رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:همه دستگاه‌ها باید برای مقابله با سیل اخیر آماده باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت آمادگی همه دستگاه‌ها برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان سیل اخیر تاکید کرد.

1398/01/07
|
09:22به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قم، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که به منظور شرکت در جلسه مدیریت بحران استان قم به حوزه نمایندگی خود سفر کرده بود، به سیل روزهای اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: لازم است همه دستگاه ها منسجم و هماهنگ پای کار باشند تا آسیب کمتری به مردم و کشور وارد شود.

وی با اشاره به ابعاد آسیب‌های سیل در استان‌های فارس و گلستان افزود: اگر در شیراز و گلستان دقت می‌شد، نباید چنین مشکلاتی پیش می‌آمد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت اطلاع رسانی گسترده به مردم از طرق مختلف در هنگام بروز سیل تاکید کرد و گفت: لازم است نقاط ضعف موجود برطرف شود تا در آینده دچار چنین نشویم.

لاریجانی با اشاره به سیل ده سال قبل قم، گفت: بررسی ها نشان می دهد رفع نقاط ضعف موجود در استان و برخی اقدامات انجام شده مانند اجرای طرح های آبخیزداری موثر بوده است، به گونه ای که امسال هنوز چنین مشکلات در استان قم رخ نداده است.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ایجاد کانال عبور سیلاب در شرق پردیسان و بررسی مشکلات احتمالی در زمینه عبور خط راه آهن از میان شهر قم تاکید کرد.

لاریجانی افزود: ریل راه آهن عبور کرده از داخل شهر قم باید مورد بررسی قرار گیرد، و در صورتی که بررسی‌ها نشان دهنده مزاحم بودن وجود خط آهن است باید در خصوص جمع آوری آن با وزارت راه مذاکره شود، چرا که در استان گلستان هم همین مسئله باعث افزایش مشکلات شد.

لاریجانی همچنین بر ضرورت بررسی نقاط آسیب پذیری رودخانه قم‌رود به ویژه در محدوده شهر قم تاکید کرد.

استاندار قم هم در این جلسه از آمادگی همه دستگاه‌ها برای عبور از مشکلات احتمالی سیل خبر داد و گفت: تقویت زیرساخت‌های استان برای مقابله با اینگونه حوادث از برنامه‌های جدی ماست.

سرمست افزود: پیش‌بینی، پیشگیری، انسجام و هماهنگی مدل حل بحران در در استان قم است که نمونه آن را در دو سه روز گذشته به خوبی شاهد بودیم.

در این جلسه مدیران عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران گزارشی از خسارت های خود بیان کردند.

اروجی مدیر کل مدیریت بحران استان در این جلسه با اشاره به اینکه 30 درصد بارندگی سالانه قم در 24 ساعت گذشته اتفاق افتاده است از سرریز شدن سد کبار و سنجگان خبر داد.

وی افزود: با انحراف مسیر سیلاب در دو روز گذشته در روستاها از وارد شدن خسارت به زندگی مردم جلوگیری شده است.

لاریجانی همچنین از محل اسکان زائران شهر قم در سالن های مسقف بازدید و با آنها گفتگو کرد.

دسترسی سریع