پوتین از مرزبندی جمهوری آذربایجان و ارمنستان تا پایان سال خبر داد


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از نیكول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان خواست تا تنش‌ها را كاهش داده و اختلافات باقی‌مانده از جنگ سال گذشته برسر قره باغ را حل كنند.

1400/09/06
|
12:06
|


رئیس‌جمهور روسیه در دیداری با رؤسای‌جمهور ارمنستان و آذربایجان خواستار كاهش تنش‌ها بین این 2 كشور شد.
به گزارش رادیو پیام به نقل از پایگاه خبری مسكو تایمز، امروز (جمعه) رؤسای‌جمهور روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان با یكدیگر دیدار كردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از نیكول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان خواست تا تنش‌ها را كاهش داده و اختلافات باقی‌مانده از جنگ سال گذشته برسر قره باغ را حل كنند.

پوتین پس از افزایش درگیری‌ها در مرز بین دو كشور در اوایل ماه جاری، رهبران را برای یك دیدار رودررو در استراحتگاه «سوچی» دریای سیاه گردهم آورد. وی در این دیدار ضمن اشاره به همبستگی و تاریخ مشترك بین 3 كشور تأكید كرد این همبستگی و روابط مشترك باید در آینده ادامه پیدا كند.

پوتین از رؤسای‌جمهور ارمنستان و آذربایجان درخواست كرد تا ارتباط مستقیم بیشتری با هم داشته باشند.

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به درگیری‌های اخیر بین دو كشور ارمنستان و آذربایجان اظهار امیدواری كرد كه این درگیری‌ها به جنگ بزرگی ختم نشده است.

این نشست همزمان با سالگرد آتش‌بس با میانجیگری مسكو برگزار شد كه به درگیری‌های سال گذشته پایان داد. در حالی كه ایروان نیرو‌های باكو را به نفوذ به قلمرو حاكمیت خود متهم می‌كند، رهبران درباره مسائل مربوط به مرزبندی بین 2 كشور گفت‌وگو كردند.

پاشینیان ضمن ابراز آمادگی برای آغاز تعیین حدود مرز‌ها گفت روسیه در ثبات منطقه نقش كلیدی ایفا می‌كند.

از سوی دیگر باكو اعلام كرد جمهوری آذربایجان امروز (جمعه) 2 ارمنی كه یكی از آن‌ها سرباز و دیگری غیرنظامی بوده است و پس از آتش‌بس سال گذشته در بازداشت بوده اند را به ایروان تحویل داده است.

در انتهای این نشست، ولادیمیر پوتین در بیانیه‌ای مشترك با الهام علی‌اف و نیكول پاشینیان گفت توافقی بین كشور‌ها حاصل شده است كه تا پایان سال جاری میلادی، مكانیسم‌هایی برای تعیین مرز بین آذربایجان و ارمنستان ایجاد شود.

گفتنی است، چندی پیش، در نتیجه درگیری بین نیرو‌های مرزی آذربایجان و ارمنستان، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام كرد 7 تن از نظامیان این كشور كشته و 10 نفر زخمی شده اند. به رغم این‌كه 2 كشور از سال گذشته توافق‌نامه آتش‌بس امضا كرده‌اند، اما تنش‌ها همچنان بالاست و 2 كشور همچنان موفق نشده‌اند به صلح پایدار دست پیدا كنند.

بر اساس توافق سال گذشته، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، كلبجر و لاچین تخلیه كرده و كریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد كند. در مقابل، جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی در قره باغ، كریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاك ارمنستان تضمین كند.

دسترسی سریع