آخرین وضعیت اعزام زائران ایرانی به حج عمره

رئیس سازمان حج و زیارت درباره جزئیات اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده توضیحاتی داد.

1399/08/08
|
13:09علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت درباره آغاز سفر زیارتی عمره مفرده گفت: بر اساس اعلام عربستان، عمره سال 1442 قمری، در سه مرحله برگزار می‌شود. مرحله نخست آن از 14 مهرماه با پذیرش 6 هزار نفر از حجاج داخلی عربستان آغاز شد. مرحله دوم 27 مهرماه بود که با 15 هزار نفر از حجاج داخلی و اتباع خارجی مقیم عربستان برگزار شد. مرحله سوم نیز از 11 آبان ماه آغاز می‌شود که با پذیرش روزانه 20 هزار نفر از حجاج داخلی و خارج از عربستان برگزار خواهد شد.

وی از وجود مرحله چهارم حج عمره گفت و در عین حال از مشخص نبودن وضعیت این مرحله تا زمان اعلام رسمی عربستان سعودی خبر داد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره شرایط وزارت حج عربستان برای حضور معتمرینی که برای سفر عمره وارد عربستان می‌شوند اظهار کرد: وزارت حج این کشور اعلام کرده است سن افرادی که به سفر عمره امسال مشرف می‌شوند باید بین 18 تا 50 سال باشد و 72 ساعت قبل از عزیمت باید آزمایش کرونا از یک آزمایشگاه معتبر کشور مبدآ دریافت کرده باشند. همچنین معتمرینی که وارد عربستان می‌شوند باید در بدو ورود سه روز قرنطینه باشند و پس از آن برنامه‌های زیارتی و عمره را که در سامانه ثبت کردند، طبق یک برنامه مشخص انجام دهند.

وی اشاره کرد: بر اساس دستورالعملی که ارسال شده است همه اعزام‌های زائرین باید در قالب گروه و به همراه مدیر و با رعایت اصول بهداشتی باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص چگونگی سفر زائرین ایرانی به عمره مفرده و رایزنی‌های سازمان حج و زیارت برای انجام این سفر بیان داشت: در این سال‌ها بار‌ها با وزارت حج عربستان گفتگو و تعامل داشته‌ایم و در این گفتگو‌ها بر دو محور تاکید کردیم؛ نخست آنکه مراسم حج و عمره باید با حفظ عزت، کرامت، امنیت، آرامش و سلامت حجاج و معتمرین ایرانی باشد و وزارت حج عربستان اعلام کرد آمادگی تضمین آن و ارائه خدمات در قالب امضای یادداشت تفاهم در این زمینه را دارد.

رشیدیان دربخش دیگری از سخنان خود به محور دوم اصول مورد نظر اشاره و اظهار کرد: بدون تردید اعزام اتباع ایرانی به عمره باید با حمایت کنسولی باشد و این مهم یا با افتتاح کنسولگری یا دفتر حافظ منافع ایران در عربستان محقق می‌شود.

وی همچنین در خصوص برنامه‌های سازمان حج و زیارت برای اعزام زائر به عمره با توجه به شرایط کرونایی اظهار کرد: به طور حتم در صورت تحقق شرایط، سازمان حج و زیارت در حوزه سفر‌های زیارتی سیاست‌های کلان اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا را مد نظر خواهد داشت.

گفتنی است تعداد 5 میلیون و 805 هزار نفر به عنوان متقاضی تشرف به عمره مفرده ثبت نام کرده و همچنان در نوبت می‌باشند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع