مراسم تشییع پیکر مرحوم محمدعلی کشاورز

مراسم تشییع پیکر مرحوم استاد محمدعلی کشاورز با حضور وزیر ارشاد، خانواده این هنرمند و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و دوستدارانش در بهشت زهرا (س) تهران آغاز شد.

1399/03/27
|
09:26


پیکر این هنرمند برجسته کشور به درخواست خانواده اش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا با رعات دستورات بهداشتی تشییع می‌شود و سپس در کنار دوستانش استاد انتظامی، استاد رشیدی و استاد مشایخی آرام می‌گیرد.
استاد محمدعلی کشاورز، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که از چندی قبل به علت بیماری ریوی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری بود، روز یکشنبه 25 خرداد در 90 سالگی دار فانی را وداع گفت.
استاد محمدعلی کشاورز (زادهٔ 26 فروردین 1309 در اصفهان) بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است که نشان درجه یک فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرده بود.

نیم قرن در اوج

پدرسالار بازیگری سینمای ایران در طول بیش از نیم قرن فعالیت هنری اش در 45 فیلم سینمایی، 38 مجموعه تلویزیونی و ده‌ها تئاتر و تله تئاتر ایفای نقش کرد و از چهره‌های ماندگار فرهنگ و هنر کشور محسوب می‌شود.
از آثار ماندگار وی می‌توان به مجموعه‌های تلویزیونی پدرسالار، هزاردستان (در نقش شعبان استخوانی)، سربداران (در نقش خواجه قشیری)، افسانه سلطان و شبان (در نقش خوابگزار اعظم) و گرگ‌ها اشاره کرد.

از جمله کار‌های قابل توجه استاد کشاورز در سینما هم می‌توان به رگبار، خشت و آینه، برزخی‌ها، کمال الملک، مردی که موش شد، کفش‌های میرزا نوروز، مادر، جستجو در جزیره، ناصرالدین شاه آکتور سینما، دلشدگان، آقای بخشدار، زیر درختان زیتون، روز واقعه و کمیته مجازات اشاره کرد.
مرحوم استاد کشاورز برای بازی در فیلم مادر ساختهٔ علی حاتمی، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.
استاد کشاورز سال 1382 در سومین دوره همایش چهره‌های ماندگار ایران، به عنوان چهره ماندگار حوزه فرهنگ و هنر کشور معرفی شد

دسترسی سریع