عملکرد دستگاه‌ها در مناطق سیل زده

تاکنون ­از 2700 میلیارد تومان کمک بلاعوض، 50 درصد به صورت تخصیص و نقد در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.

1398/05/16
|
09:17


به گزارش خبرگزاری صداوسیما مدیرکل مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی در برنامه سه شنبه شب تیتر امشب شبکه خبر افزود: نزدیک به 300 هزار پرونده اخذ خسارت به کشاروزان وصول شده و 166 هزار پرونده از طریق کمیته‌های تخصصی شهرستانی ارزیابی خسارت، بازدید میدانی شده است که میزان ان 903 میلیارد تومان است.
سیدمحمد موسوی گفت: 92 هزار پرونده با بار مالی 504 میلیارد تومان به تایید کارگروه‌های استانی قرار گرفته که تاکنون 27 هزار پرونده با 227 میلیارد تومان به مرحله پرداخت رسیده است و 70 هزار پرونده ازطریق سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به بانک‌های عامل معرفی شده اند که تاکنون 4200 پرونده با 50 میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌ها به بانک‌ها ابلاغ شده است که به مرور پرداخت خواهد شد.
موسوی تصریح کرد: تمام پرونده‌ها که از طریق کمیته‌های تخصصی و دستور العمل وزارت جهاد کشاروزی با هماهنگی وزارت کشور ابلاغ شده است با تصویب در کارگروه استانی به پرداخت خواهد رسید.
وی افزود: از 2700 میلیارد تومان کمک بلاعوض مصوبه دولت تاکنون 50 درصد به صورت تخصیص و به صورت نقد در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.
موسوی گفت: در استان گلستان 136 میلیارد تومان از 272 میلیارد تومان تامین اعتبار شده است و 253 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با سود 4 درصد در اختیار استان قرار گفته است.
مدیرکل مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی افزود: تاکید بر این بوده است که صد درصد خسارت دیدگان در اولویت قرار گیرند و متناسب با درصد خسارت کشاورزان، حمایت‌ها بر اساس مصوبه دولت و کارگروه شهرستانی در اختیار فرد قرار می‌گیرد و پرداخت می‌شود و مشکل اساسی ما در جذب است که با همراهی و هماهنگی استانداری گلستان در حال پیگیری است.
موسوی گفت: در خوزستان بررسی‌ها برای 22 هزار پرونده انجام شده و آماده پراخت است و 50 درصد از 906 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض در اختیار استانداری خوزستان قرار گرفته است که تا 60 روز آینده پرداخت‌ها در خوزستان خاتمه می‌یابد.
وی تصریح کرد: بیشتر خسارت سیل مربوط به زیرساخت‌ها بود که بر اساس بررسی در وزارت کشور و مشارکت سازمان برنامه و بودجه، اطلاعات در سامانه سجاد جمع آوری شده است.
حیدر مطاعی معاون سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای دیگر مهمان برنامه نیز گفت: در سیل اخیر حدود 15 هزار کیلومتر از راه‌ها آسیب دید و نزدیک به 7800 پل و ابنیه نیز تخریب و اسیب دیدند که تمام امکانات راه سازی و شهرسازی و دستگاه‌های نظامی و انتظامی با هم دست به کار شدند و کار بازسازی‌ها را انجام می‌دهند.
وی افزود: اکنون در هیچ کجا راه‌های مسدودی نداریم و از سطح خدمات خوبی برخوردارند.
مطاعی گفت: هزار و صد میلیارد تومان ابلاغ اعتبار شده است و 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم.
او افزود: حدود 2 هزار کیلومتر از راه‌های استان خوزستان آسیب دیدند که کار مرمت و بازسازی در حال انجام است و 235 میلیارد تومان نیز برای راه‌ها اختصاص یافته است.
مطاعی گفت: از روز گذشته روکش آسفالت راه‌های لرستان آغاز شده است و بازسازی‌ها با اولویت راه‌های شریانی انجام می‌شود.
هادی حق‌شناس استاندار گلستان نیز در ارتباط تصویری با برنامه گفت: در سیل اخیر 300 کیلومتر از راه استان و 587 ابنیه آسیب جدی دید، اما اکنون راه‌ها باز است و 54 نقطه آسفالت و زیرسازی انجام شده است و در 20 نقطه هم تا پایان هفته آسفالت و زیرسازی‌ها به پایان می‌رسد.
وی افزود: در بخش راه مشکل اساسی نداریم و 110 میلیارد تومان از منابع داخلی تامین اعتبار شده است و از 50 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده 20 میلیارد تومان مربوط به استان گلستان بوده که به کشاورزان پرداخت شده است و در بخش کشاورزی 610 میلیارد تومان و در بخش راه 370 میلیارد تومان از سیل آسیب دیده است و در بخش عمرانی مجموعا 872 میلیارد تومان تامین اعتبار و پرداخت شده است.
حق شناس گفت: در بخش کشاورزی، راه، آب و برق، حجم خسارت‌ها هزار و 600 میلیارد تومان است و در بخش زیرساخت‌ها تقریبا نیمی از اعتبارات تامین و پرداخت شده است.
فاضل عبیات معاون عمرانی استاندار خوزستان نیز در ارتباط تصویری با برنامه گفت: 213 هزار هکتار از مزارع مردم در سیل خسارت دید که 926 میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت در نظر گرفته شد و از این رقم 50 درصد پرداخت شده است.
وی افزود: وقفه‌ای در پرداخت خسارت به کشاورزان انجام شد که با توجه به اینکه ارزیابی‌ها در خوزستان تطابق 100 درصدی با بررسی‌های پژوهشگاه فضایی دارد تمام مشکلات مرتفع شده است.
عبیات گفت: 1300 پرونده آماده داریم که پرداخت‌ها شروع خواهد شد. مشکلاتی که در ارتباط با بانک‌ها بود مرتفع شده است و 910 میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به کشاورزان درنظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: 2 هزار و صد کیلومتر از راه‌ها تحت تاثیر سیلاب قرار گرفته بود. 250 میلیارد تومان برای ترمیم و زیرسازی و روسازی راه‌ها در نظر گرفته شده است.
معاون عمرانی استاندار خوزستان افزود: یکی از دغدغه‌های اساسی در خوزستان سیل بند‌های جناحی است که باید 600 کیلومتر سیل بند ایجاد شود.
گودرز امیری معاون عمرانی استاندار لرستان نیز گفت: از هزار و 500 میلیارد تومان خسارت 700 میلیارد مربوط به زیرساخت‌ها و 800 میلیارد تومان مربوط به باغات و کشاورزی، دام و اراضی زراعی است که با مساعدت دولت 270 میلیارد تومان تسهیلات و 290 میلیارد تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است که 145 میلیارد تومان از آن در مرحله اول تخصیص داده شد.
وی افزود: 23 هزار متقاضی شناسایی شدند که از این تعداد 15 هزار به تائید کمیته شهرستانی رسیده است و به علت فرایند طولانی تاکنون توانتسه ایم 3100 پرونده را تائید نهایی کنیم، اما تمامی به بانک‌ها معرفی شده اند و از این تعداد 5 میلیارد تومان به 2300 پرونده پرداخت شد و 2310 پرونده نیز انعقاد قرارداد شده است و همچنین 1470 پرونده پرداخت بلاعوض تا مبلغ 5.5 میلیارد تومان داشته ایم.
امیری گفت: 2500 کیلومتر جاده‌های استان در سیل آسیب دید که خوشبختانه در همه راه‌ها ارتباط برقرار شده است.

دسترسی سریع