فرهنگ عاشورا منجی ملت‌ها در برابر طواغیت

فرهنگ عاشورا و کربلا همواره منجی ملت‌ها در برابر طواغیت و استبداد در روز‌های سخت بوده است

1398/01/21
|
13:51


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، آقای روحانی در جلسه هیئت دولت با تبریک ایام شعبانیه به ویژه میلاد امام حسین(ع) افزود: امروز برای ملت ما نیز این فرهنگ این چنین است و می تواند راه خود را در برابر قدرت های بزرگ دنبال و از مسایل و مشکلات عبور کند.
رییس جمهور همچنین با تبریک میلاد حضرت ابوالفضل عباس (ع) و روز جانباز آن حضرت را الگو و نمونه وفاداری ، صبر و ایستادگی در راه امام حسین (ع) دانست و با قدردانی از جانبازان گفت: حقیقتا انسان از روحیه و صبر جانبازان و خانواده های آنها در دوران دفاع مقدس و پس از آن عاجز است
دولت باید در خط مقدم حل مشکلات مردم باشد
رئیس جمهور با اشاره به اینکه هلال احمر انصافا در این حوادث خوش درخشید و بسیار فعال بود تاکید کرد: آنهایی که حامی دولت بودند از ارتش و سپاه گرفته تا نیروهای مردمی و نهادهای غیردولتی از همه تشکر می کنیم واقعا وحدت و انسجام بسیار خوبی را به نمایش گذاشتند و کمک کردند.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت با تاکید بر اینکه همچنان در برخی از استان ها با سیلاب دست و پنجه نرم می شود گفت: ممکن است در روزهای آینده هم بارش های شدیدی داشته باشیم که دومرتبه موجب سیلاب شود.
وی ادامه داد: در این زمینه ما یک وظیفه ای برعهده داریم و مردم یک وظیفه ای برعهده دارند و آنهایی که باید حمایت کنند نیز وظیفه دیگری برعهده دارند.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه در این زمینه دولت باید در خط مقدم حل مشکلات مردم باشد خاطرنشان کرد: ما می بینیم وزارت های مختلف مسئولیت های بسیار سنگینی بر دوش دارند این همه راه های کشور آسیب دیده و رفت و آمدهای مردم دچار مشکل شده است که وزارت راه در خط مقدم این راه قرار دارد و باید همه توان و امکاناتش وارد میدان شود و همه باید کمک کنند به وزارت راه در این زمینه از جمله ارتش ،سپاه ، شهرداری ها و شرکت های مختلف خصوصی که دلسوز هستند برای کشور باید تلاش کنند تا بتوانیم حمل ونقل را به شرایط عادی برگردانیم.

آقای روحانی با اشاره به اینکه رسیدن به شرایط نرمال در برخی جاها ممکن است ماه ها وقت ببرد تاکید کرد: لااقل باید یک ارتباط موقتی ایجاد کنیم.
وی افزود: مردم می دانند راه آهن ، جاده ها و فرودگاه های ما در این ایام هرکدام مشکلاتی داشته اند و باید هرروز این مشکلات حل شود اما در مجموع سپاسگزاری و تشکر می کنم از همه نیروهایی که دراین بخش تلاش کرده و می کنند.
رییس جمهور با اشاره به وظیفه سنگین وزارت نفت در زمینه گازرسانی و سوخت رسانی خاطرنشان کرد: وقتی جاده ها ایراد پیدا می کنند سوخت رسانی هم سخت و مشکل می شود آنجاست که باید از طریق وسایل نقلیه ما سوخت را حمل کنیم.
وی با تشکر از اینکه خوشبختانه شاهد مشکلاتی در زمینه گاز نبودیم گفت: در روزهای اولیه نگران شدم که با توجه به افتخارات دولت ما در زمینه گازرسانی و اینکه روزانه بیش از 10 روستا را وارد مدار گاز کرده ایم در این سیل لوله های گاز چه می شد و آتش سوزی های احتمالی که خوب مراقبت کردند و الحمدلله حادثه ای نداشتیم به موقع گاز را قطع و به موقع وصل کردند .
آقای روحانی با اشاره به مشکل بزرگ وزارت نیرو برای آب شهرها و روستاها و بخش فاضلاب تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی که در این زمینه ها در موقع سیلاب به وجود می آید تلاش بسیاری شد تا در زمانی کوتاه حل وفصل شود.
رییس جمهور با تاکید بر مسئولیت بسیار سخت و سنگین وزارت کشور در این زمینه خاطرنشان کرد: وزارت کشور فرماندهی این مسئله را برعهده دارد و در زمینه امداد و نجات ساماندهی بسیار خوبی هم ازطریق وزیر محترم و هم معاونان، فرمانداران ، استانداران و همه آنهایی که تلاش می کردند انجام شد.
وی وظیفه وزارت بهداشت و درمان را نیز در این زمینه سنگین دانست و گفت: چه اورژانس ها باید تلاش کنند و می کنند و چه بخش پزشکی ، مخصوصا بهداشت برای اینکه جلوگیری کنیم از بیماری های مسری که این مسئولیت سختی برعهده این وزارتخانه است .
آقای روحانی افزود: اول ازهمه خود مردم در اولین لحظه به یاری یکدیگر شتافتند و بعد هم نیروهای محلی، استان ها و استان های معین تلاش کردند و باید تلاش کنیم تا در کوتاه ترین مدت مشکلات مردم را حل کنیم.به پایداری سدهای کشور اعتماد داریم
رئیس جمهور گفت: به پایداری سدهای کشور اعتماد داریم چرا که به طور روزانه کنترل می شوند و مردم نگرانی نداشته باشند.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت افزود: خواهش می کنم مردم به شایعات توجه نکنند چرا که ممکن است در روزهای آینده نیز سختی ها و مشکلاتی در برخی استان ها داشته باشیم لذا مرجع مردم باید صدا و سیما باشد که به خوبی در زمینه اطلاع رسانی تلاش می کند.
رئیس جمهور گفت: پایداری سدهای کشور مورد اعتماد است چرا که به صورت روزانه کنترل می شود لذا مردم از این نظر نگرانی نداشته باشند، با کمک هم از این مشکلات هم عبور می کنیم.
آقای روحانی افزود: از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی می خواهم که در زمینه مسائل مالی، وام و تسهیلات بانکی برای کاستن از رنج و سختی های مردم همه توان خود را به کار گیرند چرا که شرایط کشور اضطراری است.
رئیس جمهور با اشاره به خسارات مالی فراوان به بخش کشاورزی استان های سیل زده خاطر نشان کرد: بخش زراعت، باغداری، آبزیان، دام و احشام و بسیاری از حوزه های وزارت جهاد کشاورزی دچار مشکلاتی شده اند که باید مورد رسیدگی قرار گیرد لذا اعتبارات مورد نیاز بخش های آسیب دیده باید به هر نحوی تامین شود و انشاالله از طرق دیگر نیز به تامین این اعتبارات کمک می کنیم.
آقای روحانی تاکید کرد: مردم ما مطمئن باشند که نمی گذاریم خسارت دیدگان بی پناه بمانند دولت و نیروهای مسلح با همه توان در کنار مردم هستند و البته رهبر معظم انقلاب نیز در این زمینه بسیار حساس اند و مرتب نظارت می کنند.
رئیس جمهور گفت: انشاءالله به خوبی و با نمره قبولی در پیشگاه خداوند و مردم از این مشکلات عبور می کنیم.
آقای روحانی با اشاره به وقوع سیل و طوفان در کشورهای مختلف و به ویژه آمریکا تصریح کرد: آمریکا از آن دسته کشورهایی است که وقتی در ایالتی طوفان و یا سیل می آید پس از 5 سال هنوز خانه های از بین رفته درست نشده است، دولت این کشور مشکلات مردم را حس نمی کند و گوشش بدهکار این نیست که مردم چه می گویند و چه می خواهند.
رئیس جمهور گفت: حساب ما فرق دارد، در زلزله کرمانشاه همه نهادها، نیروها و دولت آزمایش خوبی پس دادند و خیلی خوب به صحنه آمدند لذا در حوادث سیل اخیر نیز باید همینطور به صحنه بیاییم و تلاش کنیم لذا از همه کسانی که در صحنه حضور دارند و تلاش می کنند، تشکر می کنم.
اقدام آمریکا علیه سپاه کاری شعاری، سیاسی و تبلیغاتی است

رئیس جمهور خطاب به ملت ایران تاکید کرد: آنچه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان های تروریستی انجام داده کاری شعاری، سیاسی و تبلیغاتی است.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت افزود: آمریکا با همه توان در 40 سال گذشته همیشه ضد ایران و ضد سپاه بوده و اقدام اخیر آنان هیچ چیز جدیدی نیست.
وی گفت: آنها می دانند اگر از حد شعار یک قدم پا را فراتر بگذارند با چه مصیبت هایی مواجه می شوند و فکر نمی کنم هر قدر هم ناشیانه عمل کنند بخواهند اقدام دیگری داشته باشند.
آقای روحانی افزود: این اقدام تنها یک کار تبلیغاتی است و می خواهند فشار روانی و اقتصادی را بر مردم وارد کنند.
رئیس جمهور گفت : اگر می خواهند بگویند ما می توانیم مردم منطقه را از ملت ایران جدا کنیم تردید نکنید ارتباط ما با دولت و ملت های منطقه بیشتر می شود و آنها اعتنایی به این مسئله نمی کنند.
آقای روحانی افزود: ما در این شرایط باید همبستگی، پیوستگی و انسجام مان را بیشتر کنیم.
وی گفت: کار نابخردانه ای که 2 روز پیش آمریکایی ها با یک نیروی بسیار مهم و انقلابی در این منطقه انجام دادند خیلی دلم می خواهد در این منطقه روزی رفراندومی برگزار کنیم و همه کشورهای منطقه پای صندوق های آرا بیایند و بگویند طی این سالها چه کسانی به آنها ظلم کردند و چه کسانی به آنها یاری رساندند تا در این صورت آمریکایی ها بفهمند.
آقای روحانی افزود: البته آمریکایی ها می دانند و باید برای آنها روشن تر شود که منبع ظلم و ستم و تروریسم در منطقه خودشان بودند و آنهایی که به یکدیگر کمک کردند ملتهای منطقه و ملت بزرگ ایران بوده اند و در میان این کمک ها نقش سپاه برجسته بوده است.
رئیس جمهور گفت: شما می بینید در بدترین شرایط انسانی و بهترین شرایط برای صهیونیست ها، آمریکایی ها این کار را انجام دادند.
وی با اشاره به حادثه سیل اخیر در برخی استانهای کشور ادامه داد: در کشوری که سیل آمده مردم گرفتاری دارند کسانی که به مردم کمک می کنند سپاهی هایی هستند که در صحنه حضور دارند و در گل و لای سیل هستند آنها به دنبال ساختن پل و کمک های امدادی و یاری رساندن به آسیب دیدگان هستند.
رئیس جمهور گفت: حال به فرض اینکه یک دولت نابخرد بخواهد توهین کند الان موقع توهین است؟ سپاهی که با همه وجود در حال یاری رساندن به ملت و مردم خود در سراسر کشور است و امنیت را برقرار می کند الان موقع توهین است؟
آقای روحانی خطاب به مقامات آمریکایی با اشاره به اینکه البته برای ما روشن است که چرا این کار را کردید افزود: نتانیاهو به صراحت گفت این درخواست، درخواست ما بوده و از شما تشکر کرد که به درخواست آنها پاسخ دادید همه این جنایت ها برای این بود که در اسرائیل چه کسی در انتخابات پیروز شود؟ اصلا در اسرائیل انتخاباتی وجود دارد تا کسی پیروز شود؟
وی گفت: اسرائیل سرزمین غصب شده فلسطینیان است اگر می خواهید انتخابات برگزار کنید مردم فلسطین باید پای صندوق های رای حاضر شوند نه غاصبان. شما جمعی ظالم را در سرزمینی غصب شده گرد هم آوردید و بعد انتخابات برگزار می کنید.
آقای روحانی افزود: در این بین حالا افرادی کاندید شده و شما به فرد و حزب خاصی علاقمند هستید به خاطر این کار احمقانه ای انجام می دهید و می گویید جولان برای اسرائیل است و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مدافع آزادی در منطقه و در راس مبارزه با تروریسم است تروریست لقب می دهید.
رئیس جمهور گفت: چه کسی در تاریخ از شما قبول می کند؟ کسی به شما اعتنایی می کند؟ شما هر کاری علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دادید و تنها 3 تا 4 کشور و کشورک دور و برتان وجود دارد که همان ها شما را تایید می کنند وگرنه در سطح جهان کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی، آمریکای لاتین همه جا مردم در برجام از ایران حمایت کردند و در جولان از سوریه حمایت و از قدس هم همه ملت ها حمایت کردند.
وی تصریح کرد : امروز هم کار غیرقانونی شما را تایید نمی کنند اگر شما این کار را کردید که در داخل ایران یک اختلاف جدید درست کنید درست بالعکس خواهد بود و بین سپاه و مردم از اول رابطه صمیمی بوده است.
آقای روحانی افزود: مگر مردم فراموش می کنند نیرویی را که در طول 40 سال از سرزمین آنها در برابر متجاوزین دفاع و سرزمین شان را آزاد کرده است؟ مگر مردم فراموش می کنند در برابر تروریست هایی که شما در داخل ایران به وجود آوردید همین نیروها بودند از مردم دفاع و ایستادگی و مقاومت کردند.
وی گفت: آمریکا بداند جایگاه سپاه و عشق و علاقه مردم به نیروهای مسلح کشورشان، مدافعان کشورشان و مخصوصا سپاه پاسداران حتما امروز از قبل بیشتر است.
آقای روحانی افزود: شما ناراحتی دارید شما اهدافی در منطقه داشتید و همیشه در اهداف تان شکست خوردید و سپاه همیشه در این شکست ها نقش داشته است از ایران ، سپاه و رهبری ایران عصبانی هستید اینها برای ما روشن است.
رئیس جمهور گفت: اما چرا به کارهای نابخردانه دست می زنید؟ با چه منطق و استدلالی است؟ شما همه کارهایتان بر خلاف قوانین بین المللی بوده است در این زمینه هم همچنین است و اگر هدف تان این بوده که مردم منطقه را از سپاه جدا کنید باز هم اشتباه می کنید.
وی افزود: مردم عراق، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان و ملت های دیگر منطقه خدمات ملت ایران و خدمات سپاه از یادشان نمی رود چیزی به نفع شما نخواهد بود من به ملت بزرگ ایران می گویم آنچه آمریکا در این زمینه انجام داد یک کار و شعار سیاسی و تبلیغاتی بوده است و بیش از این نیست.
هیچ مسئول دولتی به حاشیه ها پاسخ ندهد

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی انسجام، وحدت و پیوستگی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود گفت: از همه مسئولان دولتی در هر مقامی خواهش می کنم به حاشیه ها توجه نکنند و به آن پاسخ ندهند چرا که الان زمان خدمت است.
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت افزود: همه باید در صف واحدی باشیم که هیچ کس نتواند در آن رخنه ایجاد کند حتی اگر جناحی از جناح دیگر گله دارد و نکته ای دارد الان وقتش نیست.
رئیس جمهور گفت: ما باید از مشکلات طبیعی و مشکلاتی که آمریکایی ها ایجاد کرده اند با وحدت و همدلی، با تلاش یکدیگر عبور کنیم و اگر خدای ناکرده به حاشیه ها بپردازیم مشکل ایجاد می شود بنابراین به همه مسئولان دولتی در هر رده ای توصیه می کنم به حاشیه ها توجه نکنند حتی اگر هر کسی هر حرفی بزند.
روحانی تأکید کرد: ما باید روی خدمت به مردم به ویژه در مناطق سیل زده و جبران خسارات آنان تمرکز کنیم حتی اگر بتوانیم اقدامی را یک ساعت زودتر انجام دهیم بهتر است.
رئیس جمهور گفت: ایام مبارک شعبان ان شاء اللّه روزهای پر خیر و برکتی را برای ملت ایران رقم بزند.

دسترسی سریع