با تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا بازگشت برخی محدودیت های کرونایی

با شدت گرفتن شیوع بیماری کرونا ، اعمال محدودیت فعالیت ها در تعدادی از استان ها آغاز شده و یا در حال تصمیم گیری در ستاد ملی مدیریت بیماری کروناست.

1399/07/12
|
10:51

در استان ها تصمیم گیری برای اعمال محدودیت به ستادهای استانی مقابله بابیماری کرونا تفویض شده است و در تهران نیز فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در نامه ای به استاندار ، تعطیل شدن یک هفته ای برخی مساغل را خواستار شده است.

درخواست تعطیلی و اعمال محدودیت‌های یک هفته‌ای در تهران


در کلان شهر تهران، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا، تعطیلی یک هفته‌ای برخی مشاغل تهران را با هدف مهار کرونا در پایتخت خواستار شده است.

آقای دکتر علیرضا زالی امروز در نامه‌ای به دکتر انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، اخذ تصمیمات قاطع مبنی بر اعمال محدودیت و تعطیلی یک هفته‌ای در سطح استان تهران را برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا خواستار شد.

بگفته وی، تعطیلی و یا اعمال محدودیت در دانشگاه‌ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه‌های علمیه، برگزار نشدن نمازجمعه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای، زبانسرا‌ها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مساجد و مصلی‌ها، سینما، تئاتر و مراکر مشابه و موزه و باغ موزه‌ها از جمله این اماکن است.

آقای زالی در ادامه اخذ تصمیماتی مبنی بر تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، پرهیز از برگزاری هر گونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها، تعطیلی باشگاه‌های ورزشی و بویژه ورزش‌های پربرخورد از جمله کشتی، کاراته، جودو و موارد مشابه را مورد تاکید قرار داده است.

کافه، قهوه‌خانه و چایخانه‌ها، باغ وحش و شهربازی‌ها، مراکز تفریحی آبی، استخر‌های سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی از دیگر مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، خواستار تعطیلی یک هفته‌ای آن شد.


اعمال محدودیت در استان البرزمحدودیت هایی که برای اعمال در البرز به مدت یک هفته جهت مقابله با شیوع کرونا به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شده، شامل تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبانسراها و سایر آموزشگاه ها و کتابخانه ها، استخرهای سرپوشیده، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی، مساجد و مصلی ها می شود.

همچنین برگزاری هر گونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها، ممنوع است. باشگاه های ورزشی و ورزش های پربرخورد از جمله کشتی و کاراته، کافه، قهوه خانه و چایخانه، باغ وحش و شهربازی ها، مراکز تفریحی، آبی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه های بدنسازی و برگزاری نماز جمعه نیز تعطیل و فعالیت آنها ممنوع می شود.


آغاز محدودیت‌های جدید کرونایی در قمبا گسترش بیشتر شیوع ویروس کرونا در استان قم و افزایش بی‌سابقه تعداد تلفات و بستری های مبتلا به این ویروس، ستاد کرونای استان قم هم پس از گذشت دو هفته از موج دوم کرونا از دهم مهرماه محدودیت های یک هفته ای برای برخی مشاغل و مکان های عمومی آغاز کرده و به گفته مسئولین استان در صورت عدم رعایت و در نتیجه عدم کاهش میزان مبتلایان این محدودیت ها ادامه خواهد یافت.

آقای نورمحمد فردی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونای البرز با بیان این که به منظور کنترل موج سوم کرونا، محدودیت های کرونایی از امروز پنجشنبه، دهم مهرماه 99 به مدت یک هفته در البرز اعمال می شود گفت: این محدودیتها شامل فعالیت مدارس شبانه روزی، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، آموزشگاه های زبان، کتابخانه ها، دانشگاه ها، استخرهای سرپوشیده، سینماها، سالن های تئاتر، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی، باشگاه های ورزشی و بدنسازی ها و مراکز تفریحی آبی است.وی افزود: در این مدت برپایی نماز جمعه و برگزاری هرگونه مراسم و اجتماع مذهبی، فرهنگی و... نیز ممنوع است.

فردی با بیان این که این محدودیت ها به پیشنهاد ستاد مقابله با کرونای البرز به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده است، گفت: دستگاه های نظارتی موظف به نظارت بر اجرای این محدودیت ها هستند و باید با هرگونه تخطی به صورت قانونی برخورد کنند.


آغاز اعمال محدودیت در استان اصفهاناعمال محدودیت‌های جدید کرونایی از امروز به مدت یک هفته در استان اصفهان آغاز شد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان اصفهان هم گفته است: ستاد ملی مقابله با کرونا با درخواست استان اصفهان موافقت کرده و از فردا دهم مهر محدودیتها در شهرستانهایی که در وضعیت قرمز کرونا هستند اعمال وتعطیلی مدارس از شنبه اعمال می شود.

آقای حجت‌اله غلامی افزود: مساجد و مصلاها، برگزاری نماز جمعه، استخرها، باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، سینماها، آرایشگاه‌های زنانه، موزه‌ها، باغ‌موزه‌ها، سالن‌های تئاتر و مراکز مشابه آن، چایخانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها، تالارها، گیم‌نت‌ها، بازارچه‌های محلی و فصلی مانند جمعه‌بازار، دوشنبه‌بازار، شنبه‌بازارها از روز پنجشنبه تعطیل هستند.

معاون استاندار اصفهان گفت: پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و شهربازی‌ها که در اختیار شهرداری است نیز به مدت یک هفته تعطیل است.

وی افزود: مدارس نیز با نظر وزرای آموزش و پرورش و علوم یک هفته به صورت غیرحضوری برگزار شود.


جولان کرونا در بیشتر استان هاطبق آمار ، از آغاز موج سوم کرونا تعداد قربانیان روزانه این بیماری به بالای 200 نفر افزایش یافته است و هفته قبل آمار مبتلایان جدید در شبانه روز با بیش از 3800 نفر رکورد زد.

مسئولان نظام سلامت کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی را از مهمترین عوامل افزایش شیوه بیماری بیان و تاکید می کنند افزایش نظارت ها و اعمال جریمه برای نقاضان شیوه نامه های بهداشتی باید به طور جدی دنبال شود تا با همراهی مردم بتوانیم به قطع زنجیره شیوه ویروس کرونا کمک کنیم.

آقای رئیس جمهور هم در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا (امروز) گفت: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند اما نکات بهداشتی و توصیه ها رعایت نمی کنند و با حضور خود در جامعه سبب شیوع بیماری می شوند باید با جریمه مواجه شوند.

دسترسی سریع