اومیکرون سویه جدید ویروس کرونا

ویروس مرموز کرونا طی حدود 2 سال گذشته با موج‌های سهمگین و جهش‌هایی همچون آلفا، بتا، گاما، لامبدا و دلتا در سراسر جهان تعداد بیشماری را مبتلا کرده و جان بسیاری از مبتلایان را گرفته است.

1400/10/11
|
12:18

اومیکرون جدیدترین نسخه جهش یافته کروناست که محققان آفریقای جنوبی آن را شناسایی کرده اند و دارای جهش‌های چندگانه است؛ ویروسی که به گفته متخصصان، شمار مبتلایان را در مدت 2 تا سه روز 2 برابر می‌کند.

آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها به مدد واکسیناسیون و رعایت عمومی پروتکل های بهداشتی، موفقیت زیادی در زمینه شیوع سویه های قدیمی تر کرونا در استان ها به دست آمده است، اما سویه اومیکرون تهدید تازه ای است که مقابله با آن و جلوگیری از تکرار تجربه‌های تلخ کرونایی، حساسیت بیشتر مردم و مسوولان را می طلبد.

در همین ارتباط، براساس مصوبه ستاد ملی کرونا و اعلام وزارت کشور به استانداری‌ها و ابلاغ استانداری‌ها به سازمان‌های مرتبط در امور واردات و صادرات کالا و جابه جایی مسافر در مرزها، ورود اتباع خارجی به ایران به مدت 15 روز محدود شده است که بر این اساس، امروز دیر شبکه بهداشت و درمان تایباد واقع در شرق خراسان رضوی گفت: برای جلوگیری از ورود ویروس اومیکرون و شیوع بیماری کووید 19 به داخل کشور ، ورود مسافران افغانستانی دارای ویزای زیارتی و جهانگردی به گذرگاه زمینی دوغارون و سفر به خاک جمهوری اسلامی ایران به مدت 15 روز ممنوع شده است.

حیدر احسانی با بیان این که سالانه افزون بر یک میلیون مسافر از طریق مرز زمینی دوغارون بین 2 کشور تردد می کنند، افزود: در اجرای طرح مراقبت بهداشتی، روزانه افزون بر 600 مسافر خارجی و ایرانی در پایگاه مراقبت مرزی دوغارون در شرق استان خراسان رضوی تحت آزمایش کووید 19 قرار می‌گیرند.

تازه ترین خبر از وضعیت کرونایی خراسان رضوی نشان می دهد که طی یک هفته گذشته، مراجعان سرپایی با علایم مشکوک به مراکز منتخب کرونا در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به طور خاص در در شهرستانهای خواف، درگز، مشهد، طرقبه- شاندیز، بردسکن، تایباد و باخرز 22 درصد افزایش داشته اند.

از بین 33 شهرستان خراسان رضوی هم اکنون فقط گناباد در وضعیت زرد و بقیه شهرستانهای استان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند.

اما در آذربایجان غربی هم اعلام شد که محدودیت ورود مسافران از مرزهای زمینی و هوایی استان 10 روز دیگر و تا 19 دی ماه جاری ادامه دارد.

به واقع، تنها افرادی که شامل هفت بند استثنای ستاد ملی مقابله باشند، به شرط داشتن کارت واکسیناسیون و همچنین تست پی سی آر منفی امکان عبور را خواهند داشت.

بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا ورود و خروج مسافر از هشت کشور آفریقایی تا مهلت تعیین شده ممنوع است و ورود مسافران غیر ایرانی از کشورهای انگلیس، دانمارک، نروز و فرانسه به صورت مستقیم و غیرمستقیم نیز در این مدت ممنوع خواهد بود.

هم اکنون روند بستری مبتلایان به کرونا در مراکز درمانی و همچنین بخش های مراقیت ویژه این مراکز در آذربایجان غربی کاهشی است به طوری که طی 24 ساعت گذشته 76 نفر بستری شدند و 29 نفر با دستگاه ونتیلاتور تنفس می کنند.

با این حال، در شبانه روز گذشته چهار بیمار در آذربایجان غربی جان باختند و کل فوتی های ناشی از ابتلا به بیماری کووید 19 در استان به هفت هزار و 230 نفر رسیده است.

یکی دیگر از دستورالعملهای ابلاغ شده برای مواجهه با موج جدید احتمالی شیوع کرونا، آماده باش کامل مراکز درمانی است و در همین خصوص، روسای بیمارستان ها، فوریت های پزشکی، مراکز بهداشتی و درمانی، پایگاههای بهداشتی و خانه های بهداشت در شهرستان کهگیلویه با توجه به مشاهده مواردی از اُمیکرون در استان های همجوار و سرعت بالای سرایت این بیماری مکلف شده اند که برای مقابله با بحران آمادگی کامل داشته باشند.

در استان کهگیلویه و بویر احمد در پنج روز گذشته هیچ فوتی بر اثر کرونا ثبت نشده و هم اکنون 116 نفر در بیمارستان‌های معین کرونا در استان بستری هستند که از این تعداد 41 بیمار مبتلای قطعی و هفت بیمار نیز به دلیل وخامت حالشان در بخش‌های مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.

کرونا در ایلام هم 20 بیمار جدید را طی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی استان بستری کرد، هر چند در این مدت، هیچ مورد فوتی ناشی از کرونا در استان ثبت نشده است.

شهرستان های دهلران، هلیلان، بدره و آبدانان در وضعیت آبی و سایر شهرستان های ایلام نیز در وضعیت زرد هستند.

در لرستان 37 ابتلای جدید به کووید 19طی شبانه روز گذشته ثبت شد و شمار مبتلایان به 197 هزار و 89 نفر رسید اما موردی از مرگ و میر بر اثر ابتلا به این ویروس طی شبانه روز گذشته ثبت نشد

شهرستان پلدختر لرستان در وضعیت زرد کرونایی است اما دیگر شهرستان های این استان آبی هستند.

خبری هم از همدان دریافت شده است مبنی بر این که 120 بیمار دیالیزی و 35 بیمار پیوندی کلیه از آغاز شیوع کرونا تاکنون به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

به واقع، 71 بیمار پیوندی و دیالیزی در سال گذشته و 84 نفر از ابتدای سالجاری تاکنون بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در کشور جان باختند.

جزیره کیش در هرمزگان، هم اکنون رنگ آبی کرونایی دارد و روند شناسایی بیماری در آن تا حدودی کنترل شده است که برای تداوم این وضعیت و پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون باید رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی کیشوندان و مسافران به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

شورای سلامت کیش نیز پیرو ابلاغیه های ستاد ملی میارزه با کرونا، موظف است در صورت مشاهده موارد مشکوک یا قطعی ابتلا به سویه اومیکرون، محدودیت های جدید و حتی شدیدتری را به منظور جوگیری از شکستن تاب اوری مراکز درمانی اعمال کند.

کاهش تعداد مراجعات به مراکز نمونه گیری کرونا و بیمارستان‌ها و دور شدن رنگ قرمز و نارنجی کرونایی از نقشه کشور، گواه بر تأثیر بدون تردید واکسیناسیون علیه این ویروس است اما با توجه به ورود اُمیکرون به کشور ، تزریق 2نوبت واکسن کرونا دیگر کافی نیست و برای ایجاد ایمنی بیشتر باید نوبت سوم تزریق شود.

درباره روند واکسیناسیون از استان مرکزی خبر رسیده است که در خمین، تاکنون 171 هزار و 163 دُز واکسن کرونا تزریق شده که 10 هزار و 911 دُز آن، نوبت سوم بوده است؛ به واقع 92 درصد از جمعیت بالای 12 سال این شهرستان نوبت اول واکسن کرونا و 82 درصد نیز نوبت دوم را دریافت کردند.

به بیان رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین، مطالعات نشان می‌دهد واکسیناسیون با واکسن‌هایی که در اختیار داریم، برای سویه اومیکرون اثرگذاری و پیشگیری قابل قبول دارد و یکی از بهترین راهکارهای ایمنی در برابر کرونا، همچنان واکسیناسیون است‌.

همچنین تا کنون 12.3 درصد از افراد بالای 18 سال در استان زنجان دُز سوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند و این موضوع مهم به دلیل گسترش سویه جدید اومیکرون امری مهم و ضروری است.

تزریق نوبت سوم واکسن کرونا برای پیشگیری مطلوب از بیماری کووید- 19 به خصوص ابتلا به سویه اومکیرون بسیار حائز اهمیت است، حتی پس از تزریق نوبت سوم نیز باید مدت زمان حدود 2 هفته سپری شود، تا ایمنی زایی ناشی از تزریق واکسن به بالاترین میزان برسد و تاخیر در تزریق واکسن بخصوص در نوبت سوم، اثربخشی واکسن را کمتر خواهد کرد.

از استان گلستان هم خبر رسیده است که استقبال مردم شهرستان مینودشت از تزریق نوبت سوم واکسن کرونا در حال افزایش است.

جامعه هدف واکسیناسیون کرونا در این شهرستان 60 هزار و 300 نفر است و تاکنون حدود 59 هزار نفر معادل 97 درصد واجدین شرایط ساکن این شهرستان نوبت اول و بیش از 52 هزار نفر معادل 86 درصد نوبت دوم واکسن کرونا را تزریق کردند.

اما در چهارمحال و بختیاری، فرماندار بروجن با اشاره به لزوم واکسیناسیون عمومی مقابله با ویروس کرونا گفت: تاکنون 10 درصد جمعیت هدف این شهرستان دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

مسعود ملکی افزود: 84 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال شهرستان بروجن برابر 91 هزار و 105 نفر دُز نخست و 74 درصد برابر 80 هزار و 410 نفر دُز دوم واکسن علیه ویروس کرونا را تزریق و دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به ورود سویه اُمیکرون به کشور گفت: تشدید نظارت بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری کووید 19 و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمامی مشاغل، اصناف، دستگاه‌های اجرایی، مدرسه‌ها و مکان‌های عمومی در شهرستان بروجن ضروری است.

در مشهد ، جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از پوشش 95 درصدی واکسیناسیون کرونا برای کادر پرستاری مراکز درمانی زیرپوشش این دانشگاه خبر داد.

به گفته دکتر ایوب توکلیان، تاکنون واکسیناسیون 10 هزار نفر از کادر پرستاری مراکز زیرپوشش این دانشگاه علیه کرونا انجام شده است.

همچنین در استان اردبیل، تاکنون برای 90 هزار و 481 نفر از گروه‌های سنی واجدان شرایط در استان ، دُز سوم واکسن کرونا تزریق شده است.

مجموع مبتلایان بستری کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه روز گذشته 132 نفر اعلام شد و بررسی آمار شیوع کرونا نشان می‌دهد که این میزان بستری همزمان مبتلایان کووید.19 در استان، 765 نفر کمتر از بالاترین آمار ثبت شده در 3.5 ماه پیش است.

همچنین طی 24 ساعت گذشته یک بیمار بر اثر کرونا در اردبیل جان باخت و با فوت این بیمار، مجموع شمار جان باختگان پنج موج شیوع کووید.19 در این استان به رقم 2 هزار و 607 نفر رسید.

از ابتدای فرآیند واکسیناسیون افراد تا روز گذشته، در ایلام هم 821 هزار و 822 دُز واکسن کرونا تزریق شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام هم امروز گفت که با توجه به ورود سویه جدید امیکرون به کشور هیچ کدام از مراکز واکسیناسیون نباید در شهرستانهای ایلام تعطیل شده و همگی باید فعال باشند.

همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از استقبال خوب مردم از تزریق واکسن کرونا خبر داد و گفت: روزانه بیش از پنج‌هزار دُز نوبت سوم واکسن کرونا در این استان تزریق می‌شود و هم اکنون مجموع افرادی که هر سه دُز را دریافت کردند حدود 70 هزار تَن است.

آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها محمدرضا قدیر افزود: واکسن زدن اجباری نیست، ولی در قبال بیماری‌های مسری که ممکن است، افراد مبتلا شوند، مسئول هستیم، اگر کسی دیابت دارد، انسولین تزریق نکند فقط به خودش آسیب می‌زند، اما کسی که اچ‌.آی‌.وی یا کرونا دارد، در صورت واکسن نزدن و حضور در جمع، دیگران را نیز بیمار می‌کند که این جُرم است.

دسترسی سریع