تفاهم كردند بعد از چندین ساعت گفت‌وگوی تفصیلی در چین مشتركا آغاز اجرایی شدن این تفاهم را اعلام كنند. معاون بانك مركزی، معاون وزارت نفت و معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه نیز در این سفر حضور داشتند.

خطیب‌زاده گفت: امیدواریم قراردادهایی كه مذاكرات اجرایی شدن آن آغاز شده افقی را در روابط راهبردی دو كشور باز كند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره روابط ایران و عربستان اظهار داشت: تمركز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همكاری اسلامی در جده است و دیپلمات‌های ما ویزا گرفتند كه این امكان سنجی انجام شود و همانطور كه آقای رئیسی در مصاحبه مطبوعاتی اوایل انتخابشان اشاره كردند ایران آمادگی گشایش سفارت خود را در عربستان دارد و بستگی به طرف سعودی دارد. تمام تمهیدات را خواهیم اندیشید كه این مسیر به سمت اجرایی شدن برود.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد كشورمان در پاسخ به سؤالی بیان كرد: روابط ایران و چین روابطی طبیعی است. حضور كشورهای مختلف در منطقه به عنوان كشورهای مستقل نه مبنای تهدید است و نه نگرانی. چین با كشورهای مختلفی در منطقه از جمله حوزه خلیج فارس روابطی داشته و ما از روابط متوازن استقبال كردیم. آنچه باعث نگرانی است حضور كشورهای فرامنطقه‌ای در منطقه خلیج فارس و تلاش برای فروش سلاح و دستكاری در نتایج تحولات سیاسی در این كشورها هستند.

وی درخواست 110 قانونگذار آمریكایی برای ترك مذاكرات وین بیان كرد: سیاست داخلی آمریكا مربوط به خودشان است و در این باره اظهارنظر نمی‌كنیم. مسئولیت قطعی آمریكا در عمل به تعهداتش در 2015 و قطعنامه 2231 است و آمریكا تا به امروز گردنكشانه از تعهداتش ذیل این قطعنامه سر باز زده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسشی خاطرنشان كرد:‌حاكمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه باید توسط همه كشورها به رسمیت شناخته شود و ما سازوكار آستانه را داریم كه رایزنی‌ها بین ایران، روسیه و تركیه صورت می‌گیرد.

وی درباره سفر آیت‌الله رئیسی به مسكو نیز بیان كرد: سفر رئیس جمهور به دعوت رئیس جمهور روسیه انجام می‌شود و سفر حائز اهمیتی است و در ادامه مسیر سیاست خارجی متوازن دولت است و آقای دكتر رئیسی ملاقات مفصلی با همتای خود خواهد داشت و موضوعات مختلفی در حوزه‌‌های فرهنگی، سیاسی ، تكنولوژیكی در دستوركار است ولی با توجه به پاندمی كرونا دو طرف در تلاش هستند با رعایت پروتكل‌ها انجام شود. وزارت خارجه یك تیم مشخصی را طی چند هفته گذشت مامور پیگیری این سفر كرده است و ان‌شاءالله این سفر به عنوان سفر مهم كاری دستاوردهای خودش را داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره مذاكرات وین بیان كرد: اختلافات مهمی در وین باقیمانده و مهمترین اختلاف سرعت نامناسب طرف‌های مقابل به ویژه آمریكاست. در موضوعات فنی پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شده ولی در بحث رفع تحریم‌ها گفت‌وگوها منوط به تصمیمات سیاسی شده كه در طرف مقابل معطل مانده است. درباره جلسات كارگروه‌ها بنا بر نیازی كه به وجود می آید جلسات برگزار می‌شود و در هر چهار متن نیاز به جلسات و گفت‌وگوهایی داشتیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی خاطرنشان كرد: حسن همسایگی و همسایه گرایی به عنوان دستوركار دولت بوده است و در حوزه خلیج فارس رایزنی‌های انجام شده است و همه این اقدامات در راستای ایجاد ترتیبات فراگیر در این منطقه به صورت چندجانبه است. البته اگر این ترتیبات فراگیر در حوزه خلیج فارس به عنوان قدم اول و هدفگذاری هشت كشور حوزه خلیج فارس است و اینكه بتواند به شامات و مناطق پیرامونی گسترش یابد برادران در برخی كشورها پیشنهاداتی داشتند از هر گونه ترتیبات درون زا و توسط كشورهای منطقه حمایت كردیم.

دسترسی سریع