تعهد در قبال تعهد راهبرد ماست

سخنگوی دولت گفت: تعهد در قبال تعهد راهبردی است که ما امروز اتخاذ کردیم

1398/06/11
|
15:18


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما آقای علی ربیعی در آغاز نشست هفتگی خود با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و درس‌هایی که ملت ایران در طول انقلاب اسلامی و پس از آن از نهضت عاشورا گرفته است افزود: در هفته گذشته موضوع سفر‌ها و ملاقات‌هایی مطرح بود که در این شرایط حساس مطرح شد و یکی از مباحث جدی در سیاست خارجی بود که با مذاکرات آقای مکرون و اتحادیه ارو پا برای اجرای تعهدات آنان در برجام صورت گرفته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این اقدامات در قالب نامه رییس جمهور و بیانیه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است گفت: در صورت اجرای تعهدات اروپا جمهوری اسلامی ایران نیز به اجرای کامل برجام برخواهد گشت.
وی تصریح کرد: تعهد در قبال تعهد راهبردی است که ما امروز اتخاذ کردیم.
اقای ربیعی با اشاره به مذاکرات دو رییس جمهور ایران و فرانسه در هفته‌های گذشته و مذاکرات وزیر امور خارجه کشورمان در مورد نحوه اجرای تعهدات اروپایی‌ها گفت: خوشبختانه در بسیاری از موارد دیدگاه‌ها به هم نزدیک شده و آنچه امروز در حال پیگیری و بررسی است ادامه بحث‌های فنی برای اجرای تعهدات اروپایی هاست.
سخنگوی دولت گفت: سفر دیروز آقای عراقچی همراه با نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی به پاریس هم در ادامه شیوه اجرایی کردن تعهدات طرف اروپایی است.

وی تصریح کرد: باید نفت ایران خریداری شود و پولش هم در دسترس قرارگیرد و به ایران بازگردد.
اقای ربیعی گفت: این ظرفیت وجود دارد که در صورتی که تعهدات به طور کامل اجرا شود ما هم گام سوم را متوقف کنیم.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما آغاز کاهش تعهدات برجام را در پیش رو داریم گفت: ما به استناد مواد 26 و 36 برجام در درون توافق هسته ای، کاهش تعهدات خودمان را اعلام کرده ایم.
وی تصریح کرد: همان گونه که از ابتدا هم اعلام کرده ایم هدف نهایی ما اجرای کامل تعهدات طرفین برجام است بنابراین ما تعهدات مان را کم نکرده ایم که بخواهیم برجام را از بین ببریم.

سخنگوی دولت گفت: برای اینکه طرف مقابل هم به تعهدات برجامی خود بازگردد ما سیاست تعهد در قبال تعهد را دنیال کردیم.
ربیعی افزود: اگر اروپا قادر و یا مایل به اجرای تعهدات خود نباشد منطقی نیست که ما هم نوع دیگری رفتار کنیم.
وی گفت: حرف کلیدی ما این است که باید توازن میان مسئولیت‌های طرفین برقرار شود.
سخنگوی دولت افزود: تا روز جمعه فرصت ما برای اجرای گام سوم باقی است و این که ما به سمت گام سوم حرکت نکنیم کاملا بستگی به واکنش طرف اروپایی در مذاکرات فشرده‌ای است که با نمایندگان ما با آن‌ها انجام می‌دهند.
اقای ربیعی گفت: اگر تعهدات برجامی اجرا شود ایران از گام سوم کاهش تعهدات صرفنظر خواهد کرد.
وی افزود: مشروط به میزان رضایت تهران از اقدامات اروپا حتی الامکان بازنگری در سایر اقدامات هم وجود دارد.
سخنگوی دولت گفت: ما در برابر آنچه برای کاهش تعهدات بیان شده است محکم ایستاده ایم و اگر تا فرصت تعیین شده رضایت تهران در زمینه اجرای تعهدات جلب نشود ما گام محکمی برای اجرای مرحله جدید کاهش تعهدات برخواهیم داشت.

وی سفر وزیر امور خارجه و وزیر نیرو به مسکو را هم بخشی از دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: در این سفر درباره تبادلات تجاری و اجرای تعهداتی که قبلا روس‌ها درایران داشتند گفتگو خواهد شد و درباره ظرفیت‌های جدیدی که بین دو کشور باید بوجود آید علاوه بر حوزه‌های اقتصادی در فعالیت‌های سیاسی هم گفتگو‌هایی صورت خواهد گرفت.
سخنگوی دولت درباره سفر آقای ظریف به مالزی هم گفت: این ملاقات‌ها منجر شد که آقای ماهاتیر محمد نیز در آینده‌ای نزدیک به ایران سفر کند.
وی مذاکرات با مقامات ژاپنی را هم در سفر آقای ظریف به توکیو مثبت ارزیابی کرد و افزود: ژاپنی‌ها هم در مذاکرات مایل به ادامه همکاری‌ها هستند و بدین ترتیب بخشی از مناسبات ما با آسیای جنوب شرقی سامان خواهد یافت.
اقای ربیعی با اشاره به تلاش آمریکایی‌ها برای انزوای ایران گفت: ما نه تنها منزوی نشده ایم بلکه خوشبختانه وضعیت رو به جلویی هم داریم.

اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات دیگر برای ساخت مسکن
سخنگوی دولت از اضافه شدن 5 هزار میلیارد تومان دیگر به منابع برای ساخت مسکن خبر داد.
علی ربیعی در ادامه نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، اضافه شدن این حجم از تسهیلات به منابع بخش مسکن تحرک جدیدی در بخش مسکن دانست.
وی، افزود: این 5 هزار میلیارد تومان به صورت اعطای وام به متقاضیان ساخت مسکن در محلات هدف بازآفرینی شهری، تکمیل مسکن مهر و یا واحد‌های مسکونی در بافت‌های فرسوده و دیگر برنامه‌های حمایتی مسکن اعطا می‌شود.
سخنگوی دولت، گفت: علاوه بر آن هزار و 500 میلیارد تومان دیگر از محل فروش دارایی‌های دولت به ویژه دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی برای زیرساخت‌های مسکن اختصاص یافت.
ربیعی، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات در ساخت مسکن این بود که دولت زمین و وام را می‌داد، ولی زیرساخت آماده نمی‌شد.
سخنگوی دولت، افزود: 35 درصد از این هزار و 500 میلیارد تومان برای تامین آب، برق و گاز اختصاص یافت و بقیه منابع هم برای سایر زیرساخت‌ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.
وی با تاکید بر ضرورت هماهنگی بین بخشی در ساخت مسکن، گفت: ناهماهنگی‌ها بین وزارت نفت در بحث گاز و بین وزارت نیرو و شهرداری‌ها در بحث آب و برق باعث بروز اختلالاتی در بهره برداری از طرح‌های مسکن و نارضایتی مصرف کنندگان می‌شد که خوشبختانه با تصمیم دولت با تشکیل کمیته در این زمینه ما از این پس با سرعت بیشتری شاهد این هماهنگی‌ها خواهیم بود.
وی تصریح کرد: بسته مسکن جزو برنامه 24 ماهه دولت در حال پیگیری است.

کاهش 80 درصدی واردات لوازم خانگی
سخنگوی دولت از کاهش 80 درصدی واردات لوازم خانگی نسبت به سال گذشته خبر داد.
آقای علی ربیعی با اشاره به گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شب گذشته هیئت وزیران گفت: مصرف لوازم خانگی در بازار 80 میلیونی ایران بازار جذابی است و اینکه واردات لوازم خانگی 80 درصد کاهش یافته نشانه مهمی برای گسترش اشتغال در این بخش است.
وی همچنین از افزایش 22 درصدی صدور جواز تاسیس واحد‌های صنعتی و 18 و 6 دهم درصدی صدور پروانه‌های بهره برداری صنعتی در 4 ماهه اول سال خبر داد و افزود: این راهبرد جایگزینی واردات با هدف توسعه صنعتی داخلی است.
اقای ربیعی گفت: پیش از این صدور جواز تاسیس واحد‌های صنعتی و صدور پروانه بهره برداری صنعتی کاهش پیدا کرده بود و حتی ما خروج بنگاه داری و تولید را در این حوزه شاهد بودیم، اما حالا علامت و نشانه بسیار خوبی دریافت کردیم.
وی افزود: در 18 ماه گذشته شرایط پر تنش و فشار بین المللی بر ایران وارد شد که باعث برخی ناملایمات در سیستم اقتصادی بودیم، ولی اکنون به سمت تعادل مثبت حرکت می‌کنیم و این علائم بسیار خوبی است.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: یک علامت مناسب دیگر هم مقرون به صرفه بودن تولید صنعتی در کشور است.
وی با بیان اینکه دولت سیاست‌های رفع موانع تولید را ادامه می‌دهد گفت: همین که تولید در بخش کشاورزی و در برخی کالا‌های صنعتی مقرون به صرفه شده علامت مثبتی است.

هر دو وزیر پیشنهادی رای می‌آورند
سخنگوی دولت گفت: پیش بینی ما این است که وزرای پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و آموزش و پرورش موفق به کسب رای از مجلس شوند.
آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری افزود: آقای مونسان با توجه به حوزه کاری و شناختی که نسبت به وی وجود دارد، کار آسان تری دارد، اما مشکل آقای حاجی میرزایی، ناشناخته بودنش است.
وی گفت: آقای حاجی میرزایی برای آموزش و پرورش نظریه، برنامه کوتاه مدت و همچنین برنامه‌ای برای بعد از سال 1400 دارد تا هر فردی مسئولیتی را برعهده بگیرد با برنامه باشد البته نباید تجربه بسیار خوب وی را در نهضت سواد آموزی نادیده گرفت.
آقای ربیعی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره صحبت‌های اخیر رئیس جمهور مبنی بر" ملاقات با هر فردی در صورت تامین منافع ملی" گفت: ما باید درباره سخنان مسئولان و افراد، بدون پیش داوری، ​ قضاوت درست داشته باشیم تا باعث هم افزایی شود و جامعه را نگران نکنیم.
وی گفت: برخی‌ها از سخنان آقای روحانی ذوق زده شده و برخی‌ها هم مطلب خودشان را جای آن گذاشتند و برخی هم گفتند آقای روحانی عقب نشینی کرده است.
آقای ربیعی اضافه کرد: هیچ دلیلی وجود ندارد که آقای روحانی با تحریم کننده و تروریست اقتصادی در این شرایط ملاقاتی داشته باشد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: رئیس جمهور در سخنانش گفته بود در صورت اطمینان از تامین منافع ملی، از ملاقات و دیدار با فردی امتنان نخواهد کرد بنابراین هیچ تناقضی میان سخنان آقای روحانی وجود ندارد یعنی روی اطمینان تاکید شده است بنابراین اگر به این نتیجه برسند که ملاقات‌های کاری به منافع ملی کمک کنند همین کار را انجام می‌دهد و اگر غیر از این باشد امتناع خواهد کرد.
وی گفت: آمریکایی‌ها هدفشان از ملاقات، ​ منافع داخلی خودشان است، اما هدف ما این است که حق ما اجحاف شده است و آقای روحانی سیاستش مقاومت حداکثری در برابر فشار آمریکا و تعامل حداکثری با کشور‌های دنیاست.
آقای ربیعی تاکید کرد: درباره سخنان مقامات به ویژه آقایان روحانی و ظریف، نباید عجله کرد اگر برخی صبر می‌کردند در 24 ساعته پاسخ تکمیلی را دریافت می‌کردند.

اولویت، روابط ما با کشور‌های منطقه است
سخنگوی دولت گفت: ما چه در شرایط برجام و چه بدون برجام اولویت اصلی مان روابط با کشور‌های منطقه است.
آقای علی ربیعی افزود: ایران با وجود همسایگان زیاد و همچنین نزدیکی به آب راه‌ها ظرفیت گسترده‌ای برای روابط چند جانبه دارد.
وی افزود: اقدامات آمریکا در تحریم ایران حتما بی تاثیر نبوده است، اما ما با این ظرفیت‌ها و روش‌های مختلف نفت خودمان را هر اندازه بخواهیم می‌فروشیم.
وی گفت: خوشبختانه در جلسه سران قوا تصمیم گرفته شده که فاز‌های خاص جنوبی بدون کمک خارجی تامین مالی شود.
ربیعی در پاسخ به این پرسش که با توجه به صحبت‌های آقای روحانی در خصوص رفراندوم آیا رئیس جمهور اولویت خاصی در این باره دارد گفت: صحبت رئیس جمهور درباره رفراندوم ناظر و تاکید بر ظرفیت قانون اساسی است.
وی گفت: قانون اساسی اجازه داده در زمانی که تصمیم گیری دشوار باشد و نیاز به اجماع عمومی و پشتوانه مردمی باشد از این ظرفیت استفاده می‌شود، اما صحبت آقای روحانی معطوف به نتیجه گیری خاصی در این زمینه نیست.
وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه ما در تصمیم گیری‌های کلان در وضعیت مناسبی قرار داریم و با وجود رهبر معظم انقلاب حتی اختلافات شدید هم حل و فصل می‌شود.
ربیعی درباره برخی خبر‌ها مبنی بر پیشنهاد فرانسه به ایران به منظور ایجاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری گفت: مهم برای ما این است که نفت خودمان را بفروشیم و اروپاییان بخرند و پول آن به راحتی برگردد و کالا‌ها هم هر آنچه که نیاز داریم اروپایی‌ها در اختیارمان قرار دهند.
وی گفت: اکنون بین اروپایی‌ها در خصوص برجام بحث‌هایی مطرح است که نیاز به اجماع سازی بین خودشان دارند که ما دخالتی نداریم، اما اگر تعهداتشان را عملی کنند گام سوم را بر نمی‌داریم یعنی هدف این است که به روال طبیعی و قبل از ترامپیست برگردیم.

تجدید نظر در قیمت سبوس
سخنگوی دولت از تجدید نظر در خصوص قیمت سبوس خبر داد و گفت: قیمت سبوس به نظر وزارت جهاد کشاورزی برگشت.
آقای علی ربیعی امروز در نشست خبری با خبرنگاران در خصوص اختلافات میان برخی وزرا در زمینه قیمت سبوس افزود: با دستور رئیس جمهو​ر، قیمت سبوس به نظر وزارت جهاد کشاورزی برگشت و پس از طی فرآیندی در ستاد تنظیم بازار، ابلاغ خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی گمانه زنی‌ها درباره تغییر دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم و چیزی هم نشنیده ام.
سخنگوی دولت همچنین با یادآوری اینکه در جلسه شنبه سران در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید شد افزود: خوشبختانه آقایان لاریجانی و رئیسی هماهنگی خوبی با آقای روحانی دارند و در جلسه مذکور تاکید شد که برای جلوگیری از فساد باید برنامه ریزی داشت و نباید این مبارزه مقطعی باشد.
وی اضافه کرد: البته در خصوص نوع اطلاع رسانی مبارزه با مفاسد اقتصادی هم​ به نظر می‌رسد باید به گونه‌ای عمل شود که به آن دامن زده نشود و البته داشتیم فردی را که احضار شده بود و هنوز متهم بود خبرش در رسانه ملی پخش شد.
وی گفت: در شورای شهری در یک شهرستان اتفافی می‌افتد در رسانه ملی پخش می‌شود البته در این زمینه نیز ابتدا باید بررسی کرد که آن خبر چقدر تبعات و آثار کشوری دارد.
آقای ربیعی تاکید کرد: خوشبختانه در جلسه شنبه سران قوا هیچ مورد اختلاف نظری وجود نداشت و امیدواریم با همکاری آقایان لاریجانی، رئیسی و روحانی به عنوان فرمانده دوران جنگ اقتصادی بتوانیم کار‌ها را پیش ببریم.

دسترسی سریع