ورود تیم‌های امدادی و جهادی سپاه به منطقه

آب گرفتگی در برخی روستاها؛ چهار تا هشت متر

1398/10/23
|
14:43

ورود تیم‌های امدادی و جهادی سپاه به منطقه
آب گرفتگی در برخی روستاها؛ چهار تا هشت متر
مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان: عمق آب گرفتگی در برخی از روستاها به چهار تا هشت متر می‌رسد.

به گزارش رادیو پیام به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز سیستان و بلوچستان، مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان: عمق آب گرفتگی در برخی از روستاها به چهار تا هشت متر می‌رسد.

وی افزود: تیم‌های امدادی و جهادی سپاه وارد منطقه شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران وزارت نیرو: در استان سیستان و بلوچستان آب حدود 200 روستا و برق 110 روستا قطع شده است.

کمک‌های سپاه به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان
اولین محموله کمک‌های قرارگاه قدس جنوب شرق کشور صبح امروز به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان ارسال شد.
مسئول روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق گفت:: در این محموله 10 هزار بسته معیشتی، پنج هزار پتو و هزار بسته لوازم خانگی شامل فرش و بخاری ارسال شده است.
سرهنگ حسن زاده افزود: سه قرارگاه عملیاتی، 5 گروه مهندسی رزمی با امکانات راه سازی و دو فروند بالگرد سپاه هم در مناطق سیل زده در حال خدمت رسانی هستند.
وی گفت: ارسال محموله‌های کمکی به مناطق سیل زده همچنان ادامه دارد و در روز‌های دیگر نیز کمک‌ها ارسال می‌شود.
هلال احمر سیستان و بلوچستان هم گفت: در 2 روز گذشته به بیش از 3 هزار گرفتار سیل امداد رسانی شده است.
رول پلاستیک، موکت، پتو، چادر، بسته غذایی، انواع کنسرو و آب معدنی از مهم‌ترین اقلام مورد نیاز آسیب‌دیدگان سیل است.
هم اکنون 65 گروه جهادی نیز در قالب 3500 نفر برای کمک به سیل زدگان وارد مناطق سیل‌زده شده‌اند.
400 چادر امدادی نیز امروز از استان کرمان به مناطق سیل دیده سیستان و بلوچستان ارسال شده است.
امدادرسانی به سیستان و بلوچستان نیازمند عزم ملی
کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان عزم و اراده ملی را می‌طلبد.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان این مطلب گفت: کمک به سیل‌زدگان این استان به ویژه چابهار، کنارک و نیکشهر با همت و کمک ملی و حضور سازمان های غیردولتی مردم نهاد و خیران کشوری ممکن است.
احمدعلی موهبتی در بازدید از مناطق سیل زده دشتیاری چابهار افزود: سیلاب ناشی از بارش های بی سابقه و حجم بالای آب و سرریز شدن 2 سد زیردان و پیشین، خسارت‌های زیادی وارد کرده است.
وی افزود: آب به واحدهای مسکونی مردم نفوذ کرده و به اراضی کشاورزی، و زیرساخت های راه، آب، برق و تلفن خسارت جدی وارد کرده است.
موهبتی با اشاره به اینکه همه ظرفیت های سیستان و بلوچستان برای کمک رسانی به مردم سیل‌زده بسیج شده اند، ادامه داد: شرایط موجود به مسئولان کشوری نیز گزارش شده است تا در حد ملی به این منطقه توجه شود.
وی تصریح کرد: قشرهای مختلف مردم، مسئولان، خیران محلی، استانی و کشوری کمک های نقدی و جنسی خود را به فرمانداری چابهار و یا هلال احمر این شهرستان تحویل دهند و از توزیع شخصی خودداری کنند تا کمک‌ها به صورت کارشناسی به دست افراد خسارت دیده و نیازمند برسد.

سیل زدگان سیستان و بلوچستان بی خانمان شده‌اند
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سیل زدگان واقع شده در مناطق جنوبی استان با توجه به حجم بالای بارش‌ها، وقوع سیلاب، زیر آب رفتن خانه‌های روستایی و بی‌خانمان شدن خانوارها به حمایت ملی برای جبران خسارت‌ها نیاز دارند.

آخرین وضعیت راه‌ها در سیستان و بلوچستان
16 محور در سیستان و بلوچستان همچنان مسدود است.
اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان اعلام کرد: محور‌های دلگان – زهکلوت، جلگه - چاه اسحاق، نیک شهر – بنت، فنوج - کتیج – رمشک، میل نادر – سفیدآبه، دلگان – جلگه، جلگه – ایرانشهر، کنارک – زرآباد، مهرستان - ایرانشهر – خیرآباد، نیکشهر – قصرقند، اسپکه – چانف، دامن – ایرندگان، قصرقند – جکیگور، ابتر – کتوکان، فنوج - بنت و چابهار - جکیگور که بعلت طغیان رودخانه‌های محلی و سیلاب مسدود شده همچنان بسته است.

بازگشایی 7 محور مسدودی بر اثر بارش و سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان
همچنین اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان اعلام کرد: محور‌های ایرانشهر – مهرستان، سرباز – مهرستان، مهرستان – سوران، فنوج _ اسپکه، بزمان_ دلگان، ایرانشهر _ دلگان و نیکشهر _ کنارک که به علت طغیان رودخانه‌های محلی مسدود شده بود دقایقی پیش بازگشایی شد.
منبع: خبرگزاری صداوسیما

دسترسی سریع