کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است

رئیس جمهور: آمریکایی‌ها سرخورده بودند و اخیرا سردرگم هم شده اند، نمی‌دانند چه باید بکنند؛ ​کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است

1398/04/04
|
16:03


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای روحانی در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت گفت: احساس می‌کنیم در هیات حاکمه آمریکا و کاخ سفید سرخوردگی جدید و سردرگمی بزرگی ایجاد شده است، زیرا هر کاری که می‌کنند به نتیجه نمی‌رسد.
رئیس جمهور افزود: آنان توقع داشتند ایران را دو سه ماهه بهم بریزند، اما می‌بینند مردم هر روز مستحکم‌تر و مقاوم‌تر با روحیه خلاقانه‌تر حرکت می‌کنند چنانکه دیدیم به رغم این همه تهدید و تحریم در فروردین که سیلاب 25 استان را فراگرفت و ما را با مشکلاتی مواجه کرد و حتی آمریکایی‌ها مانع از کمک ایرانیان خارج از کشور به هموطنانشان شدند مردم به صحنه آمدند و به یاری سیل زدگان شتافتند.
آقای روحانی گفت: در پی وقوع این سیلاب ما دچار بیماری‌های فراگیر نشدیم این یعنی در خدمات رسانی پزشکی به سیل زدگان کار بزرگی انجام دادیم، زیرا وقتی سیل همه جا را فرامی گیرد ممکن است انواع بیماری‌ها ایجاد شود، اما ما در ارایه خدمات اعم از آب آشامیدنی، غذای مناسب، چادر و مسکن موقت حضور به موقع پزشکان، اقدامات بهداشتی به هنگام و ضدعفونی لازم موفق شدیم.
رئیس جمهور افزود: با این شرایط معلوم است که سرخورده شده اند، زیرا در هر عرصه‌ای که جلو می‌روند به نتیجه نمی‌رسند، سرخورده بودند اخیرا سردرگم هم شده اند و نمی‌دانند چه باید بکنند؛ کار‌های عجیب و غریب می‌کنند کار‌هایی که هیچ آدم عاقلی در تاریخ سیاسی نمی‌کند اقلا من چنین کار‌هایی را یادم نمی‌آید و اگر هم بوده آنقدر کم است که در ذهن ما نیست این به علت سردرگمی بزرگ و ناتوانی ذهنی آنان است؛ نمی‌دانند چه می‌کنند و هر روز دچار مشکل می‌شوند.
آقای روحانی همچنین با قدردانی از اقدام سپاه پاسداران در هدف قراردادن پهپاد متجاوز آمریکایی گفت: از نظر نظامی، پهپاد به علت کوچک بودن ساختار سازه، آیرودینامیک بودن و رنگش به آسانی قابل کشف نیست به ویژه آنکه در ارتفاع بیش از 50 تا 60 هزار پایی پرواز می‌کند و معمولا وقتی وارد فضای سرزمینی کشوری می‌شود و آن را نقض می‌کند اگر فرصت باشد یک ساعت بعدش ممکن است با آن مقابله بکند، اما وقتی فضای کشوری را نقض کند و در دقایق اولیه به آن عکس العمل نشان دهد متفاوت است.
رئیس جمهور افزود: این پهپاد آمریکایی از آب‌های بین المللی وارد فضای سرزمینی ما شده بود که به آن دو بار اخطار دادند، اما دیدند که توجه نمی‌کند و به کارش ادامه دهد و پس از آن بلافاصله با سامانه داخلی ما منهدم شد اگر پهپاد را با اس 300 می‌زدیم مهم نبود، اما با سامانه‌ای هدف قرار دادیم که سامانه، موشک و رادارش ایرانی است به نحوی که با رادار ایرانی سرچ کردند، با رادار داخلی بلاک شد و با موشک ایرانی هدف قرار دادند که این کاری عظیم و بزرگ است و کسانی که از کار نظامی دقیق اطلاع دارند می‌دانند که چه کار بزرگی انجام گرفته است.
آقای روحانی گفت: ما دست کسانی که این صنعت داخلی را در وزارت دفاع ایجاد و دست کسانی را که در سپاه پاسداران از این ابزار به خوبی استفاده کردند می‌بوسیم، زیرا کار عظیمی انجام دادند.
رئیس جمهور افزود: نمی‌خواهم بگویم می‌خواستیم آمریکا را تحقیر کنیم، زیرا در پی تحقیر کسی نیستیم، اما این اقدام سبب روحیه بزرگی برای ملت شد از این باب که ما توانمندی‌های لازم را داریم.
آقای روحانی گفت: اینکه ما می‌گوییم صبر راهبردی داریم یعنی صبرمان راهبردی است؛ صبر با ترس فرق دارد ما از آمریکا ترسی نداریم، چطور صبر داریم و ترس نداریم؟ نمونه اش این بود که متجاوز وارد فضای سرزمینی ما شد و در چند دقیقه آن را منهدم کردیم این قدرت ما را نشان می‌دهد.

رئیس جمهور افزود: البته صبر ما تا ابتدای خط قرمز ماست؛ مرز‌های ما خط قرمز ما تلقی می‌شود وقتی هواپیما وارد مرز‌های ما شد یعنی از خط قرمز ما عبور کرده است و اینجا وظیفه دفاع داریم.
آقای روحانی گفت: آمریکایی‌ها مدتی پس از این رویداد سردرگم شدند؛ پنتاگون، سنتکام و کاخ سفید سردرگمند و در این سردرگمی و سرخوردگی‌ها به اقدامات غیرمعمول و یاوه گویی افتاده اند.

اقدام آمریکا در تحریم رهبر معظم انقلاب وقیحانه است

رئیس جمهور، اقدام دولت آمریکا در تحریم رهبر معظم انقلاب اسلامی را وقیحانه و احمقانه دانست.

آقای روحانی گفت: هیچ حکومتی که ذره‌ای خرد و تدبیر داشته باشد نمی‌آید بالاترین مقام یک کشور آن هم نه فقط مقام سیاسی که مقامی دینی، اجتماعی و معنوی آن هم نه فردی که رهبر ایران است بلکه رهبر عاشقان ایران و انقلاب اسلامی، مسلمانان و شیعیان در سراسر جهان است رهبری که فقط متعلق به ایران نیست بلکه به همه ملت‌ها در لبنان، سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان، کویت و همه جا اعم از شیعه و غیرشیعه علاقه مند، عاشق، مقلد و مطیع ایشان هستند؛ یک آدم اینقدر عقلش را از دست بدهد و کار وقیحانه‌ای انجام بدهد که چه؟ بگوید رهبری یک کشور را می‌خواهم تحریم کنم؛ که چی؟ که به آمریکا نیاید؟!

رئیس جمهور افزود: خوشمزه است، ما آنان را راه نمی‌دهیم؛ آنان می‌گویند شما نیایید؛ تحریم برای چه؟ می‌گویند می‌خواهند اموال رهبری را تصرف کنند، اموال رهبری یک حسینیه و یک خانه ساده است، رهبران ما که مثل رهبران بقیه کشور‌ها نیستند که در حساب‌های شخصی شان میلیارد‌ها پول داشته باشند که بخواهید آن را تحریم، تصرف و مسدود کنید.

اقدام آمریکا در تحریم رهبر انقلاب؛ نشانه خروج دشمن از مسیر عقلانی

وی اقدام آمریکا در تحریم‌های اخیر به ویژه تحریم رهبر معظم انقلاب را نشان دهنده رفتار غیرعادی و خروج کامل دشمن از مسیر عقلانی دانست که روحیه مردم را بالا می‌برد.
آقای روحانی با دروغ دانستن ادعای آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران افزود: مگر نمی‌گویید مذاکره کنید؟ اگر راست می‌گویید چرا همزمان در پی این هستید که وزیرخارجه ما را هم تحریم کنید معلوم است که دروغ می‌گویید لااقل صبر می‌کردید تا مدتی دنیا تردید می‌کرد که شما راست می‌گویید یا دروغ؟
رئیس جمهور خطاب به دولتمردان آمریکا گفت: بلافاصله دروغ گویی خودتان را ثابت کردید، شما راست نمی‌گویید که در پی مذاکره هستید، زیرا اگر در پی این کار بودید ما که با شما مذاکره کردیم؛ همین آقای ظریف با تیلرسون وزیرخارجه ترامپ در نیویورک مذاکره کرد.
آقای روحانی افزود: مگر وقتی در 1 + 5 و برجام بودید به طور منظم در کمیته‌ها با یکدیگر دیدار نمی‌کردید؟ خودتان نخواستید مذاکره کنید، خودتان بهم زدید، خودتان عهد و پیمانتان را زیرپا گذاشتید، خودتان امضایتان را باطل و اعلام کردید که اعتبار ندارید و گفتید دنیا به ما اعتماد نکن.
رئیس جمهور گفت: خودتان به جهانیان گفتید ما هر پیمان و امضایی را نقض می‌کنیم ایا با چنین وضعی ما باید از نو با شما مذاکره کنیم؟
دولت با تمام توان دنبال اجرای برنامه هاست
رئیس جمهور افزود: مردم در تلاشند و در سختی به سر می‌برند، ولی دولت با تمام توان به دنبال اجرای برنامه هاست.
آقای روحانی گفت: آمریکا مدعی است که ما پیمان شکنی کرده ایم که البته اینگونه نیست و آیا انتظار دارید که ما از نو با شما مذاکره کنیم؟ شاید در طول تاریخ انقلاب، سابقه نداشته که وزیر امور خارجه ایران و آمریکا تا این حد با هم حرف زده باشند بطوری که 17 شبانه روز آن هم در ماه رمضان با هم مذاکره کرده باشند، ما که اهل مذاکره بودیم در مذاکره هم به نتیجه رسیدیم، اما چه کسی این مذاکرات را به هم زد و به تعهدات خود عمل نکرد؟
وی افزود: تا الان شما می‌گفتید ما با ملت ایران مشکلی نداریم و مشکل ما با دولت و نظام آن است، اما چرا در حال حاضر ملت ایران را تروریسم می‌نامید و تمام تحریم‌ها را بر علیه ملت ایران به کار گرفته اید؟
رئیس جمهور گفت: تمام هدف شما به زانو درآوردن ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران است، اما سرتان به دیوار خواهد خورد و به هدفتان نخواهید رسید.
آقای روحانی افزود: ملت ما در طول این یک سال و چند ماه مقاومت کردند و دولت هم اقدامات مهمی انجام داده است که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم و در حال حاضر کاهش تعهدات را شروع کرده ایم و همین اقداممان عصبانیت آمریکا را به همراه داشته است و ما به مرور زمان از برجام فاصله می‌گیریم، ولی ما اقدامات درستی را انجام داده ایم که مردم هم به ما یاری می‌رسانند.
وی گفت: در ماه‌های اخیر سرمایه گذاران، کارآفرینان، اقتصاد دانان و مردم در ماه‌های اخیر تلاش بسیاری را به کار گرفته اند به طوری که در خرداد تورم به 8 دهم درصد رسید و نسبت به اردیبهشت کاهش داشت.
رئیس جمهور افزود: در حال حاضر مردم در سختی زیادی به سر می‌برند، اما تلاش خود را به کار می‌گیرند و دولت نیز با تمام توان به دنبال اجرای برنامه هاست، به عنوان مثال همین کاری که امروز انجام می‌گیرد یعنی سلامت الکترونیک که برای رفاه حال مردم است.
وی گفت: ان شاءالله همه بخش‌های عمومی و دولتی دست به دست هم خواهیم داد و از این مشکلات عبور خواهیم کرد و در مصاف بزرگ تاریخی باوجود همه مشکلات، پیروز خواهیم بود.

رئیس جمهور خواستار برداشتن هزینه‌های غیر ضرور در بخش بیمه سلامت شد

رئیس جمهور با تقدیر از دست اندرکاران این بخش خواستار برداشته شدن هزینه‌های غیر ضرور در بخش بیمه سلامت شد.
آقای روحانی گفت: باید تلاش شود اگر گوشه و کناری مفاسدی هست جلوی آن گرفته شود و هزینه‌های غیر ضرور برداشته شود دراین صورت سلامت مردم هم بهتر می‌شود.
وی افزود: همه این بخش‌هایی که در پزشکی برای اگاهی از بیمار به کار می‌بریم کم و بیش دارای آثار سوئی است یا خواهد داشت و با بحث پزشکی قدیم در زمان بو علی سینا فرق می‌کند.
آقای روحانی گفت:​ نظام تشخیصی ما یک اثر ناگواری هم در سلامت فرد می‌گذارد و ممکن است این اثر به طور کامل رفع شود و ممکن است باقی بماند.
رئیس جمهور افزود:​ وقتی ما تکرار می‌کنیم بدون ضرورت یک موردی را در سیستم تشخیص یعنی در واقع سلامت طرف را در معرض خطر قرار می‌دهیم جایی که زیاد ضرورتی ندارد.
وی گفت: ممکن است پزشکی به یک آزمایشگاهی اطمینان بیشتر داشته باشد، اما این‌ها ضرورت ندارد که آزمایش‌ها تکرار شود به نظر من ممکن است پزشکی لازم بداند که آزمایش تکرار شود و ممکن است بیماری هم لازم بداند روزی 10 بار سیتی اسکن کند این امر اشکالی ندارد، اما دولت تا چه اندازه و بیمه تا کجا موظف است پیش برود.
رئیس جمهور افزود: آنجا که ضروری است دولت و بیمه باید پرداخت کند و جایی که بر مبنای سلیقه بیمار یا پزشک است و ما از لحاظ علمی آن را ضروری نمی‌دانیم هزینه اش را باید خودشان پرداخت کنند و دولت نباید در اینجا مکلف شود.
وی گفت: اصل مسئله بهداشت و درمان یک موضوع حاکمیتی است و ما نمی‌توانیم بگوییم که مردم اگر بیمار شدند بروند پیش پزشک و به ما ربطی ندارد و دولت وظیفه و رسالتی ندارد و این زندگی شخصی مردم است وظیفه حاکمیت این نیست.

باید ترکیب درستی بین طب سنتی و جدید ایجاد شود

رئیس جمهور افزود: پزشکی نو یکی از نعمت‌های جدیدی است که به صورت کاملاً علمی در کشور به خوبی کار خود را انجام می‌دهد و این به این معنا نیست که طب سنتی و دارو‌های گیاهی باید به طور کامل کنار گذاشته شود.
آقای روحانی گفت: با توجه به آثاری که طب سنتی دارد این طب می‌تواند مفید هم واقع شود، اما باید حساب شده در این زمینه کار کرد و ترکیب درستی بین طب جدید و سنتی درنظر گرفته و استفاده شود.
رئیس جمهور افزود: درحال حاضر مسائل مهمی بر کشور حاکم است که رأس آن‌ها امنیت، سلامت و آموزش در مقوله سلامت است.

باید به سلامت جسم و روان مردم اهمیت داد

رئیس جمهور گفت: بحث بهداشت و درمان فقط جسم نیست بخشی مربوط به روان است و این دو هم بر هم اثر می‌گذارند.
آقای روحانی افزود: پزشک غیر از تخصص باید اعتماد بیمار را به خود جلب کند ممکن است گاهی دو پزشک یک تخصص داشته باشند و یکی اعتماد بیمار را به خود جلب کند که به اصطلاح به او می‌گویند فلانی پنجه طلایی است و یا دست او شفا دارد.
وی گفت: وقتی بیمار به پزشکی اعتماد می‌کند این بخشی از درمان است، اما زمانی که بیمار به پزشک خود اعتماد نمی‌کند به دنبال پزشک دیگری می‌رود بنابراین نحوه برخورد پزشک با بیمار بسیار با اهمیت است.
آقای روحانی افزود: در خارج از کشور وقتی بیمار به عمل جراحی نیاز دارد تیم پزشکی هر کدام قبل از جراحی تخصص و شیوه کار خود را برای بیمار شرح می‌دهند و او را از نگرانی در می‌آورند که همه این‌ها مهم است، چون در رابطه پزشک و بیمار فقط موضوع جسم نیست بخشی مربوط به روح بیمار است.
رئیس جمهور گفت: در مناسبات روزمره برخورد افراد نشان از حال درون آنهاست یعنی اولین علامتی که از افراد دریافت می‌کنیم از چهره او مشخص می‌شود که او درد و مشکل دارد یا نه؛ پس بسیار مهم است که مردم را در کشور شاد نگه داریم.

همه در امید دادن به مردم تلاش کنند

رئیس جمهور افزود: این که گفته می‌شود سهم بهداشت بالاتر از درمان است کاملا درست است، اما بهداشت مردم وابسته به زندگی با نشاط و امیدواری آن‌ها به آینده است.
آقای روحانی گفت: دستگاهها، صدا و سیما، رسانه‌ها و محافل حقیقی و مجازی باید تلاش کنند تا به مردم امید بدهند.
وی با تاکید بر اینکه نباید در زندگی مردم زیاد مداخله کنیم، افزود:​ فقط جا‌های ضروری و در حد ضرورت قانونی باید در زندگی مردم مداخله کرد.
آقای روحانی با بیان اینکه وقتی هر جا و در هر مسئله‌ای در زندگی مردم مداخله کنیم همین مداخله‌ها ضد بهداشتی است، افزود: گاهی اوقات تذکر زیادی مردم را کلافه می‌کند چرا که افراد حدی دارند و حتی پدر ومادر که برای همه عزیز هستند اگر به فرزندانشان زیاد تذکر بدهند ممکن است باعث ناراحتی او شوند به هر حال افراد حدی دارند و نباید زیاد در زندگی مردم مداخله کرد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مسئله نشاط و سرزندگی مردم بسیار مهم است، گفت: البته این بدان معنا نیست که اگر خطری یا مشکلی بود به مردم نگوییم، اما باید واقعیت‌ها را به مردم گفت.
آقای روحانی رسانه ها، نویسندگان و مولفان را امانت داران جامعه دانست و افزود: همه باید مراقبت کنند تا در امانت خیانت نکنیم و نباید در واقعیت‌ها دخل و تصرف کرد.
رئیس جمهور با انتقاد از برخی کم کاری‌ها در انعکاس دستاورد‌های دولت یازدهم و دوازدهم گفت: البته این مسئله فقط برای همین 8 ساله بوده چرا که قبل از این دولت این اتفاقات نمی‌افتاد و انشاالله بعد از این هم نیفتد.
وی افزود: به هر حال توصیه می‌کنم همه مقداری حوصله و تلاش کنیم تا واقعیت‌ها را به مردم بگوییم.

نجات دریاچه ارومیه نقش بزرگی در سلامت مردم دارد

رئیس جمهور گفت:​ کار بزرگ و بسیار عظیمی در زمینه محیط زیست انجام شد که آن هم نجات دریاچه ارومیه بود.
آقای روحانی افزود: مصرف بنزین در زمان‌های گذشته بسیار برای کشور و مردم آلوده بود و ضرر داشت، اما با تولید بنزین‌های یورو 4 و یورو 5 که درحال حاضر تحویل مردم می‌شود وضعیت آب و هوا و محیط زیست بسیار بهتر شده است.
وی گفت:​ در بحث بهداشت و درمان کار بزرگی انجام دادیم و با طرح سلامت الکترونیک کرامت و شخصیت به مردم بازگشت
آقای روحانی افزود: در زمان اجرای طرح سلامت در کشور به وزیر وقت گفتم که حتماً عزت و کرامت و شخصیت مردم باید حفظ شود زمانی در بیمارستان‌ها با مردم برخورد‌های بدی می‌شد و بحث اول پول بود.
رئیس جمهور گفت: مردم در زمینه اجرای طرح نظام سلامت شاهد هستند که تحول بزرگی داشته ایم و زمانی رئیس یکی از بیمارستان‌های تهران می‌گفت پس از اجرای این طرح مردم باور نمی‌کردند هزینه‌های کمی را که باید پرداخت کنند و بسیاری از آن‌ها از خوشحالی گریه می‌کردند.
وی افزود:​ همه وزارتخانه‌ها باید دست به دست هم بدهند و کمک کنند تا طرح سلامت با موفقیت انجام شود.
آقای روحانی گفت: بسیاری از پزشکان متخصص ما در شهر‌ها و روستا‌های کم برخوردار می‌مانند و شرایط زندگی بسیار سخت را تحمل می‌کنند و همه چیز را در پول و مادیات نمی‌بینند مسئله پزشکی وظیفه انسانی و حتی از دین هم بالاتر است.
وی افزود: تمام معیار‌های دین همان معیار‌ها و مسائل انسانی است و به گفته پیامبر اکرم (ص) هر انسانی که از شما کمک خواست حتی غیرمسلمان وظیفه دارید تا به او کمک کنید.
آقای روحانی درخصوص تحریم‌های دولت یازدهم و دوازدهم افزود: در دولت یازدهم از سال 92 تا دی 94 چند سال در فشار قیمت نفت بودیم به طوری که نفت 112 دلاری را به 30 دلار رساندند و بودجه کشور به یک چهارم کاهش یافت.
وی گفت: دولت با تلاش فراوانی که کرد باعث شد تا مشکلات برای مردم آشکار نشود.

مسئله تحول نظام سلامت از خدمات مهم دولت است

رئیس جمهور با اشاره به موضوع برجام و مخالفت‌هایی که در داخل با آن صورت گرفت گفت:​ زمانی که شرکت‌های خارجی وارد کشور می‌شدند می‌گفتند که چرا این شرکت‌ها آمده اند و وقتی آن‌ها می‌رفتند می‌گفتند چرا رفتند، زمانی که قرارداد می‌بستیم می‌گفتند خیانت به بشریت شد و زمانی که قرارداد نمی‌بستیم باز خیانت با بشریت می‌شد.
آقای روحانی افزود: واقعا نگذاشتند که مردم حس کنند و لذت ببرند از این قرارداد.
رئیس جمهور گفت: زمانی که ما 15، 16 هواپیمای نو وارد کردیم هر هواپیمایی که وارد کشور شد عده‌ای غر زدند و ما ناچار شدیم به مردم بگوییم که ما از پول خزانه برای خرید این هواپیما‌ها نمی‌دهیم، ​ از بودجه عمومی نمی‌دهیم این هواپیما هزینه خود را خودش در می‌آورد.
وی افزود: شرکت ایرباس خودش اعتبار برای این کار گذاشت و رئیس این شرکت به من گفت: اولین بار است که خودمان اعتبار گذاشتیم و به اعتبار خودمان به شما هواپیما می‌دهیم و می‌گفت این کار در تاریخ سابقه ندارد.
آقای روحانی این موضوع را به لج بودن فردی در یک خانواده در یک عروسی تشبیه کرد و گفت: مادر شوهر زمانی که با عروس لج است انقدر غر می‌زد و او را اذیت می‌کند همان شب عروسی هم نمی‌گذارد که عروس لذت ببرد و از اول می‌گوید این عروس نکبت بود، و ما بیچاره شدیم این آمد خانه.
وی افزود:​ واقعا بعضی‌ها یک حالت مادر شوهری می‌گرفتند و مردم را خیلی اذیت کردند ما که به اذیت شدن عادت داریم برای ما به هر حال مشکلی نیست.
رئیس جمهور گفت: به نظر من یکی از خدمات غیر قابل انکار در دولت یازدهم و دوازدهم مسئله تحول نظام سلامت است.
آقای روحانی با اشاره به اظهارات بیش از 30، 40 رهبر دنیا در ملاقات‌هایی که با وی داشت و سوال آن‌ها از اینکه شما چگونه موفق به اجرای این طرح شدید افزود: آن‌ها دچار حیرت بودند حتی رهبران اروپایی و می‌پرسیدند شما چگونه این طرح را پیاده کردید.
وی گفت: یک طرح خوب و بزرگی پیاده شد و امروز گام دوم برداشته شد و این گام مکمل گام اول است.
رئیس جمهور افزود:​ الکترونیکی شدن برای ما بسیار مهم است و موجب سهولت کار می‌شود.
آقای روحانی الکترونیکی شدن بیمه سلامت را موجب سهولت در امر پزشکان، بیماران، داروخانه و مسائل مربوط به نسخه نویسی و نسخه خوانی و پیش نیامدن مشکلات احتمالی ناشی از ناخوانا بودن نسخ دانست و گفت: با الکترونیکی شدن همه بخش سلامت، 11 هزار داروخانه، 25 هزار مرکز بهداشتی درمانی امروز به هم متصل می‌شوند و در نتیجه کار رسیدگی به امر بهداشت و درمان در کشور راحت‌تر و با دقت‌تر انجام می‌شود.

نقش افرینی حوزه سلامت درعرصه بین الملل برای رفع تحریم‌های این بخش

رئیس جمهور افزود: در بخش پزشکی و درمان وظایف زیادی بر عهده جامعه سلامت است و از آنجا که پزشکان قشر فرهیخته جامعه به حساب می‌آیند می‌توانند تاثیرگذار باشند و حتی جامعه را در راستای رسیدن به اهداف والا حمایت کنند.
آقای روحانی گفت: چون پزشکان، معلمان و اساتید دانشگاه از قشر‌های مرجع جامعه به حساب می‌آیند مهم است که در حین انجام وظایف خود در بالا بردن روحیه مردم نیز کمک شایانی داشته باشند همان طور که قشر پزشکی در انتخابات مردم را تشویق به حضور در این امر می‌کنند.
وی افزود: در حال حاضر و در این شرایط تحریمی که قرار گرفته ایم قشر پزشکی می‌تواند اقدامات شایسته زیادی را از جمله نامه‌ها و اعتراضاتی را در بخش بین الملل ارائه دهد.
رئیس جمهور گفت: بخش درمان و بهداشت ما در حال حاضر یکی از مهمترین بخش‌هایی است که تحت فشار و تاثیر این تحریم‌ها می‌باشد، اما با بکارگرفتن سیاست‌های مناسب می‌توانند از این مشکل به خوبی خارج شوند.
وی افزود: خوشبختانه حرکت و کاری که امروزه آمریکا انجام می‌دهد نشان دهنده شکست قطعی اوست.

پرونده الکترونیک؛ گام دوم طرح تحول سلامت
رئیس جمهور گفت: پرونده الکترونیک سلامت از قول‌های دولت در زمینه حقوق شهروندی و گام دوم تحول در نظام سلامت کشور است
روحانی با اشاره به یکی از سفر‌های خارجی در سال 78-77 خود افزود: در آن سفر توضیحاتی در جلسه چند ساعته درباره نظام سلامت الکترونیک کشور ارائه شد و من این کار را برای مقام معظم رهبری در ملاقاتی توضیح دادم.
وی گفت: مقام معظم رهبری به بنده فرمودند شما به مقامات دولتی بفرمایید که این کار را در ایران دنبال کنند و من هم مسئولان آن دوره در سال 78-78 را خواستم و برایشان توضیح دادم و لذا از آغاز دولت هم یکی از اهداف من تحقق دولت الکترونیک بود مخصوصاً در بخش سلامت.
رئیس جمهور افزود:​ آرزوی من این بود پایان دولت یازدهم به سلامت الکترونیک برسیم، اما تأخیر افتاد.
وی گفت: در آغاز دولت به همه دستگاه‌ها تأکید داشتم ما به این نظام دست پیدا کنیم البته آن موقع قول داده شد در سال 97 این موضوع تحقق پیدا می‌کند و در جلسات اعلام شد در اوایل سال 98 این موضوع محقق خواهد شد.
رئیس جمهور افزود: از جدیت و تلاش دست اندرکاران این طرح تشکر می‌کنم.
وی گفت: این یکی از قول‌های دولت در زمینه حقوق شهروندی است و این گام دوم تحول در نظام سلامت کشور است.
رئیس جمهور افزود: بسیار خوشحالم که این کار امروز انجام شد و می‌دانم رفاه بسیار زیادی را در شهروندان ایرانی بوجود خواهد آورد.
آقای روحانی گفت: رفاه مردم و وقت مردم صرفه جویی خواهد شد و هزینه درمان نیز کاهش پیدا خواهد کرد و یک کار بسیار ارزشمندی خواهد بود هم برای پزشک که دقت لازم را در نسخه پیچی خود انجام بدهد و هم برای تحقیقات ما در آینده و هم برای پیشگیری از مواردی که احتمالاً موارد بحران سلامت خواهد بود.

دسترسی سریع