ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت؛ اعتمادی به ترامپ نداریم

سخنگوی دولت گفت: با توجه به خصوصیات فردی رییس‌جمهور آمریکا، اعتماد و اطمینانی به ترامپ نداریم.

1398/06/06
|
13:54به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره شروط رییس جمهور کشورمان برای آمریکا مبنی بر برداشتن تحریم‌ها و توبه از رفتاری که با ایران داشته اند؛ گفت: باتوجه به خصوصیات فردی رییس جمهور آمریکا اعتماد و اطمینان نداریم که این شروط پذیرفته شود.
آقای ربیعی درباره مصوبات امروز گفت: امروز آقای هدایت الله جمالی پور و ارسلان زارع به ترتیب برای استان‌های قزوین و گیلان به عنوان استاندار انتخاب شدند.
سخنگوی دولت ادامه داد: هر دو گزینه انتخاب شده سابقه وزارت کشور دارند، آقای جمالی به مدت طولانی فرماندار شهر ری و آقای زارع معاون امنیتی سیاسی استان گیلان بودند.

وی با اشاره به دیگر مصوبات امروز هیات دولت اظهار داشت: امروز گزارشی از تولید ملی در جلسه قرائت شد و خوشبختانه براساس این گزارش 21 درصد میزان تولید ملی نسبت به دوره قبل افزایش داشته و کماکان تراز تجاری ما مثبت است، ما امیدواریم این ارزش به لحاظ وزنی و ریالی روبه افزایش باشد.
آقای ربیعی همچنین تاکید کرد: این گزارش نشان می‌دهد در دوران مقاومت هم واردات کم شده و هم صادرات در حال افزایش است.
این عضو کابینه همچنین با تکذیب استعفای رییس سازمان هلال احمر گفت: هیچ استعفایی از جانب ریاست این سازمان به دولت نرسیده است.
سخنگوی دولت درباره دیگر مصوبات جلسه امروز هیات دولت به مصوبه‌ای در خصوص جانبازان و آزادگان غیرشاغل که فاقد درآمد (معسر) هستند اشاره کرد و گفت: برای این گروه‌ها حداقل دستمزد کارمندی تا زمانی که کاری پیدا کنند در نظر گرفته شد؛ این مصوبه براساس آیین نامه اجرایی بند 7 و تبصره 17 بود.
وی افزود: امروز با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی مقرر شد، معلولین درجه یک 627 هزار تومان و معلولین درجه دو، 560 هزار تومان در مراکز روزانه دریافت کنند. در مراکز شبانه روزی نیز معلولان درجه یک، 924 هزار تومان و معلولین درجه دو، 840 هزار تومان دریافت کنند.

آقای ربیعی با تاکید بر اینکه این کمک باعث می‌شود مراکز حمایت از معلولان سرپا بمانند و بتوانند معلولان بیشتری جذب کنند، گفت: همچنین امروز برای بیماری‌های روانی مزمن، شدید و خیلی شدید دولت تصویب کرد که دریافتی داشته باشند و حق پرستاری بگیرند؛ این حق پرستاری به 554 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. معلولان و سالمندان معلول و بیماری‌های مزمن هم یک میلیون و 110 هزار تومان بابت حق پرستاری در مراکز شبانه روزی دریافت می‌کنند.
وی با اشاره به مصوبات دولت بعد از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: در برخی استان ها، بنگاه‌هایی داریم که کارگران زیادی دارند و این‌ها به دلیل شرایط اقتصادی چک‌های برگشتی دارند؛ امروز دولت تصویب کرد تسهیلاتی برای بهره مندی از چک در بانک‌ها برای این واحد‌ها در نظر گرفته شود. همچنین یک دسته از بنگاه‌هایی که ماشین آلات وارد کرده بودند و تا 29 اسفند 97 برای آن‌ها قبض انبار صادر شده بود این‌ها می‌توانند میزان جذب اشتغال داشته باشند و از مابه التفاوت نرخ ارز معاف شوند.
این عضو کابینه درباره جزئیات گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی هم گفت: الان وقت آن نیست که در این باره صحبت کنیم در زمان مناسب جزئیات اعلام می‌شود.
آقای ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره شروط رییس جمهور کشورمان برای آمریکا مبنی بر لغو تحریم‌ها و توبه کردن از رفتاری که با ایران داشته است، گفت: این را باید از ترامپ بپرسید، اما با توجه به خصوصیات فردی رییس جمهور آمریکا اعتماد و اطمینانی به او نداریم، اما به هیچ عنوان دیپلماسی را کنار نمی‌گذاریم، البته نه با ذلت و تحت فشار؛ این را از اول هم گفته بودیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه آمریکا خودش توافق را بهم زده و باید خودش به نقطه قبلی برگردد، اظهار داشت: بعد از بازگشت آمریکا به نقطه قبلی تازه ما تصمیم خواهیم گرفت؛ البته با توجه به شخصیت ترامپ اگر به نقطه قبل هم برگردد باز ممکن است تصمیماتی بگیرد.
وی در ادامه این مصاحبه با معرفی وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: آقای حاج میرزایی 20 سال سابقه آموزش و پرورشی دارد، تمام گروه‌های آموزشی و پرورشی نسبت به دانش و دیدگاهش اطلاع دارند و استقبال خوبی هم از وی صورت گرفته است.
آقای ربیعی درباره وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم گفت: آقای مونسان شناسنامه قابل قبولی در جذب گردشگری و رفع موانع این حوزه دارند.

دسترسی سریع