آغاز احداث مركز جدا سازی ایزو توپ‌های پایدار در فردو

با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، عملیات احداث مركز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در ­تاسیسات هسته ای فردو آغاز شد

1398/05/22
|
15:37
|


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این مركز كه در مجاورت «مركز ملی فناوری خلا ایران» احداث می شود با استفاده از روش هایی همچون تقطیر، تبادل حرارت و قشایی، ایزوتوپ های پایدار را استحصال خواهد كرد.
مرحله اول این مركز بیستم فروردین ماه 99 و فاز دوم آن اواخر اردیبهشت ماه 99 تكمیل خواهد شد و بعد از شهریورماه تجهیز آن در دستور كار قرار خواهد گرفت.
آقای علی اكبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم آغاز به كار عملیات این طرح مهم ، گفت: این مركز با روش های متنوع ایزوتوپ های پایدار تولید خواهد كرد و تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به پایان مهلت 60 روز گام دوم افزود: سناریوهای مد نظر از طرف سازمان انرژی اتمی ایران ارائه شده اما هنوز دستوری مبنی بر این سناریوها اتخاذ نشده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: فردو با رشد فناوری های به روز و توسعه مراكز تحقیقاتی به قطب فناوری های به روز هسته ای در كشور و در بخش های مختلف تبدیل خواهد شد.
وی تأكید كرد: این مركز نسبت به چند سال گذشته هر روز مراحل توسعه و رشد فناوری را طی كرده است.
در این مراسم بهروز كمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و جمعی از مسئولان و محققان این سازمان نیز حضور داشتند.
مركز جدا سازی ایزو توپ های پایدار ؛ مركزی بی نظیر در غرب اسیا
رئیس سازمان انرژی اتمی با تاكید بر اینكه مركز جدا سازی ایزو توپ های پایدار مركزی بی نظیر در غرب آسیا، گفت: 8 كارگاه و 8 آزمایشگاه تحقیقاتی به وسعت حدود 5 هزار متر در این مركز در تاسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن ”فردو“ ساخته و راه اندازی می‌شود.
آقای ­علی اكبر صالحی در مراسم آغاز عملیات اجرایی مركز جدا سازی ایزو توپ‌های پایدار در تاسیسات هسته‌ای فردو، افزود: ایزوتوپ‌های پایدار هم متنوع هستند و هم كاربرد‌های زیادی دارند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: روش‌های بدست آوردن آن‌ها هم متعدد است یكی از روش‌ها سانتری فیوژ است كه موضوع امروز نیست، اما روش‌های تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی از روش‌های دیگری هستند كه در تاسیسات جدید راه اندازی خواهد شد.
آقای صالحی ادامه داد: این مجموعه‌ای كه امروز عملیات ساخت آن آغاز شد می‌خواهد وارد جدا سازی رادیو ایزوتوپ‌ها و توسعه كاربرد‌های آن‌ها با استفاده از این روش‌ها شود.
وی با بیان اینكه ما در حد ازمایشگاهی كار‌هایی را شروع كرده ایم، ولی الان باید ازسطح آزمایشگاهی بیرون بیاییم و كار را توسعه دهیم، خاطرنشان كرد: فردو یكی از مراكز بسیار با ارزش انرژی اتمی ایران است كه در 4 سال گذشته حدود 16 هزار متر مربع به اماكن و بنا‌های آن اضافه شده است، یكی از ساختمان‌ها و تاسیسات ایجاد شده بسیار مهم برای امر زیرساختی و زیر بنای هسته‌ای مركز ملی مواد است كه این مركز دو سال پیش تاسیس و تجهیز شد و خدماتی كه ارائه می‌دهد نه فقط به صنعت هسته ای، بلكه به صنایع كشور است.

دسترسی سریع