نبود محدودیتِ پرداختِ تسهیلات به کشاورزان سیل زده

مدیرعامل بانک کشاورزی: هیچ محدودیتی در پرداخت تسهیلات به کشاورزان آسیب دیده از سیل نداریم و اطمینان می‌دهیم در این زمینه هرکاری از دستمان برآید انجام می‌دهیم

1398/01/19
|
14:07


روح الله خدارحمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به اینکه اولین اقدام بانک کشاورزی در شرایط فعلی متوقف کردن وصول مطالبات از کشاورزانی است که در سیل اخیر خسارت دیده اند افزود: در اقساط سررسید این دسته از مشتریان همراهی لازم را انجام می‌دهیم و براساس بند خ تبصره 33 قانون برنامه به هرمیزانی بدهی که داشته باشند به مدت سه سال مشمول امهال قرار می‌گیرند.
وی افزود: در استان گلستان، شرق مازندران، لرستان و خوزستان و سایر استان‌هایی که سیل به میزان کمتری به کشاورزان خسارت وارد شده امهال بدهی کشاورزان انجام خواهد شد.
خدارحمی گفت: برای کمک به بازسازی و امکان توان تولیدی کشاورزان خسارت دیده نیز امکانات متعددی پیش بینی شده که منتظریم آب از مزارع آنان فروکش کند.
وی گفت: دولت مصوبات خوبی برای کمک به کشاورزان سیل زده دارد که از دیروز از طرف بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شد و به زودی به شعب ابلاغ و پرداخت خسارت برای بازسازی منازل، مزارع و باغات و واحد‌های تولیدی آن‌ها شروع می‌شود.
خدارحمی با اشاره به اینکه حجم خسارات وارد شده به سیل زدگان خیلی بالاست، افزود: در حوزه کشاورزی حدود 6 هزار میلیارد تومان خسارت برآورد شده است که آنچه صندوق بیمه کشاورزی از بیمه شدگان و کسانی که قرارداد صندوق بیمه دارند در چهار استان حدود 300 میلیارد تومان خسارت قطعی وارد شده است که باهماهنگی وزارت جهادکشاورزی، سازمان برنامه و بودجه و دولت در حال تامین منابع برای پرداخت خسارت هستیم.
مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به اینکه به تعدادی از مرغداری‌ها بعد از سیل در استان خوزستان خسارت پرداخت شده است، افزود: در این استان برای واحد‌های پرورش ماهی نیز در حال برآورد خسارت هستیم که به زودی به آن‌ها نیز خسارت پرداخت می‌شود.
خدارحمی گفت: برای کسانی که پوشش بیمه برای منازل مسکونی، مزارع و باغات نداشتند دولت برای آن‌ها پیش بینی کمک بلاعوض کرده است که از طریق استانداری‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.
وی به مصوبه پرداخت تسهیلات ارزان قیمت شبکه بانکی از جمله بانک کشاورزی اشاره کرد و گفت: براساس این مصوبه در حوزه واحد مسکونی برای هر واحد مسکونی در استان‌های گلستان، مازندران و هر استان آسیب دیده در سیل علاوه بر کمک بلاعوض، 50 میلیون تومان تسهیلات بانکی برای هر واحد مسکونی شهری و 40 میلیون تومان تسهیلات بانکی برای هر واحد مسکونی روستایی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: براساس این مصوبه این وام‌ها با نرخ سود 4 و 5 درصد با دوره بازپرداخت 15 ساله در نظر گرفته شده است.
خدارحمی گفت: برای آسیب‌های جزئی واحد‌های مسکونی که نیاز به تعمیر دارد در مناطق شهری و روستایی 15 میلیون تومان و برای تامین لوازم خانگی آسیب دیده در مناطق سیل زده نیز 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده که مدت بازپرداخت آن 7 ساله است.
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: معرفی این افراد از طریق بنیاد مسکن به بانک‌ها از جمله بانک کشاورزی و ملی و بیشتر بانک‌های دولتی، حتی بانک‌های خصوصی شده مثل صادرات و تجارت صورت می‌گیرد.
وی افزود: در کنار بازسازی واحد‌های مسکونی برای واحد‌های تولیدی آسیب دیده کشاورزی نیز تسهیلات ارزان قیمت 4 درصد در نظر گرفته شده است که تفاوت آن تا نرخ معمول شورای اعتبار را دولت تامین می‌کند. یعنی این تسهیلات یارانه دار است.
خدارحمی گفت: براین اساس برای هر هکتار زمین کشاورزی و باغ آسیب دیده از سیلاب 5 میلیون تومان و برای هر واحد دامداری آسیب دیده از سیلاب 10 میلیون تومان و به تعداد دام‌های سبک و سنگین تلف شده به ترتیب، دام‌های سبک 500 هزار تومان و دام سنگین 3 میلیون تومان و برای هر کلونی زنبور عسل 250 هزارتومان، همچنین برای واحد‌های پرورش ماهی به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان پرداخت می‌شود.
خدارحمی گفت: برای بازسازی واحد‌های پرورش طیور و مرغداری‌ها (مرغ مادر) یک میلیارد و 800 میلیون تومان و برای واحد‌های جوجه کشی 300 میلیون تومان تسهیلات اختصاص می‌یابد.
وی افزود: تاکنون خسارت یک واحد جوجه کشی در استان گلستان گزارش شده است.
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: در بخش کشاورزی و خسارت کسب و کار وزارت جهاد و کشاورزی، کشاورزان خسارت دیده را به بانک‌ها معرفی می‌کند تا این تسهیلات را دریافت کنند.
وی افزود: در همه مناطق سیل زده مثل آق قلا، گمیشان، شعب بانک کشاورزی در حال حاضر فعال است و در پل دختر و معمولان که آسیب زیادی از سیل دیده است از دیروز یک شعبه بانک کشاورزی فعال شده است، اما در خوزستان به خاطر هشدار سیل در برخی مناطق شعب بانک کشاورزی برای جلوگیری از آسیب تعطیل است که به محض خروج از شرایط هشدار این شعب فعال می‌شود.
خدارحمی گفت: در بخش کشاورزی محور اصلی کمک به سیل زدگان بانک کشاورزی است، اما سایر بانک‌ها نیز کنار ما هستند.
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: کانون سیل چهار استان گلستان، شرق مازندران، لرستان و خوزستان است، اما به خاطر گستردگی بارش‌ها در سایر استان‌ها مانند شرق ایلام، همدان و ... هم سیل در ابعاد کمتر خسارت وارد کرده که آسیب دیدگان از سیل در این استان‌ها نیز از تسهیلات اعلام شده برخوردار می‌شوند.

دسترسی سریع