46 کشته و زخمی در تیراندازی‌های شیکاگو جنبش ضد نژاد پرستی در آمریکا گسترش اعتراض‌های مردمی به 75 شهر مهم آمریکا

معترضان به قتل جرج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست نیرو‌های پلیس در تظاهراتی در خارج از کاخ سفید در واشنگتن پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

1399/03/13
|
08:04

جنبش ضد نژاد پرستی در آمریکا
گسترش اعتراض‌های مردمی به 75 شهر مهم آمریکا
از استقرار بیش از 5 هزار نیروی گارد ملی آمریکا در پایتخت و 15 ایالت این کشور تا بازداشت بیش از 3 هزار معترض آمریکایی.

به گزارش رادیو پیام از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما‎‎؛ خشونت افسار گسیخته پلیس آمریکا در برخورد با معترضان، گسترش جنبش ضد نژاد پرستی در اکثر ایالت‌های آمریکا، ورود بیش از 5 هزار نیروی گارد ملی به خیابان‌ها و آماده باش 2 هزار نیروی دیگر، انتشار تصاویری از رد شدن ماشین پلیس از روی معترضان، تهدید ترامپ به فرستادن ارتش به خیابان‌ها برای سرکوب اعتراض‌ها و ابراز نگرانی کاخ سفید از پیوستن 40 میلیون شهروند آسیب دیده از بحران اقتصادی آمریکا به اعتراض‌ها در صدر اخبار تحولات آمریکا قرار دارد.

گسترش اعتراض‌های مردمی به 75 شهر مهم آمریکا


پنتاگون: 1200 نیروی گارد ملی در واشنگتن مستقر شده اند
شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری به نقل از یک مقام بلند پایه در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: حدود 1200 نیروی گارد ملی درحال حاضر در واشنگتن مستقر هستند.

ترامپ بر ضد میلیون‌ها آمریکایی اعلام جنگ کرد
شبکه تلویزیونی المیادین در خبری اعلام کرد: جان یارموت رئیس کمیته بودجه در مجلس نمایندگان آمریکا گفت ترامپ بر ضد میلیون‌ها آمریکایی و آزادی در کشور اعلام جنگ کرد.
جان یارموت خاطر نشان کرد اظهارات کمی قبل ترامپ، بزرگترین تهدید در تاریخ آمریکا به شمار می‌رود و افزود: از ترامپ می‌خواهم از سمت خود برای آرام کردن تنش استفاده کند نه تشدید آن.

ترامپ از استقرار هزاران سرباز و پلیس در واشنگتن خبر داد
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی از استقرار هزاران سرباز تا دندان مسلح و مامور پلیس در واشنگتن خبر داد. وی اعلام کرد آنچه که روز یکشنبه در واشنگتن روی داد‏، مایه شرمساری است.
رئیس‌جمهور آمریکا، اقدامات معترضان به بی عدالتی در آمریکا را «تروریسم داخلی» خواند و از فرمانداران خواست تصمیمات لازم را برای تسلط بر خیابان‌ها بگیرند.ترامپ گفت: اگر شهر یا ایالتی حاضر نشود اقدامات لازم را (در مقابله با معترضان) انجام دهد، آنگاه من ارتش آمریکا را مستقر و به سرعت مشکل را برای آن‌ها، حل خواهم کرد.

گوترش، آمریکا را به خویشتنداری در قبال معترضان فراخواند
به گزارش صفحه توئیتری خبرگزاری شینهوا، سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت: گوترش خواستار برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز در واکنش به مرگ جرج فلوید در آمریکاست و مقامات آمریکا را به خویشتنداری در مقابل تظاهر‌کنندگان فرامی‌خواند.
گسترش اعتراض‌های مردمی به 75 شهر مهم آمریکا

ترامپ: آنچه که اتفاق افتاد موجب مضحکه ما در برابر همه جهان شد
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: آنچه که در ایالت مینه سوتا اتفاق افتاد، موجب شد آن‌ها مضحکه سراسر جهان شوند. آن‌ها اداره پلیس را گرفتند. پلیس در خیابان در حال دویدن بود، آژیر کشیده می‌شد و بقیه پلیس‌ها هم در حال دویدن بودند. این در جلوی دوربین اتفاق افتاد. من هیچ چیزی را به این شکل در جهان ندیدم و سراسر جهان می‌خندد. آنچه که در منهتن اتفاق افتاد، وحشتناک بود. آنچه که در نیویوریک اتفاق افتاد، وحشتناک بود.


به آتش کشیده شدن پرچم آمریکا در اعتراضات واشنگتن
به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی، معترضان به قتل جرج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست نیرو‌های پلیس در تظاهراتی در خارج از کاخ سفید در واشنگتن پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.
گسترش اعتراض‌های مردمی به 75 شهر مهم آمریکا

تکرار استفاده از روش قتل جورج فلوید، این بار در سیاتل
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، یکی از نیرو‌های پلیس آمریکا در شهر سیاتل در ایالت واشنگتن، در اعتراضات این شهر یک تظاهرکننده را بازداشت کرد و پای خود را بر روی گردن او قرار داد به همان روشی که درک چاوین پلیس آمریکایی با جورج فلوید برخورد کرد و اکنون متهم به قتل اوست. اما پلیس دیگری دخالت کرد و اجازه نداد همکارش آن جنایت را تکرار کند.
تظاهرات در سیاتل از ابتدا مسالمت آمیز بود، اما با گذشت زمان اوضاع تغییر کرد و صحنه به درگیری بین پلیس و تظاهرکنندگان تبدیل شد. نیرو‌های امنیتی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور استفاده کردند.

یکی از تظاهرکنندگان سیاه پوست گفت: به طرف بسیاری از افراد تیراندازی کرده اند و اوضاع بدتر می‌شود. این حوادث تکرار می‌شود و برای همین ما برای اعتراض به اینجا آمده ایم. این اعتراضات موثر است و با این روش تبعیض نژادی به پایان می‌رسد.

مقررات منع آمد و شد در نیویورک از ساعت 23 شب تا 5 صبح روز بعد
خبرگزاری فرانسه در خبری از نیویورک اعلام کرد شهردار این شهر از وضع مقررات منع آمد و شد از ساعت 23 شب تا 5 صبح روز بعد خبر داده است.
پایتخت آمریکا شاهد بزرگترین تظاهرات بود
شبکه الجزیره گزارش داد: واشنگتن پایتخت آمریکا شاهد برگزاری بزرگترین تظاهرات از زمان آغاز موج اعتراضات در این کشور بود.
خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در واشنگتن گفت: پایتخت آمریکا شب گذشته شاهد بزرگترین تظاهرات از زمان آغاز این اعتراضات بود. پس از این تظاهرات. نیروهای امنیتی آمریکا با اعلام مقررات منع آمد و شد، معترضان را از خیابان های اطراف کاخ سفید به عقب راندند. شما اکنون شاهد حضور خودروهای نظامی گارد ملی آمریکا در این خیابان منتهی به کاخ سفید هستید. دیدن چنین تصاویری در مرکز پایتخت آمریکا عادی نیست.


46 کشته و زخمی در تیراندازی‌های شیکاگو
پلیس شیکاگو اعلام کرده است در تیراندازی‌ها در شیکاگو در روز‌های شنبه و یکشنبه 16 نفر کشته و دست کم 30 نفر زخمی شدند.
به گزارش دیلی میل، مهلک‌ترین تیراندازی در شیکاگو در خیابان نود و پنجم شرقی رخ داد.


پلیس بوستون با معترضان درگیر شد
به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، معترضان در شهر بوستون ایالت ماساچوست آمریکا با نیروهای پلیس درگیر شدند.
شماری از معترضان، یکی از خودروهای پلیس شهر بوستون را متوقف کردند و به آن آسیب رساندند، سپس این خودرو را به آتش کشیدند.


حمله معترضان به خودروهای پلیس در فیلادلفیا
گروه انونیم سیتوآیان (Anonyme Citoyen) که اخبار سیاسی و جنبش های اجتماعی در سراسر جهان را پوشش می دهد، در صفحه توئیتر خود ویدیویی منتشر کرد از صحنه های درگیری و حمله معترضان به خودروهای پلیس در فیلادلفیا.


اعلام مقررات منع آمد و شد در واشنگتن
با نزدیک شدن معترضان به کاخ سفید، در واشنگتن دی سی مقررات منع آمد و شد اعلام شد.
موریل بوسر، شهردار واشنگتن، یکشنبه شب گفت: با تشدید تنش ها بین معترضان و نیروهای پلیس در نزدیکی کاخ سفید، در سراسر این شهر مقررات منع رفت و آمد اعمال می شود.

شرایط بسیار پرتنش در چند قدمی کاخ سفید
گروه انونیم سیتوآیان (Anonyme Citoyen) که اخبار سیاسی و جنبش های اجتماعی در سراسر جهان را پوشش می دهد، در صفحه توئیتر خود ضمن انتشار ویدیویی از تجمع اعتراضی شامگاه یکشنبه نزدیک کاخ سفید در واشنگتن، اعلام کرد شرایط در این شهر بسیار پرتنش شده است.

فرماندار کالیفرنیا در ناحیه لس آنجلس وضعیت فوق العاده اعلام کرد
به گزارش شبکه تلویزیونی سی سی تی وی، «گوین نیوسام» فرماندار کالیفرنیا در ناحیه لس آنجلس اعلام وضعیت فوق العاده کرد. این ناحیه، یکی از پر جمعیت ترین نواحی شهری در آمریکا شمرده می شود و مجموع ساکنان آن به ده میلیون نفر بالغ می شود. این اقدام فرماندار کالیفرنیا پس از آن رخ داد که اعتراضات روز شنبه به کشته شدن «جرج فلوید» ماهیت خشونت آمیز پیدا کرد.

دستگیری دو مامور پلیس در آتلانتا برکنار شدند
شهردار آتلانتا از اخراج دو مامور پلیس و تعلیق سه نفر دیگر به اتهام اعمال خشونت در ماجرای دستگیری دو دانشجو خبر داد.
به گزارش آسوشیتدپرس از آتلانتا، کیشا لانس باتومز، روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت، وی و اریکا شیلدز، رئیس پلیس، این تصمیم را پس از بازنگری فیلم حادثه شنبه شب اتخاذ کردند. این فیلم در فضای مجازی و اخبار محلی منتشر شده بود.

ادامه تظاهرات معترضان در مقابل کاخ سفید
خبرنگار سی ان ان گفت: پلیس اینجا در پارک لافایت، از گاز اشک آور استفاده کرده بود و ما مجبور شده بودیم ماسک بزنیم، اما اکنون اثرات گاز در حال از بین رفتن است. برای آن هایی که با شرایط واشنگتن دی سی آشنا نیستند می گویم: جایی که من در آن ایستاده ایم نزدیک کاخ سفید است. در این پارک معترضان آتش روشن کرده اند. معترضان می خواهند اعتراضات خود را صلح آمیز برگزار کنند.

دستگیری 340 معترض در نیویورک
پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی ان ان از گسترش اعتراضات در آمریکا در پی کشته شدن جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی خبر داد.
بر اساس این گزارش، یک مقام ارشد پلیس نیویورک در گفتگو با سی ان ان گفت: شنبه شب طی برگزاری اعتراضات در شهر نیویورک، بیش از 340 تظاهرکننده به دست پلیس دستگیر شدند. این اعتراضات تا صبح روز یکشنبه ادامه یافت.

استفاده پلیس نیویورک از نارنجک دود زا برای متفرق کردن معترضان


گسترش اعتراضات به 75 شهر آمریکا
تلویزیون الجزیره لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز اعلام کرد کشته شدن جرج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست نیرو‌های امنیتی این کشور، باعث اعتراضات شدید دستکم در 75 شهر آمریکا شده است.

وال استریت ژورنال: آمریکا شاهد گسترده ترین اعتراضات چند دهه گذشته است
روزنامه وال استریت ژورنال تاکید کرد کشته شدن یک شهروند سیاه پوست باعث وقوع گسترده ترین اعتراضات چند دهه گذشته در آمریکا شده است.

تظاهرات در نیویورک علیه خشونت پلیس و بی عدالتی نژادی
تظاهر کنندگان در نیویورک خواستار پایان خشونت های پلیس آمریکا و بی عدالتی نژادی در این کشور شدند.


کشته شدن پنج نفر در اعتراضات
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست اعلام کرد از زمان آغاز اعتراضات در ایالت های مختلف این کشور تاکنون پنج نفر بر اثر خشونت ها کشته شده اند.


آماده باش نیروهای امنیتی آمریکا در ایالت های مختلف
نیروهای امنیتی آمریکا در شهر لس آنجلس به حالت آماده باش در آمده اند.

اعتراضات در فیلادلفیا و حمله پلیس به مردم
صدها نفر در شهر فیلادلفیا (Philadelphia)در ایالت پنسیلوانیای(Pennsylvania)آمریکا ضد نژادپرستی و بیرحمی پلیس این کشور ضد سیاهپوستان و قتل جرج فلوید سیاه پوست آمریکایی تظاهرات کردند.
حاضران در این تظاهرات با سر دادن شعار و آتش زدن سطل های زباله به این وضعیت اعتراض کردند.پلیس آمریکا نیز به معترضان حمله کرد .

ادامه تظاهرات در مینیاپولیس
معترضان آمریکایی با وجود اعلام مقررات منع آمد و شد به خیابان ها آمده اند. در این تظاهرات شهروندان سفید و سیاه پوست آمریکایی در کنار یکدیگر دیده می شوند. معترضان به کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی معترضند که به سبب استفاده پلیس از خشونت در مینیاپولیس جانش را از دست داد.

استفاده پلیس از گاز اشک آور در آتلانتا
حضور گسترده نیروهای پلیس در خیابان های شهرهای مختلف آمریکا مشهود است. شهروندان آمریکایی به کشته شدن جورج فلوید شهروند آمریکایی آفریقایی تبار معترضند که بر اثر خشونت پلیس جان خود را از دست داد. جان باختن این شهروند غیر مسلح آمریکایی در حالی که یک افسر پلیس زانویش را بر روی گردن او گذاشته بود, خشم آمریکایی ها را در سراسر این کشور در پی داشته است. در برخی شهرها این تظاهرات به خشونت کشیده شد و پلیس شماری از معترضان را دستگیر کرده است.


ادامه تظاهرات گسترده در نیویورک
شهروندان سفید و رنگین پوست آمریکایی به کشته شدن جورج فلوید شهروند آمریکایی آفریقایی تبار معترضند. فلوید براثر خشونت بیش از حد پلیس آمریکا در شهر مینیاپولیس جانش را از دست داد. جورج فلوید غیر مسلح بود.

شلیک نیروهای پلیس آمریکا در شهر اوکلند به یک خبرنگار
نیروهای پلیس آمریکا به یک خبرنگار که در حال پوشش ناآرامی های شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیا بود,شلیک کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی ای پی تی ان,این خبرنگار بارها و بارها فریاد زد که من یک خبرنگارم اما نیروهای پلیس به فریادهای وی توجهی نکردند واو را هدف قرار دادند.


سرویس مخفی آمریکا جمعه ترامپ را به پناهگاه زیرزمینی کاخ سفید منتقل کرده بود
نیویورک تایمز گزارش داد در پی اعتراضات، سرویس مخفی آمریکا شامگاه جمعه ترامپ را به پناهگاه زیرزمینی در کاخ سفید منتقل کرده بود.

پلیس آمریکا تاکنون بیش از 2500 نفر را طی اعتراضات بازداشت کرده است
شبکه تلویزیونی الجزیره در خبر فوری به نقل از واشنگتن پست گزارش داد پلیس آمریکا تاکنون بیش از 2500 نفر را در جریان اعتراضات به قتل جرج فلوید بازداشت کرده است.

در پی تشدید اعتراضات در واشنگتن‏، گارد ملی به کمک پلیس آمد
ساکنان شهر واشنگتن در تلفن‌های همراه خود هشداری به این مضمون در یافت کردند: شهردار باوزر دستور منع آمد و شد در سراسر منطقه کلمبیا از ساعت 11 شب یکشنبه 31 می‌تا ساعت 6 صبح روز دوشنبه یکم ژوئن صادر کرد. او همچنین دستور استقرار گارد ملی را برای حمایت از پلیس صادر کرده است. شبکه تلویزیونی فاکس نیوز نیز این خبر را منتشر کرد.

کریس مورفی: ترامپ به طرز غم انگیزی تصمیم گرفت کشور را با بنزین شعله ور کند
سناتور کریس مورفی در حساب توئیتری خود نوشت امروز رئیس جمهور فرصتی داشت تا برای ایجاد آرامش کشور تلاش کند. هرچند ممکن بود چیزی که او گفت کمکی نکند، اما او می توانست سعی کند کلمات التیام بخشی به زبان آورد. او دقیقا برعکس عمل کرد و به طرز غم انگیز و قابل پیش بینی تصمیم گرفت تا کشور را با بنزین بیشتری شعله ور کند.

دسترسی سریع