واگذاری 23 هزار میلیارد سهام دولتی در بورس/ تخفیف 20 درصدی به مردم

وزیر اقتصاد از واگذاری 23 هزار میلیارد تومان از سهام دولت در قالب صندوق سرمایه گذاری خبر داد.

1399/02/14
|
08:01
|


واگذاری 23 هزار میلیارد سهام دولتی در بورس/ تخفیف 20 درصدی به مردم
به گزارش خبرگزاری فارس فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دوم سیما اظهار داشت: اولین برنامه من در حوزه خصوصی سازی، آسیب شناسی در روشهای واگذاری و روشهای قیمت گذاری بود.

وی افزود: بهترین نوع خصوصی سازی، خصوصی سازی است كه بر مبنای هدف اصلی تامین مالی نباشد، بلكه برای كارایی بیشتر و تسهیل مردم در حكمرانی اقتصاد است. با این رویكرد دارایی های در اختیار دولت را به عامه مردم و بخش خصوصی واگذار می كنیم.

وزیر اقتصاد گفت: در اولین مرحله از واگذاری، بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان از باقیمانده سهام دولت از طریق فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یكم با اعمال 20 درصد تخفیف به مردم واگذار می شود و میزان سهامی كه به هر فرد تعلق می گیرد به میزان مشاركت آنان در این فراخوان بستگی خواهد داشت.لازم می دانم از تدبیر حكیمانه مقام معظم رهبری در موافقت با آزاد سازی سهام عدالت در اختیار مردم قدردانی كنم.

وی با بیان اینكه آزاد سازی سهام عدالت در شرایط حاضر از دو جنبه دارای اهمیت است؛ افزود: یكی از این نظر كه در شرایط بحران ناشی از كرونا، آزاد سازی این سهام می تواند گشایشی در كار مردم محسوب شود و از سوی دیگر اینكه در شرایط فعلی بازار سرمایه و صعود شاخص های بورس كشور، این موضوع می تواند موجب تعمیق و رونق هر چه بیشتر این بازار شود.

دژپسند ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1399 كل كشور به دولت اجازه داد، در یك دوره مدت دار، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس را دولت بر عهده گیرد كه هدف آن هم مشاركت دادن همزمان عامه مردم و فعالان بازار بورس و هم كاهش ریسك برای خریداران است. در شرایط تحریم و تجربه بودجه بدون نفت به معنای واقعی و همزمان با مضایق ناشی از همه گیری كرونا و در شرایطی كه نمی توانیم بودجه را رها كرده و از بانك مركزی استقراض كنیم، واگذاری سهام دولت در شركت های بورسی، بهترین اقدام است كه ضمن تامین مالی دولت، كوچك سازی دولت، مردمی كردن اقتصاد و ارتقای كارایی را هم محقق می كند.

وزیر اقتصاد خاطرنشان كرد: در حال حاضر روزانه یكصد هزار نفر كد بورسی دریافت می كنند و این رقم طی دو هفته آینده با تقویت زیرساختها كه در دست اجرا می باشد به آمار یك میلیون كد بورسی در روز افزایش خواهد یافت.

وی گفت: در خصوص اپلیكیشن احراز هویت غیرحضوری نیز در حال تصمیم گیری نهایی هستیم كه با اجرای این برنامه شاهد سرعت بالاتری در پذیرش ها خواهیم بود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع