اشغال 70 درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستانی

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 60 تا 70 درصد تخت‌های بیمارستانی برای درمان بیماران کرونا اشغال شده است.

1399/07/01
|
10:26

خانم دکتر سیما سادات لاری در ارتباط تلفنی با شبکه دوم سیما افزود: از هفته آخر شهریور شاهد افزایش موارد بستری در کشور بودیم که بیشترین تعداد بستری‌ها در استان‌های قم، تهران، چهارمحال و بختیاری و اصفهان بوده است.
وی گفت: همه استان‌ها در وضعیت قرمز و هشدار هستند، اما وضع استان‌های سیستان و بلوچستان و کردستان بهتر است.
سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: تعداد بستری‌ها در تهران نیز این هفته 20 درصد افزایش داشته است.
خانم دکتر لاری در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر این که چرا در بیمارستان مسیح دانشوری و تعدادی دیگری از بیمارستان‌ها یا بیمار کرونایی را پذیرش نمی‌کنند و یا در راه رو‌ها بستری می‌شوند افزود: من این موضوع را پیگیری می‌کنم، اما تاکنون 60 تا 70 درصد ظرفیت تخت‌ها اشغال شده است و اکنون مشکلی در این خصوص نداریم.


وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که بازگشایی مدارس چقدر ما را به سمت موج سوم بیماری کرونا سوق داده است گفت: هنوز دو هفته از بازگشایی مدارس گذشته است و حضور دانش آموزان هم در مدارس خیلی جدی نیست، به طور مثال در تهران کمتر از 15 درصد دانش آموزان در مدارس حاضر شده اند، اما تأثیر بازگشایی مدارس در تعداد بستری‌ها دو هفته دیگر مشخص می‌شود.
سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره بستری افراد 6 تا 18 ساله نیز گفت: 2 و 64 صدم درصد بستری شدگان متعلق به این گروه سنی است که آزمایش یک و 24 صدم درصد این افراد مثبت بوده است و نیم درصد هم فوت کرده اند.
خانم دکتر لاری گفت: خطر انتقال بیماری در این سنین بسیار مهم است و این افراد می‌توانند به عنوان ناقل، بیماری را به پدر و مادر و پدر بزرگ و مادربزرگ خود منتقل کنند.


وی در باره واکسن آنفلوآنزا هم گفت: اکنون تزریق این واکسن به بیماران زمینه ای، خانم‌های باردار و افراد بالای 65 سال به رایگان در اولویت است و از طریق معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود.
سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر برای واردات واکسن انفلوآنزا مشکلی از جهت تحریم نداشته باشیم این واکسن می‌تواند از طریق داروخانه‌ها با ثبت کدملی توزیع شود.
خانم دکتر لاری افزود: با توجه به این که واکسن آنفلوآنزا 30 تا 60 درصد ایمنی ایجاد می‌کند تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری و همچنین بیماری کرونا استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و شستن دستهاست.

دسترسی سریع