در برگزاری انتخابات الکترونیک؛ همراهی مشروط شورای نگهبان با وزارت کشور

سخنگوی شورای نگهبان: اگر وزارت کشور آمادگی و امکانات لازم را با شرط تامین امنیت داشته باشد، شورای نگهبان در برگزاری انتخابات همراهی می‌کند

1398/03/25
|
14:47به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اعلام آمادگی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیکی، افزود: تا جایی که وزارت کشور آمادگی و امکانات لازم را با شرط تامین امنیت داشته باشد، شورای نگهبان همراهی می‌کند.

وی گفت: هماهنگی خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور برقرار است و مشکلی وجود ندارد تا هر جایی که وزارت کشور بتواند پیش برود همراهی می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: موضوع تایید دستگاه‌ها نیز در بحث‌های کارشناسی بررسی می‌شود.

اختیارات همه نهاد‌ها در قانون اساسی مشخص شده است

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح موضوع افزایش اختیارات رئیس‌جمهور گفت: اگر همه مسئولان در چارچوب اختیارات مشخص شده در قانون اساسی اقدام کنند، گلستان خواهد شد.
عباسعلی کدخدایی در ادامه نشست خبری خود درباره طرح موضوع افزایش اختیارات رئیس‌جمهور گفت: این موضوع به شورای نگهبان ارتباطی ندارد.
وی افزود: اختیارات همه نهاد‌ها در قانون اساسی مشخص شده است لذا اگر همه مسئولان در چارچوب همان اختیارات اقدام کنند، گلستان خواهد شد.
کدخدایی درباره حضور نیرو‌های بازنشسته در نهاد‌های اجرایی برخلاف مصوبه قانونی و استعفای برخی از این نیرو‌ها برای حضور در انتخابات مجلس تصریح کرد: اگر تخلفی صورت گرفته باشد و به دست ما برسد، بدون شک این موضوع در روند تایید صلاحیت آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.
سخنگوی شورای نگهبان درباره برخی اظهار نظر‌های جدید درباره ادعای تقلب در انتخابات سال 88 نیز گفت: ما خیلی نمی‌توانیم در این حوزه دخالت کنیم، مملکت ما مملکتی آزاد است هر روز کسی حرفی می‌زند که ظاهرا خیلی هم معیاری مبنی بر توهین و افترا و... بودن این اظهارات وجود ندارد، ولی گوش ما این حرف‌ها را نمی‌شنود.
وی افزود: آنچه مسلم است؛ انتخابات 88سالم بود، اعلام نظر هم شد که پایان بخش همه این مسائل بود لذا اگر گاهی مطلبی را منتشر می‌کنیم صرفا جهت تقویت این موضع و آگاه سازی مردم است.

رویکرد ترامپ غیر قابل قبول است

سخنگوی شورای نگهبان رویکرد مدیریتی ترامپ را غیر قابل قبول دانست و گفت: دخالت در سرنوشت ملت ایران هیچ گاه موفق نبوده و با پاسخ محکم مردم رو به رو شده است.
عباسعلی کدخدایی در ادامه نشست خبری در خصوص موضعی که وی در قبال رئیس جمهور امریکا در شبکه اجتماعی منتشر کرده بود، افزود: این فقط گفته ایران نیست، اگر اظهارنظر سیاسیون داخلی آمریکا را هم نگاه کنید می‌بینید که رویکرد مدیریت جدید دونالد ترامپ غیر قابل قبول بوده است.
وی تصریح کرد: در گذشته هم به شکل‌های دیگری همین وضعیت را داشته ایم.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: آنچه موجب این موضع گیری می‌شود؛ پایداری جمهوری اسلامی و مردم ایران بر حقوق خود است، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که می‌خواهد مستقل باشد و مردم نیز می‌گویند به دنبال حق خود هستیم.
وی ادامه داد: عده‌ای از گوشه دیگری از دنیا در سرنوشت مردم ما دخالت می‌کنند که هیچ گاه این گونه اقدامات موفق نبوده و با پاسخ محکم مردم ما رو به رو شده است.
کدخدایی با اشاره به آنچه هیلاری کلینتون در کتابش درباره ترامپ ذکر کرده است، افزود: ببینید رقبای سیاسی ترامپ در دوران انتخابات درباره وضعیت داخلی وی چه گفته اند؛ فردی که در داخل کشور چنین روسیاه است طبیعتا در حوزه بین‌المللی هم تکلیفش روشن است.

مصوبات شورای نگهبان
علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری مصوبات شورای نگهبان قانون اساسی به شرح زیر را اعلام کرد:

طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی که با اصلاحاتی در جلسه مورخ پانزدهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ دوم خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طرح اصلاح جزء (1) بند «پ» ماده (60) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب جلسه مورخ بیست و سوم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 2 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

لایحه معافیت وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی از پرداخت هزینه‌های ثبتی مصوب جلسه مورخ بیست و چهارم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 2 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دوک‌نشین اعظم لوکزامبورگ مصوب جلسه مورخ بیست و چهارم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 9 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

لایحه حفاظت از خاک که با اصلاحاتی در جلسه مورخ چهارم خرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 12 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان که با اصلاحاتی در جلسه مورخ پانزدهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 2 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:
1_ در تبصره ماده 9، اطلاق آن در مواردی که والدین تحفّظ واجب را انجام نداده‌اند و صدمه مستند به آن‌ها باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.
2_ علی‌رغم اصلاح به عمل آمده ایراد بند 5 سابق این شورا همچنان به قوت خود باقی است.

لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب جلسه مورخ بیست و سوم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 2 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:
1_ اطلاق اعطای تابعیت، نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند 5 اصل 3 قانون اساسی شناخته شد.
2_ اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر، نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند 5 اصل 3 قانون اساسی شناخته شد.

لایحه مدیریت بحران کشور که با اصلاحاتی در جلسه مورخ بیست و نهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 9 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:
1_ در ماده 4، بند‌های (الف) و (ب) ماده 7، بند (الف) ماده 9 و جزء 1 بند (الف) ماده 12، علی‌رغم اصلاحات به عمل آمده، از این جهت که مشخص نیست سند‌های مذکور شامل آیین‌نامه نیز می‌شوند یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
2_ در ماده 8، علی‌رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد بند 4-1 سابق این شورا با عنایت به عزل رئیس سازمان توسط وزیر کشور همچنان به قوت خود باقی است.
3_ در بند (ز) ماده 9، علی‌رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.
4_ ماده 22، مبنیا بر ابهامات مذکور در بند 1، اشکال دارد.

طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی - فرهنگی مصوب جلسه مورخ بیست و نهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 12 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:
1_ در ماده 2،
1_1_ در بند (الف)، اطلاق تکمیل و تعیین محدوده بافت تاریخی - فرهنگی، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مغایر اصل 85 قانون اساسی شناخته شد.
2_1_ در بند (ب)، اطلاق تهیه چهارچوب طرح‌های ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی - فرهنگی، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مغایر اصل 85 قانون اساسی شناخته شد.
2_ تبصره ماده 3، از این جهت که مشخص نیست آیا شامل مواردی غیر از حقوق مالکانه، مانند موقوفات نیز می‌شود یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
3_ ماده 4، از جهت روشن نبودن اساسنامه سازمان فنی و حرفه‌ای ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

طرح اصلاح بند (5) ماده (6) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی با اصلاحات و الحاقات بعدی آن که با اصلاحاتی در جلسه مورخ چهارم خرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 12 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:
1_ در تبصره 4، علی‌رغم اصلاحات به‌عمل آمده ابهام سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.
2_ در تبصره 6، علی‌رغم اصلاح به‌عمل آمده ایراد سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.
تذکر:
_ در تبصره 3، پس از اصلاحات صورت گرفته واژه «محسوب» حذف گردد.
طرح اصلاح مواد (1) و (10) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب جلسه مورخ پنجم خرداد ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 22 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:
1_ در ماده 1 موضوع الحاق بند 17، از آنجا که روشن نیست آیا مقصود از این طرح، توسعه احکام قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی به انجمن، جمعیت، اتحادیه و کانون صنفی و خانه‌ها است یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
2_ در ماده 2، از آنجا که مشخص نیست آیا انجمن، جمعیت، اتحادیه و کانون صنفی و انجمن اسلامی باید از کمیسیون ماده 10 مجوز پروانه فعالیت اخذ نماید یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
تذکر:
_ در تبصره بند 17، واژه «شامل» به «مشمول» اصلاح گردد.

اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته که با اصلاحاتی در جلسه مورخ بیست وچهارم بهمن ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت به تصویب هیأت وزیران رسیده است؛ در جلسه مورخ 22 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع وقانون اساسی شناخته نشد.
اصلاحیه اساسنامه شرکت‌های برق منطقه‌ای و شرکت سهامی مدیریت شبکه برق ایران مصوب جلسه مورخ بیست وهفتم اسفند ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت هیأت وزیران در جلسه مورخ 22 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع وقانون اساسی شناخته نشد.

اساسنامه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) مصوب جلسه مورخ چهاردهم آذر ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت هیأت وزیران در جلسات متعدد شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:
1_ در ماده 3، واژه «لجستیک» مغایر اصل 15 قانون اساسی شناخته شد.
2_ در ماده 17 و ماده 25 و تبصره 2 آن، شرط «اسلام» و «ایمان» ذکر گردد و الاّ اشکال دارد.
3_ در بند (ث) ماده 31، مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به مواردی که مشکلات و مسائل امنیتی ایجاد گردد واجد اشکال دارد.
تذکرات:
1_ با عنایت به اینکه اساسنامه ماده 23 ندارد لازم است شماره مواد اصلاح گردد.
2_ بند (چ) ماده 25، واژه «مقابل» حذف گردد.
3_ در بند (الف) ماده 29، «در» حذف گردد.

اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل کشور مصوب جلسه مورخ چهاردهم آذر ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت هیأت وزیران در جلسه مورخ 22 خرداد 98 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به‌شرح زیر اعلام‌نظر می‌گردد:
1_ بند (ژ) ماده 8، از آنجا که برخی مواد مربوط به مجامع در قانون تجارت مشتمل بر مواد خلاف شرع می‌باشد لذا این بند خلاف موازین شرع شناخته شد.
2_ در تبصره 2 ماده 10، شرط «وثاقت» و «امانت» ذکر گردد و الاّ اشکال دارد.

ادامه دارد...

دسترسی سریع