روحانی در هیئت دولت: راه برای آمریكا بن‌بست است/ اجباری برای آموزش حضوری نداریم


رئیس‌جمهور با بیان اینكه آمریكایی‌ها به اهدافشان نخواهند رسید و نرسیدند، گفت: آنها حتما پشیمان هستند و باید برگردند و باز خواهند گشت زیرا این راه برای آمریكا بن‌بست است.

1399/06/19
|
12:38
|


راه برای آمریكا بن‌بست است/ اجباری برای آموزش حضوری نداریم

رئیس‌جمهور با بیان اینكه آمریكایی‌ها به اهدافشان نخواهند رسید و نرسیدند، گفت: آنها حتما پشیمان هستند و باید برگردند و باز خواهند گشت زیرا این راه برای آمریكا بن‌بست است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار كرد: كشور ما با شرایط خاصی كه دارد، هم از لحاظ حساسیت های فرهنگی و هم از لحاظ حساسیت های دینی و هم از نظر حفاظت از سلامت مردم، در كنار تحریمی شدیدی كه با آن مواجه هستیم، شرایط ما با كشورهای دیگر متفاوت است. من خواهش می‌كنم در زمینه مساله بازگشایی‌ها و مقابله با كرونا شرایط كشور ما را با دیگر كشورها، در همه زمینه‌ها، مقایسه نكنید. ما در شرایط تحریم هستیم و مردم ما به مناسك دینی، روابط خانوادگی و به فرهنگ و آموزش فرزندانشان بسیار اهمیت می‌دهند. همه این‌ها را در كنار هم ببینیم.

روحانی گفت: ما با توجه و رعایت همه اصول بهداشتی، مناسك خود را در ماه رمضان و عزاداری خود را در ماه محرم داشتیم و روابط خانواگی در چارچوب پروتكل‌ها انجام می‌گیرد و كسب و كارها و فعالیت های اقتصادی از روز اول بوده است و آنهایی كه تعطیل بوده‌اند، بازگشایی شده‌اند.

وی افزود: امروز بحث علم، دانش، فرهنگ و آموزش دانش آموزان و دانشجویان است. یك اصل مهم برای ما این است كه سلامت همه دانش آموزان و دانشجویان بعنوان اولویت اول مدنظر باشد. دانش آموزان و دانشجویان نباید از درس عقب بمانند و طوری نشود كه شش ماه و یك ترم و یك سال تحصیلی عقب بمانند. این برای خود دانش آموزان و خانواده‌ها سخت است.

رئیس‌جمهور تاكید كرد: در عین حال اجباری در هیچ زمینه ای نیست. ما هیچ خانواده و دانش آموزی را اجبار نمی‌كنیم تا حتما از طریق آموزش حضوری سال تحصیلی را بگذارند، اما آموزش حضوری را ترجیح می‌دهیم. آنچه برای دولت مهم است اینكه درب مدرسه و دانشگاه به روی دانش آموزان و دانشجویان باز خواهد بود. ما تشویق می‌كنیم و اساتید و معلمان ما آمادگی تدریس دارند و البته سلامت جسم و روح ئو نشاط دانش آموزان برای ما اولویت دارد. البته اولویت اول ما آموزش حضوری است زیرا ما آموزش دقیق و صحیح، آموزش حضوری است.

وی افزود: ما می‌خواهیم دانش آموزان ما از لحاظ جسمی و روحی و نشاط دارای سلامت كامل باشند.. می‌توانیم بچه‌ها را در داخل یك آپارتمان برای طول مدت یكسال حبس كنیم و خارج نشوند، این كار هم بیماری و مشكل ایجاد می‌كند.

رئیس‌جمهور گفت: ما هیچ كسی را برای آموزش حضوری اجبار نمی‌كنیم اما همه وسایل دانش را پیش پای آنها می‌گذاریم. بهترین آموزش، آموزش حضوری است.

روحانی با تاكید براینكه امسال معلمین و اساتید بار سنگینی را بر دوش دارند، گفت: ساعت درسی آنها محدود شده است و نحوه تدریس را باید تغییر دهند و در عین حال مراقب سلامت دانش‌آموزان هم باشند. سلامت دانش آموزان هم باید تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت باشد.

وی افزود: دولت و ستاد ملی كرونا تصمیم بسیار دقیقی را اتخاذ كرده است و دانش آموزان و دانشجویان ما از نعمت تحصیل برخوردار خواهند بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینكه مردم ما در مقاطع مختلف و شرایط سخت تاریخی همواره قدرت خودشان را به رخ قدرت های جهانی كشیدند، اظهار كرد: ماه شهریور، ماه درس آموزی برای همه است. یكبار در سال 57 در شهریور ماه رژیم گذشته قدرت مردم را نادیده گرفت و فكر كرد اگر در میدان ژاله و خیابان نیروی هوایی تیراندازی كند و عده ای را مجروح و به شهادت برساند، جلوی راه مردم را سد كرده و مردم هراسان به خانه بازخواهند گشت و انقلاب و نهضت تعطیل می‌شود. این خطای بزرگی بود كه رژیم گذشته نشان داد.

روحانی تصریح كرد: یكبار دیگر یك ارتش بعثی در منطقه اشتباه محاسباتی كرد و در 31 شهریور به كشور ما حمله كرد و مردم ما رشادت و ایستادگی خود به دنیا نشان دادند كه عزت و استقلال كشور و اراده ملی لگدكوب نخواهد شد. یكبار دیگر در همین شهریور اراده ملی ما را امتحان كردند و تروریست ها به كمك ابرقدرت ها، حادثه 8 شهرویور را رقم زدند و فكر كردند با به شهادت رساندن رئیس جمهور و نخست وزیر ما می‌توانند یز ملت ما فائق شوند.

وی گفت: شهریور ماه اراده ملی و شكست دشمنان ماست و این ماه، ماه درس آموزی برای همه است تا بدانند ملت ایران، برای اهداف ملی و نظام منتخب خود از همه توانش استفاده خواهد كرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینكه امروز دشمنان یكبار دیگر اراده مردم ما را به آزمون گرفتند، گفت: خطای محاسباتی آمریكا از سال 97 تا امروز بر این مبنا بود كه فكر كرد با فشار اقتصادی بر مردم و تحمیل تحریم ظالمانه، ملت ایران را به زانو درمی‌آورد. این سال‌ها گذشته است و مردم ما در برابر همه فشارها ایستادگی كردند. آنها به هدف‌شان نخواهند رسید. البته به ملت ما رنج و زحمت وارد می‌كنند. آبروی خودشان را هم در شورای امنیت، افكار عمومی جهان و حتی نزد ملت خودشان به طور كامل بردند.

روحانی با تاكید بر اینكه آنها به اهدافشان نخواهند رسید و نرسیدند، گفت: آنها حتما پشیمان هستند و باید برگردند و باز خواهند گشتند. این راه برای آمریكا بن بست است. آمریكا راهی ندارد جز اینكه در پایان این كوچه برگردد والا با سد و دیوار محكمی روبرو است.

وی ادامه داد: من از همه ملت ایران، از همه قوا و كارگزاران، دستگاه اجرایی كه همه توان خود را بكار گرفتند، قدردانی می‌كنم. در این 7 ماه گذشته هم با كرونا و تحریم مواجه بودیم و هم ماه فروردین و اردیبهشت، تقریبا دروازه‌های صادرت و واردات ما بسته بود و هنوز هم مثل روز اول نشده است اما بعد از سه ماه شرایط ما عادی است.

رئیس‌جهور تصریح كرد: كشور ما در تیر و مرداد در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است. اینكه شركت‌های بورسی صنعتی ما در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل 2.8 درصد رشد دارند، نشانه این است كه ملت ما در مسبر جهش تولید است. از طرفی این مساله نشانه این است كه دشمنان ما هم شكست خوردند ولو اینكه در تبلیغات خودشان یكسری كانال درست كردند، كه همه می‌دانند با پول چه كسانی اداره می‌شود، و علیه منافع و استقلال ایران فعالیت می‌كنند.

روحانی گفت: اسم این كانال‌ها، كانال‌های ضد ایرانی است و هر روز می‌خواهند با هر بهانه‌ای به یك نگرانی دامن بزنند و التهاب آفرینی كنند و آرامش را از مردم بگیرند. البته همیشه هم رسوا و مفتضح می‌شوند و همیشه هم ملت ایران پاسخ قوی به آنها دادند.

وی گفت: آن روز كه مغازه‌ها می‌خواست باز شود جیغ آنها بلند شد كه نان مردم یا جان مردم؟ اما آبرویشان رفت. دیدند هم جان مردم هست و هم نان مردم. در روزهای اخیر هم كه دنبال بحث آموزش بودند و خیلی عصبانی هستند كه كشور در مسیر درست حركت می‌كند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: عصبانی هستند كه مردم به حرف‌های واهی آنها توجه نمی كنند و راه خود را می روند. مردم با كمال اطمینان می دانند كه دارند چه كار می كنند. می دانند كه سال، سال سختی است و همه باید در كنار هم باشیم و همه باید دست هم را بگیریم. من در اینجا خواهش می كنم از همه آنهایی كه قلم، بیان و تریبون در اختیار دارند، بدانند سال سختی است و باید مراقب منافع ملی خود باشیم. من هم می‌دانم كه به انتخابات نزدیك می شویم، من هم می دانم كه افرادی از حالا كمربند را برای انتخابات سفت می كنند، اشكالی ندارد، ان شالله انتخابات خوبی خواهیم داشت، انتخابات رقابتی خواهیم داشت اما در فضایی كه به تدریج انتخاباتی خواهد شد، انتظارات را بی‌جهت بالا نبریم. در فضایی كه به تدریج انتخاباتی خواهد شد حقایق را تحریف نكنیم.

وی افزود: تحریف حقایق یك گناه بزرگ و نابخشودنی ملی و انقلابی است. سیاه‌نمایی را آغاز نكنیم. در این مدت كار بزرگی انجام گرفته است. این هفته بیست و سومین هفته امسال است كه ما افتتاح های ملی داریم. تقریبا همه هفته ها در پنجشنبه افتتاح بزرگ داشتیم، این هفته هم داریم و هفته های آینده هم ان شالله تا پایان سال ادامه می دهیم. علاوه بر اینكه وزارت خانه ها و دستگاه های مختلف هم افتتاح های مختلفی خودشان دارند كه آنها هم بسیار مهم است. همین امروز هم تعاونی ها افتتاح های بسیار بزرگی خواهند داشت. 383 طرح تعاونی افتتاح می شود كه ارزش امروز این طرح ها 18 هزار میلیارد تومان است و 26هزار نفر اشتغال جدید در كنار این طرح ها ایجاد می شود.

روحانی ادامه داد: هر روز این حركت ها به خوبی در حال انجام است و ما پیش می‌رویم. ما در این فرصت علیرغم همه مشكلات و تحریم تا جایی كه توانستیم به واحدهایی كه صدمه دیدند وام دادیم. به مردمی كه مستاجر بودند و برای اجاره و ودیعه مشكل داشتند تلاش كردیم در ودیعه به آنها كمك كنیم و وام در اختیار آنها بگذاریم، سها عدالت را تلاش كردیم آزاد شود و در اختیار مردم قرار گیرد تا بتوانند از این سهام استفاده كنند. فضای بورس را برای حضور مردم آماده كردیم.

وی افزود: البته بورس ویژگی های خودش را دارد. بورس فراز و نشیب دارد و هر كس وارد بورس می شود نباید كوتاه مدت به آن نگاه كند، باید میان مدت و بلند مدت به بورس نگاه كند. تاكید من به همه مسئولین بورس و شورای بورس این است كه از سرمایه مردم مراقبت كنند و نگذارند افرادی در تبلیغات شیطنت كنند، از همه خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و صدا و سیما و از همه تریبون‌دارها می‌خواهم كه مردم را یاری كنند. نگذاریم یك فضایی اگر به وجود آمده آن فضا دچار سختی و مشكل شود.

روحانی اظهار داشت: اینكه من امروز می‌شنوم 1 میلیون و 400 هزار خانواده روستایی شرایط برای عضویتشان در صندوق بیمه آماده شده یعنی یك رفاه و اطمینان جدید و یك آینده خوب برای روستاییان عزیز ما و اینكه هر روز از لحاظ آب، برق، گاز، ارتباطات، تلفن، راه، جاده، بهداشت، درمان و آموزش روستاییان ما در رفاه بیشتر قرار می گیرند، این جزء افتخارات دولت ما و كشور ماست كه در این شرایط خاص داریم به روستاییان كمك می‌كنیم و كاری می‌كنیم كه آنها بتوانند از رفاه بیشتری برخوردار شوند. همانطور كه مقام معظم رهبری تاكید كردند ما سال 99 را علیرغم مشكلات سال جهش تولید می‌دانیم و من از همه وزرا و دست اندركاران و استانداران و مسئولین می‌خواهم كه با همه توان بیایند و رونق و جهش تولید را به عنوان یك هدف بزرگ قرار دهند و ما انشا الله شاهد حركت خوبی در زمینه تولید و شركت های دانش بنیان باشیم.

وی افزود: اینكه ما می‌بینیم در طول این مدت یك حركت بسیار خوبی برای جوان های ما در شركت های دانش بنیان ایجاد شده و هم درآمدشان اضافه شده و هم تعداد شركت های دانش بنیان افزایش پیدا كرده به معنای این است كه مردم ما تحت تاثیر تحریم و وحشت كرونا نیستند و با در نظر گرفتن همه اصول بهداشتی همه توان خود را برای پیشرفت و توسعه كشور به كار گرفتند و به كار خواهند گرفت.

دسترسی سریع