بانكداری اسلامی كاملا قابلیت اجرایی شدن دارد

رئیس موسسه عالی آموزش بانكداری ایران گفت: بانكداری اسلامی كاملا قابلیت عملیاتی و اجرایی دارد.

1398/06/10
|
08:54
|


به گزارش خبرگزاری صداوسیما آقای فرشاد حیدری در برنامه تیتر امشب شبكه خبر با بیان این مطلب افزود: ممكن است در همه هزاران شعبه بانك‌ها در سراسر كشور و در گوشه‌ای، قراردادی متفاوت و دارای اشكالاتی باشد كه برگزاری همایش‌های بانكداری اسلامی برای رفع همین مشكلات و بهبود فرایندهاست.
رئیس موسسه عالی آموزش بانكداری ایران با اشاره به قواعد سپرده پذیری قرض و وكالت بانك‌ها در رابطه با مشتریان افزود: الان ما نرخ سود سپرده را تعیین می‌كنیم بعد می‌رسیم به نرخ سود تسهیلاتی كه به تسهیلات گیرنده و سرمایه گذار باید پرداخت شود و این باید برعكس شود یعنی ما سود واقعی تسهیلات و بازدهی واقعی آن را به دست آوریم و بعد از كسر حق الوكاله و ... بانك‌ها، همان را بین سپرده گذاران تقسیم كنیم.
آقای حیدری با بیان این كه اصلاح این فرایند آرام آرام در حال انجام است گفت: رویكرد همایش بانكداری، بهبود فرایند و عملیات بانكداری بدون رباست و باید به این سمت برویم و محاسبه بازدهی واقعی اقتصاد در پرداخت سود حد مطلوب ماست كه باید با تعریف و اصلاح ساختار‌ها به این حد مطلوب برسیم.
آقای كامران ندری كارشناس پولی و بانكی نیز گفت: من بعید می‌دانم این حد مطلوبی كه آقای حیدری گفتند به این آسانی‌ها اتفاق بیفتد، برای این كه تلقی ما و تصوری كه از بانكداری و بانكداری اسلامی داریم و در قالب بانكداری بدون ربا آن را تعریف و مشخص كرده ایم، درست و عملیاتی نیست.
این كارشناس با بیان این كه آنچه مانع تحقق بانكداری اسلامی می‌شود به همین تفسیر و تصور نادرست بر می‌گردد افزود: این كه می‌گویند ما باید بر اساس بازدهی واقعی تسهیلات به سپردگذاران سود پرداخت كنیم درست نیست چگونه می‌خواهند سود واقعی را مشخص كنند و اصلا در بانكداری متعارف نحوه محاسبه سود این گونه نیست، بلكه بر اساس روابط بین بانكی و میزان ذخایر بانك‌ها نزد بانك‌های مركزی در آخر هر روز و بر اساس كسری ذخایر مشخص می‌شود.
آقای ندری با انتقاد از این كه چرا بانك‌ها باید اصل سپرده سپرده گذاران را تضمین كنند گفت: همین موضوع موجب شده است بانك‌ها به اضافه برداشت از بانك مركزی روی بیاورند و خروجی این موضوع می‌شود تورم و وقتی تورم بالاست نمی‌توان انتظار تسهیلات با سود پایین داشت.
وی با اشاره به تفاوت معنای قرض در فقه و در بانكداری متعارف و مدرن گفت: تعریفی كه ما از بانكداری اسلامی كرده ایم بر اساس تصور و ذهنیت ما فقط روی كاغذ قابلیت عملیاتی و اجرا دارد و واقعیت بانكداری درست و مدرن این گونه نیست، و درست به همین علت است كه الان با این مشكلات روبرو هستیم.
این كارشناس بانكی و پولی همچنین با بیان این كه حتی ربا را هم در قانون بانكداری بدون ربا تعریف نكرده ایم تاكید كرد: البته مشكلات امروز ما فقط از ناحیه بانك‌ها نیست و فقط به بانك‌ها مربوط نمی‌شود، اما به لحاظ تئوری و نظری هم با چالش روبرو هستیم و من بعید می‌دانم بانكداری اسلامی چنان كه تصور كرده ایم و در ذهن داریم تحقق پیدا كند.

دسترسی سریع