برجام دیگر جاده یك طرفه نیست

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران تاكید دارد كه برجام دیگر جاده یك طرفه نیست

1398/06/17
|
15:03
|

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی اكبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی پس از نشست دو جانبه با آقای كرنل فروتا سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در سازمان انرژی اتمی افزود: این اولین سفر رسمی ایشان به عنوان سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی است كه این را به فال نیك می‌گیریم.
وی ادامه داد: مذاكرات خوبی داشتیم و فعالیت‌ها و همكاری دو طرف را تا به امروز مرور كردیم و با توجه به حساسیت زمان و تحولاتی كه بعد از خروج امریكا رخ داده، آثار منفی‌ای روی تعهدات 1+5 گذاشته است.
صالحی تاكید كرد: درخصوص نقش اتحادیه اروپا به عنوان پر كننده خلاء حضور نداشتن امریكا، قرار بود این اتحادیه جایگزین باشند و آن خلاء را پر كنند كه متأسفانه نتوانستند آن گونه كه وعده داده بودند عمل كنند و حتی بدتر از آن ما شنیدیم كه سخنگوی اتحادیه اروپا گفته ما به برجام تا زمانی متعهدیم كه ایران متعهد باشد، من از این پاسخ تعجب می‌كنم.
وی گفت: تعهد اروپا به چی؟ آیا تعهداتشان بر عدم پایبندی است یا تعهداتشان بر خلف وعده است؟ واقعاً اروپایی‌ها متأسفانه خوب عمل نكردند.

تعهد اروپا به چی، تعهد به خلف وعده یا عدم پایبندی؟

صالحی افزود: با توجه به حسن نیتی كه ایران نشان داد و در مذاكرات برجام به نتیجه رسید، ولی متأسفانه طرف مقابل نتوانست خودش را ملزم به تعهدات بداند و از برجام خارج شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ایران تصمیم گرفت كه دیگر برجام جاده‌ای یك طرفه‌ای نیست، قرار بود این جاده، جاده‌ای دو طرفه باشد و اگر جاده‌ای یك طرفه باشد، جمهوری اسلامی ایران تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب اتخاذ خواهد كرد.
صالحی گفت: در سه گام این اقدام انجام شده است.

برجام دیگر جاده یك طرفه نیست

وی ادامه داد: امیدواریم همان طور كه در گذشته همكاری‌های وسیعی با آژانس داشتیم در زمان ایشان هم همكاری‌های گسترده‌ای داشته باشیم.
صالحی گفت: ایشان به عنوان معاون آقای آمانو تخصص بالایی دارد و آشنایی ایشان با برجام، می‌تواند درخصوص نحوه همكاری‌ها و ادامه همكاری بین ایران و آژانس بسیار كمك كند.
نشست دو جانبه آقای كرنل فروتا با آقای صالحی
سرپرست آژانس بین المللی انرژی اتمی: مشتاق تداوم همكاری‌ها با ایران هستیم
سرپرست آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:: آژانس بین المللی انرژی اتمی مشتاقانه تمایل دارد تا همكاری‌ها با ایران تداوم یابد و آماده هستیم تا بصورت حرفه‌ای و بی طرف به كار خود ادامه دهیم.
آقای كرنل فروتا بعد از نشست با رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست مشترك خبری اظهار داشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی به رویكرد مستقلانه، بی طرف و حرفه‌ای خود ادامه خواهد داد و این موجب اعتبار آژانس است.
وی تصریح كرد: در این زمینه آژانس از فشار‌ها تأثیر نمی‌پذیرد، آژانس از یك سو وظیفه راستی آزمایی اجرای برجام را بر عهده دارد و از سوی دیگر در اجرای پروتكل الحاقی و موافقت نامه جامع پادمان در تعامل فعال با ایران می‌باشد.
آقای علی اكبر صالحی نیز در ابتدای سخنانش سفر فروتا را به كشورمان به فال نیك گرفت و اظهار داشت: مذاكرات بسیار مفصلی با یكدیگر داشتیم و فعالیت‌ها و همكاری‌هایی كه تا امروز با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم را مرور كردیم. با توجه به حساسیت زمان در خصوص تحولات و اتفاقاتی كه بعد از خروج آمریكا از 1+5 رخ داده و آثار منفی كه روی كشور‌های 1+5 و تعهدات آن‌ها گذاشته گفتگو كردیم. همچنین بحث اتحادیه اروپا مطرح شد كه قرار بود خلاء عدم حضور آمریكا را پر كند و جایگزین این كشور شود. متاسفانه نتوانستند آنگونه كه وعده داده بودند، عمل كنند.
معاون رییس جمهور افزود: حتی بدتر از آن شنیدیم سخنگوی اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تا زمانی به برجام پایبند است كه ایران متعهد باشد. این سخنان باعث تعجب است. تعهد اروپا به چه چیزی مطرح است؟ تعهد به عدم پایبندی؟ اگر به خلف وعده است كه ما هم نظر هستیم. متاسفانه اروپایی‌ها تاكنون اینگونه عمل كرده اند.
رییس سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری كرد: با توجه به حسن نیتی كه جمهوری اسلامی ایران نشان داد، در مذاكرات برجام به نتیجه رسید، ولی متاسفانه طرف مقابل نتوانست ملتزم به تعهداتش بماند و از برجام خارج شد؛ و ما را در شرایطی بغرنج و بحرانی قرار داد.
وی تصریح كرد: البته بحث برجام یك بحث یك طرفه نیست. قرار بود جاده دو طرفه باشد. اگر قرار باشد جاده‌ای یك طرفه داشته باشیم جمهوری اسلامی ایران تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب می‌گیرد. كما اینكه در سه گام تاكنون این كار را انجام داده است.
دكتر صالحی بار دیگر درگذشت آمانو مدیركل فقید آژانس را تسلیت گفت و خاطرنشان كرد: امیدوارم همانطور كه در گذشته همكاری‌های گسترده‌ای با آژانس داشتیم، همچنان این همكاری‌ها ادامه پیدا كند. آقای فروتا شخصیتی با تجربه فراوان هستند كه به عنوان معاون و مشاور آقای آمانو در برجام نیز تخصص بسیار بالایی دارند. آشنایی ایشان با برجام در خصوص نحوه همكاری‌ها و ادامه همكاری‌های ایران و آژانس می‌تواند كمك زیادی كند.
رییس سازمان انرژی اتمی در پایان با اشاره به دیدار‌های فروتا با برخی مسئولین كشورمان ابراز امیدواری كرد فروتا بتواند با نتایج مورد رضایت طرفین به سلامت بازگردد.

دسترسی سریع