مردم مناطق سیل‌خیز به اماکن امن پناه ببرند

هشدار وقوع سیل در برخی استان ها از جمله استان های ساحلی و لرستان.

1398/12/06
|
14:17

مردم مناطق سیل‌خیز به اماکن امن پناه ببرند
هشدار وقوع سیل در برخی استان ها
هشدار وقوع سیل در برخی استان ها از جمله استان های ساحلی و لرستان.


چهارمحال و بختیاری
تخلیه 2 روستا در شهرستان کوهرنگ
تخلیه روستای نعل‌اشکنان نیز در صورت افزایش شدت بارندگی در دستور کار قرار دارد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما‎؛ مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری از تخلیه روستای محمودآباد و دره شیخ‌عالی در شهرستان کوهرنگ خبر داد و گفت: تخلیه روستای نعل‌اشکنان نیز در صورت افزایش شدت بارندگی در دستور کار قرار دارد.


بارش شدید برف و باران، ره آورد سامانه جدید
هشدار وقوع سیل در برخی استان‌ها
سامانه بارشی جدید که با بارندگی های نسبتا شدید همراه است بسیاری از استان ها را فراگرفته و برخی مناطق را با خطر وقوع سیل، مواجه کرده.

هشدار!

ضرورت تخلیه منازل مسکونی حاشیه رودخانه‌ها
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان: ساکنان حریم رودخانه‌های کشکان، خرم رود و تیره منازل خود را ترک کنند.
میرزایی گفت: موج اول سامانه بارشی وارد لرستان شده و بارندگی‌های نسبتاً شدید از ساعت 21 دوشنبه در برخی مناطق آغاز شده که در صورت تداوم بارش‌ها تا پایان روز سه‌شنبه روان آب ناشی از آن به صورت سیلاب به پلدختر می‌رسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای افزود: همه دستگاه‌های اجرایی در مناطق آسیب‌پذیر از جمله شهرستان‌های خرم‌آباد، چگنی، پلدختر و دورود درآماده‌باش کامل هستند.
به شهروندان پلدختر، معمولان، چگنی و روستا‌های ساحل رودخانه‌های کشکان، خرم رود، و تیره اعلام شده تا پایان سیلاب‌های احتمالی منازل خود را ترک و به مناطق امن پناه ببرند.


مدیر عامل جمعیت هلال احمر
تجهیز 40 اردوگاه اسکان اضطراری در لرستان برای سیل زدگان
ظرفیت این اردوگاه‌ها هزار و 200 خانوار است.
صارم رضایی گفت: در پی اخطار‌های هواشناسی و بالا بردن سطح آمادگی برای امداد رسانی به هموطنان 40 اردوگاه اسکان اضطراری در شهر‌های مورد هدف تجهیز شد. در این اردوگاه‌ها ظرفیت اسکان 4 هزار و 600 نفر معادل هزار و 200 خانواده وجود دارد.61 تیم عملیاتی نیز آمادگی کامل دارند تا در صورت نیاز به یاری افراد آسیب دیده بروند.

چهارمحال و بختیاری
استقرار یک فروند بالگرد برای امدادرسانی در سیلاب
یک فروند بالگرد برای امدادرسانی در سیلاب در فرودگاه شهرکرد مستقر شد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری با اشاره به احتمال وقوع پدیده سیلاب در استان گفت: یک فروند بالگرد متعلق به جمعیت هلال احمر در فرودگاه بین المللی شهرکرد با هدف سرعت بخشی در خدمات رسانی مستقر شد.
مرتضی زمانپور افزود: هم اکنون 42 گروه راهداری، 297 دستگاه انواع ماشین آلات، 460 نیروی انسانی، 20 پایگاه جمعیت هلال احمر و 53 پایگاه اورژانس 115 در چهارمحال و بختیاری در حالت آماده باش کامل هستند.
وی گفت: مواد غذایی به میزان کافی برای اهالی مناطق دوردست و سخت گذر چهارمحال و بختیاری تأمین و ذخیره سازی شده است.
10 موتور آب کش قوی هم با 70 میلیارد ریال اعتبار خریداری و به شهرستان‌های 10 گانه تحویل داده شد تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.
زمانپور گفت: به تمامی فرماندارن شهرستان‌های 10 گانه چهارمحال و بختیاری تأکید شده علاوه بر ماشین آلات دولتی می‌توانند به عنوان فرمانده ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان‌ها در صورت نیاز از ماشین آلات بخش خصوصی بهره گیری کنند.
وی افزود: تعدادی تلفن ماهواره‌ای به شهرستان‌های کوهرنگ، اردل و لردگان اختصاص یافته تا در صورت قطع ارتباط بتوانند از طریق ماهواره‌ای ارتباط لازم را برقرار کنند.
زمانپور گفت: با توجه به پیش بینی وزش باد شدید با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت و احتمال قطع برق، هم اکنون گروه‌های برق در مناطق مختلف چهارمحال و بختیاری با هدف رفع قطعی‌های احتمالی برق مستقر شده اند.

با هدف مقابله با سیل!
آماده باش دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان در لرستان
سپاه لرستان هم با 42 گردان به کمک آمده است.
آقامیرزایی گفته:به دنبال پیش‌بینی ورود سامانه بارشی قوی به جو لرستان فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دستگاه‌های خدماتی و امدادی در آمادگی کامل قرار دارند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان اضافه کرد، سپاه حضرت ابولفضل (ع) با ظرفیت 42 گردان، 56 گروه جهادی و 4 موسسه قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) با تجهیزات و امکانات لازم در حال آماده‌باش کامل هستند.
هشدار‌های لازم از طریق رسانه‌ها و سیستم‌های هشدار‌دهنده دستگاه‌های خدمات رسان به مردم و مناطق مسکونی اطراف رودخانه‌ها داده شده و شرکت مخابرات با کمک امراتور‌های همراه اول، ایرانسل در 3 مرحله پیامک هشدار دهنده ارسال کرد.
در صورت وقوع سیل برای اسکان اضطراری فرمانداری‌ها با همکاری هلال احمر و شهرداری‌ها از ظرفیت سالن‌های سرپوشیده استفاده خواهند کرد.
دانشگاه علوم پزشکی هم برای تامین شرایط بهداشتی و جلوگیری از انتشار بیماری‌های واگیر‌دار در کمپ‌ها تمهیدات لازم را در نظر گرفته است.
احتمال سیلاب و طغیان رودخانه ها در استان های شمالی
در استان های شمالی کشور نیز بارش باران همزمان با ذوب شدن برف ها،​ احتمال سیلاب و طغیان رودخانه ها را افزایش داده. در ساری هشدار وقوع سیل، صادر شده و در زنجان، از مردم خواسته شده تا از توقف در کنار رودخانه ها خودداری کنند.

در استان های خوزستان و لرستان هم هشدار جاری شدن سیل، جدیست. بارش شدید باران که از دیشب در پلدختر آغاز شده، سیلاب در شهر به راه انداخته.

تمام دستگاه های اجرایی در نقاط آسیب پذیر استان لرستان برای رویایی با سیل احتمالی، در آماده باش کامل هستند.

مردمی که در مناطق پرخطر این استان زندگی می کنند، پیش از وقوع سیل، دست به کار شده اند تا مانند سالهای پیش از سیلاب، آسیب نبینند.

دسترسی سریع