بورس در یك قدمی رسیدن به نقطه آرامش

یك كارشناسان بازار سرمایه اعلام كرد: بورس بعد از مدت‎ها نوسان و اصلاحی كه تجربه كرده ، اكنون در این برهه زمانی به مرور در حال نزدیك شدن به نقطه آرامش برای سرمایه‌گذاری است.

1399/07/05
|
10:20
|


بورس در هفته‌ای كه گذشت بعد از مدت‌ها نوسان و افت و خیز همچنان در مسیر نزولی قرار داشت و به روند اصلاحی خود ادامه داد.

با توجه به طولانی شدن روند اصلاحی بازار، كارشناسان عاجز از هرگونه پیش‌بینی دقیق از این بازار هستند و تاكنون نظرات مختلفی را نسبت به پایان یا تداوم بازه زمانی افت شاخص بورس مطرح كرده‌اند.

اغلب كارشناسان بعد از دستیابی شاخص بورس به كانال دو میلیون واحد اعلام كرده بودند بازار برای مدتی با ورود به فاز اصلاحی، در محدوده‌های كانال یك میلیون و ٨٠٠ هزار واحد در نوسان خواهد بود، این در حالی است كه نه تنها بازار بیش از زمان تعیین شده در مسیر نزولی قرار دارد بلكه شاخص بورس بسیار بیشتر از عدد اعلام شده عقب‌نشینی كرد و تا كانال یك میلیون و ٥٠٠ هزار واحد نیز پایین آمد.

تاكنون تلاش‌های گسترده مسوولان سازمان بورس و حمایت های صورت گرفته از سوی دولت چندان در كاهش سراشیبی اصلاح بازار تاثیرگذار نبوده است و سهامداران حاضر در بازار از ترس احتمال ضرر و زیان‌های بیشتر، در حال نقد كردن سهام خود و خروج هر چه زودتر سرمایه از این بازار هستند.

با توجه به افت عمیق شاخص بورس و اصلاح بیش از ٥٠ درصدی اكثر سهام حاضر در بازار، برخی از كارشناسان معتقدند زمان اصلاح بازار رو به پایان است و بیش از نیمی از سهام به قیمت‌های معقول و منطقی برای خرید رسیده‌اند كه سهامداران باید این فرصت را غنیمت بشمارند و نباید از ترس اصلاحی كه از یك ماه گذشته بازار تجربه كرده است از سرمایه‌گذاری در بورس دست بكشند.

ثبات نسبی در قیمت سهام

«امیرعلی امیرباقری»، كارشناس بازار سرمایه امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در هفته‌ای كه گذشت همچنان روند اصلاحی بازار ادامه پیدا كرد اما در وضعیت فعلی، قیمت‌ ها به ثبات نسبی رسیده‌اند و بازار در این برهه زمانی به مرور در حال نزدیك شدن به نقطه آرامش برای سرمایه‌گذاری است.

وی به وجود فشار فروش در كلیت بازار تاكید كرد و افزود: همچنان خریداران به دلیل وجود فشار فروش و تحلیل‌های تكنیكالی انجام شده علاقه‌ای به خرید در موقعیت فعلی بازار ندارند.

امیرباقری خاطرنشان كرد: عواملی مانند ثبات قیمتی ایجاد شده در سطوح فعلی و واگرایی موجود بین متغیرهای اقتصادی كشور مانند نرخ ارز و قیمت محصولات در بازار آزاد با نرخ سهام، به عنوان محرك‌های خوبی برای حركت بازار تلقی می‌شوند.

این كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه برخی چنین سوالی را دارند كه با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت محصولات و نیز وجود تورم در كلیت اقتصاد كشور به چه دلیل همچنان بازار سهام در حال دنبال كردن روند اصلاحی خود است، خاطرنشان كرد: در این زمینه چندین موضوع قابل بررسی است، در ابتدا هنوز بعد از اصلاح سنگین رخ داده در بسیاری از سهام مشاهده می‌كنیم كه قیمت كنونی آنها با توجه به افت شدیدی كه تجربه كرده‌اند همچنان چندین برابر قیمت واقعی سهام است؛ بنابراین هنوز زمان لازم است تا این قیمت‌ها با واقعیات اقتصادی هماهنگ شوند.

وی گفت: نكته دیگر همبستگی موجود بین سهام و شركت‌ها است، این پدیده، پدیده غیرحرفه‌ای است كه به دلیل ورود سرمایه بدون تخصص به بدنه بازار شكل گرفته است.

امیرباقری با اشاره به در نظر گرفته شدن مسائل تكنیكالی سهام شركت‌ها اظهار داشت: بازار باید هوشمند باشد و اكنون قیمت فعلی سهام شركت‌ها در حال هماهنگ شدن با واقعیات اقتصادی و نزدیك شدن تعادل مابین آنها است.

چشم‌انداز قیمت دلار

این كارشناس بازار سرمایه به چشم‌انداز پیش‌روی قیمت دلار اشاره كرد و افزود: نرخ دلار در شرایط فعلی، نرخی شكننده است و بنا بر دلایل تكنیكالی چشم‌انداز نرخ دلار در میان‌مدت و بلندمدت در مسیر اصلاحی قرار خواهد گرفت و به نظر می‌رسد اكنون اصلاح بازار سهام پیشوازی برای اصلاح نرخ دلار باشد.

وی افزود: سرمایه‌گذاران باید نه تنها با در نظر گرفتن واقعیات اقتصادی امروز كشور بلكه باید با توجه به چشم‌انداز پارامترهای اقتصادی برای روزها و ماه‌های آینده اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس كنند و با در نظر گرفتن انتظارات تورمی و ركودی مانع از ضرر و زیان‌های احتمالی در این بازار شوند.

امیرباقری اظهار داشت: هیچگاه نمی‌توان كلمه حباب را به كلیت بازار نسبت داد زیرا همواره در بازار شاهد وجود سهامی هستیم كه بالاتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله هستند كه در این زمینه وظیفه سرمایه‌گذار دقت نظر به همه جوانب سرمایه‌گذاری در بورس است.

پیش‌بینی معاملات بورس در هفته جاری

وی با اشاره به پیش‌بینی معاملات بورس در هفته جاری گفت: انتظار تحركات مثبت و ثبات قیمت در تعدادی از نمادهای بازار را داریم، باید به این نكته توجه كرد كه دلیلی ندارد با ورود سهامی كه رشد چندین برابری داشتند به فاز اصلاحی، باقی بازار كه ممكن است از پروسه رشد جا مانده باشند و رشدی به نسبت باقی بازار نكرده باشند را با خود به ورطه اصلاح بكشانند.

امیرباقری با اشاره به اینكه در شرایط حاضر ممكن است نمادهای ارزشمندی برای سرمایه‌گذاری پیش‌روی سهامداران قرار گیرد، اظهار داشت: نكته مدنظر این است كه سهامداران نباید قیمت كنونی سهام را ملاك سرمایه‌گذاری خود قرار دهند بلكه باید به قیمت‌های فعلی سهام با واقعیات امروز اقتصادی و نیز چشم‌اندازهای موجود برای پارامترهای اقتصادی مانند نرخ ارز و قیمت محصولات توجه داشته باشند تا بتوانند ضمن استفاده از منافع بازار سرمایه در این بازار متضرر نشوند.

آخرین وضعیت بازارهای جهانی

این كارشناس بازار سرمایه به نوسان‌های موجود در حوزه بازار جهانی تاكید كرد و گفت: چنین نوسان‌هایی در بازار جهانی ناشی از اتفاقات پولی فدرال رزرو و چشم‌انداز تورمی یورو و اقتصاد آمریكا است كه این امر باعث وجود نوسان در كلیت بازار جهانی شده است.

وی با بیان اینكه در وضعیت كنونی، با توجه به شرایط اقتصادی خاص در كشور بازار سرمایه همبستگی چندانی با بازار جهانی ندارد، افزود: اكنون در شرایط اقتصادی خاصی قرار داریم و این شرایط به نوعی اقتصاد و واقعیات اقتصادی كشور را از فضای اقتصاد جهانی دور كرده است به همین دلیل سرمایه‌گذاران در شرایط فعلی نباید نگران چنین نوسان‌هایی در بازار باشند.

راه‌اندازی قرارداد آتی سكه، راهی برای كاهش هیجان

امیرباقری خاطرنشان كرد: پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی قرارداد آتی سكه و ابزارهای مشتقه در آینده‌ای نزدیك شاهد تخلیه هیجان نوسان‌گیران و سفته‌بازان در این بازارها و كاهش سایه هیجان از سر بازارهای كالای نقد سكه و دلار باشیم.

این كارشناس بازار سرمایه تاكید كرد: سرمایه‌گذاران باید نسبت به متغیرهای اقتصادی دید كلان داشته باشند، فقط قیمت‌های روز را مدنظر قرار ندهند و از انتظارات تورمی و ركودی در محاسبات خود استفاده كنند.

دسترسی سریع