حذف داوران ایرانی از قضاوت در مسابقات مهم

داوران بین المللی ایران قریب به دو سال است که هیچگونه حق الزحمه‌ای از فیفا و‌ ای اف سی دریافت نکرده اند و شرایط تحریم به گونه‌ای است که اجازه واریز مبلغ به حساب آنها داده نمی‌شود.

1400/09/06
|
10:56


کمک داور بین المللی فوتبال کشورمان: نبود VAR در فوتبال ایران منجر به حذف داوران ایرانی از قضاوت در رقابت‌های بین المللی و مهم می‌شود.

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری صدا و سیما گفت: داوران بین المللی ایران قریب به دو سال است که هیچگونه حق الزحمه‌ای از فیفا و‌ ای اف سی دریافت نکردند و شرایط تحریم به گونه‌ای است که اجازه واریز مبلغ به حساب ما داده نمی‌شود. ما حتی در نحوه دریافت البسه و تجهیزات داوری دارای مشکلات عدیده‌ای هستیم. فیفا در سال 2020 به تمامی داوران البسه، کفش، ساک ورزشی تحویل داده است، اما داوران ایرانی هنوز این اقلام را دریافت نکردند.

وی افزود: لیگ ما جزو سه لیگ معتبر آسیا است، اما آیا از لحاظ سخت افزاری هم همانند کره، ژاپن، قطر هستیم؟ چرا وی‌ای آر نداریم؟ رتبه کشوری مانند لبنان در فوتبال آسیا چند است؟ تیم‌های باشگاهی آن‌ها در رقابت‌های‌ ای اف سی کاپ شرکت می‌کنند، ولی تیم‌های ما در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا. آن‌ها هم وی‌ای آر دارند، ولی ما نداریم. امروزه اگر داوران بین المللی موفق به دریافت مدرک (لایسنس) وی‌ای آر نشوند، حق قضاوت در مسابقات و تورنمنت‌های مهم و معتبر را ندارند.

کمک داور بین المللی فوتبال کشورمان در ادامه گفت: حنا حتاب داور جوان و مستعد سوریه‌ای به علت داشتن لایسنس و مدرک وی‌ای آر در فینال لیگ قهرمانان آسیا عضو تیم داوری بود. در حال حاضر اگر از گروه الف انتخابی جام جهانی که تیم ملی کشورمان در آن حضور دارد صرفنظر کنیم سهم داوران ایران برای قضاوت در گروه ب و در مسابقاتی که با حضور کمک داور ویدئویی برگزار میشود کجاست؟

میرزابیگی گفت: امروزه داوران در ایران با حداقل امکانات در حال قضاوت هستند، ما داوران فوتبال به دور از هرگونه گرایش سیاسی و وابستگی به افراد مختلف، پیگیر حقوق حقه خود برای هرچه بهتر شدن کیفیت قضاوتمان هستیم. از تمامی بزرگان، پیشکسوتان و اصحاب محترم رسانه خواهشمندیم که با ارائه راه حل، فدراسیون فوتبال را یاری نمایند.

کمک داور بین المللی فوتبال کشورمان گفت: فرصت کافی برای انتقاد همیشه وجود دارد، درعین حال و در آستانه حضور شیرین تیم ملی در جام جهانی قطر به عنوان عضو کوچکی از جامعه بزرگ فوتبال خواهش می‌کنم هر شخصی هر کمکی از دستش بر می‌آید برای راه اندازی سیستم کمک داور ویدئویی انجام دهد، چرا که وجود چنین سیستمی علاوه بر به حداقل رساندن اشتباهات داوران، به بازیکنان لیگ هم کمک شایانی می‌کند که با آشنایی کامل با نحوه عملکرد آن در رویداد‌های بین المللی شرکت کنند.

دسترسی سریع