در همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس مطرح شد؛ ناکامی و شکست؛ در انتظار آمریکا و هم پیمانانش


دبیر شورای عالی امنیت ملی: مسیری به غیر از ناکامی و شکست در انتظار آمریکا و هم پیمانانش قرار ندارد

1397/12/12
|
11:41

اصل اساسی و شرط پیروزی در جنگ اقتصادی؛ وحدت و انسجام، هم محوری با رهبر معظم انقلاب و حضور مردم در صحنه
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ امیر دریابان علی شمخانی در همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس که صبح امروز در کتابخانه ملی برگزار شد؛ در سخنانی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به فرهیختگان و متولیان توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه افزود: بزرگترین و کهن‌ترین تمدن‌های بشری با کتابخانه‌ها و ثبت و ضبط وقایع و انعکاس دستاورد‌های فرهنگی حفظ و به نسل امروز معرفی شده اند.

وی با بیان اینکه، در تاریخ تمدن اسلامی نیز پیشرفت مسلمانان با ظاهر شدن دانشمندان بزرگ، آثار و کتب آن‌ها و ترجمه کتاب‌ها و تأسیس کتاب‌خانه‌های بزرگ در شهر‌های اسلامی عملی شد؛ گفت: امروزه، کتاب و کتابخوانی در فرآیند توسعه فرهنگی و اجتماعی جوامع، بویژه توانمند سازی فکری آنان برای مواجهه مناسب و متناسب با انبوه اطلاعاتی که از طریق رسانه‌های نوین منتشر می‌شود دارای نقش مؤثری بوده که بدون در نظر گرفتن آن، امکان دست‌یابی به توسعه و پیشرفت مطلوب، متوازن و مستمر وجود ندارد.

شمخانی، فرهنگ کتابخوانی و ثبت و ضبط میراث فرهنگی و معنوی کشور را که امروز عمدتاً در قالب کتاب ارایه می‌شود بخشی از امنیت ملی کشورمان توصیف کرد و افزود: هر چه مردم کتاب خوان تر، آگاه‌تر و داناتر باشند و از تاریخ و تمدن خود اطلاعات بیشتر و درست تری داشته باشند، پایبندی آنان به امنیت ملی و حوزه‌های اقتدارساز افزایش خواهدیافت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، جنگ ادراکی برای تحریف وقایع و تاریخ را از راهبرد‌های اصلی دشمن ذکر کرد و گفت: خاکریز فرهنگی و تاریخی کشور امروز در کتابخانه هاست و باید با سیاست‌های هوشمندانه و خلّاقانه پای جوانان بیش از پیش به کتابخانه‌ها باز شود.
وی تاکید کرد: بایداز هر فرصت و ظرفیتی برای گسترش فرهنگ مطالعه و در اختیار قرار گرفتن کتاب‌ها به ویژه کتاب‌های حوزه دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، اخلاق، علم و تاریخ استفاده کرد.

شمخانی در تبیین فرازی از تاریخ کشورمان گفت: در طول تاریخ کهن ایران تنها رضا خان و پسرش دست نشانده مستقیم و وابسته به کشور خارجی بوده اند و اولین دستاورد انقلاب اسلامی این بود که روند خطرناک وابستگی به بیگانه و سرسپردگی به کشور‌های خارجی را با سرنگونی رژیم پهلوی قطع کرد.

وی با بیان اینکه، اولین رهبری که محوریت آمریکا در اداره عالم را به شکست کشاند امام خمینی (ره) بود؛ افزود: امام خمینی در 22 بهمن سال 57 این باور و اعتقاد را ایجاد کرد که اداره کشور‌ها و حفظ و حراست از سرمایه‌های ملی مثل نفت، بدون آمریکا شدنی است و به تدریج این تفکر را در میان ملت‌های دنیا نیز گسترش داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، اصلی‌ترین دلیل دشمنی مبنایی آمریکا با ایران را که قابل تغییر نیز نیست ناشی از همین زخم عمیق و غیرقابل درمان دانست.

شمخانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دفاع مقدس که امروز شما کُتب و تاریخ شفاهی آن را رونمایی می‌کنید، پژواک منحصر بفرد و مستمر شکست آمریکا درمنطقه و جهان است.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین سرمایه فرهنگی یک کشور آزادی و استقلال آن است؛ افزود: طنین مداوم این فرهنگ ارزشمند امروز از سوریه، عراق و یمن هم به گوش می‌رسد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: هرچند آمریکا، غرب و کشور‌های مرتجع منطقه عناصر تروریست و مزدور را به خدمت گرفتند تا ریشه مقاومت اسلامی را بخشکانند. اما جوانان مقاومت، ارتش سوریه، حشدالشعبی عراق و انصارالله یمن و مدافعان حرم نشان دادند که غرب محور عالم نیست ومجسمه کاغذی که ازقدرت آمریکا ساخته شده است به سادگی قابل فروپاشی است.

شمخانی گفت: امروز جهان به این واقعیت پی برده است که در نبرد اراده ها، خون بر شمشیر پیروز است.

وی افزود: پیام مهم امام خمینی به جهان این بود که همیشه ملت‌ها پیروز اصلی میدان منازعات هستند و این پیام امروز تبدیل به فرهنگ، برنامه عمل و استراتژی موفقیت ملت‌های مستقل شده است.

شمخانی گفت: مبتنی بر همین پیام بیش از 4 سال بمباران، جنایت و وحشی گری عربستان، آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشور‌های اروپایی برای تصرف یمن و به اسارت گرفتن مردم آن ناموفق بوده است.

وی با اشاره به شکست جریان تروریست تکفیری در منطقه افزود: مهم‌ترین و پیچیده‌ترین تهدید جهان اسلام نیز که حاکم نمودن تروریست ها‌ی تکفیری بر سرزمین‌های اسلامی بود با جانفشانی جوانان تربیت یافته در فرهنگ مقاومت شکست خورده است.

شمخانی گفت: امروز برغم هزینه‌های هنگفتی که برای ایجاد امنیت در سرزمین‌های اشغالی می‌شود، راهبرد‌های آن‌ها برای تامین امنیت مرز‌های اسرائیل به بن بست رسیده و رژیم اشغالگر قدس در مرز‌های خودش و حتی داخل مرزهایش احساس تهدید بیشتری می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر هنوز شک و تردیدی برای انسان‌های ضعیف النفس در شنیدن پیام استقلال جویی و آزادی خواهی امام خمینی وجود دارد، به طورقطع ملت ایران با شکست دادن ترامپ و سیاست‌های تحریمی او مجددا این پیروزی را اثبات و اعلام خواهد کرد.

شمخانی افزود: وظیفه بسیار مهم نهاد کتابخانه، مراکز علمی و آموزش و پرورش این است که ارزش‌های حاصل از رویش تمدنی و فرهنگی انقلاب اسلامی را به نسل‌های جوان و ملت‌های تشنه‌ معرفت در دنیا منعکس نمایند و این پیروزی‌های تاریخی و هزینه‌ها و مجاهدت‌هایی ها را که برای آن صرف شده در تاریخ ثبت کنند.

وی گفت: درحالی که انقلاب اسلامی تقویت کننده فرهنگ غیرت و شجاعت در میان مردم ایران زمین بوده است؛ ترامپ و حتی نوچه‌های او، فرعون مابانه کشور‌های عربستان و امارات را شبانه روز تمسخر و تحقیر می‌کنند که شما بدون ما چیزی نیستید و یک روز هم بدون حمایت آمریکا توان مقاومت و ایستادگی ندارید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، ناکامی‌های ترامپ در ایجاد ائتلاف ضد ایرانی در کنار توسعه اختلافات درونی مابین کشور‌های عربی منطقه و شکست اجلاس ورشو برای ائتلاف سازی علیه ایران خارج از سازمان ملل و ده‌ها موضوع مشابه دیگر را از مجموعه واقعیت‌هایی ذکر کرد که نشان می‌دهد که مسیری به غیر از ناکامی و شکست در انتظارآمریکا و هم پیمانانش قرار ندارد.

وی افزود: پیش بینی ما درباره متحدان آمریکا در منطقه این است که اگر سیاست پناه بردن آنان به دشمنان اسلام ادامه یابد با خیزش شهروندان تحقیر شده شان مواجه خواهند شد.

شمخانی با بیان اینکه، بدون شک ورود آمریکا و غرب به مذاکرات هسته‌ای و دست یابی به توافق نیز ناشی از نقش محوری ایران در ثبات سازی منطقه‌ای و توانمندی‌های رو به توسعه ایران در حوزه‌های صلح آمیز هسته‌ای بود؛ گفت: آنان به خیال خام خود در تلاش بودند که ضمن متوقف سازی توان هسته‌ای ایران، دستاورد‌های ارزشمند و قدرت بازیگری ایران را در منطقه مهار نمایند که با تدبیر رهبر معظّم انقلاب در هر دو مورد ناکام ماندند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: چهل سال است که به برکت انقلاب اسلامی پرچم سلطه گری آمریکا و غرب در منطقه به زیر آمده و تا به امروز نبرد جانانه میان این دو جبهه با موفقیت رو به فزونی جبهه مقاومت جاری است.

شمخانی گفت: پیش دستی و برتری جبهه ثبات خواهان و ثبات سازان در برابر جبهه تروریست سازان و حامیان بی ثباتی، پیام آور این واقعیت است که سیاست‌های آمریکا مسیر روبه افولی را طی می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان تاکید کرد: تاریخ شفاهی دفاع مقدس بیان کننده این واقعیت است که بعد از چهل سال وقتی به نقشه سیاسی منطقه می‌نگریم ابزار‌های سیاسی و نظامی آمریکا، چون صدام و داعش و دیگر عوامل مزدورش نابود شده و قدرت برآمده از فرهنگ مقاومت را رو به فزونی و پیشروی است.

در این همایش از 100 کتاب تاریخ شفاهی رونمایی و از 5 کتاب برتر تقدیر شد.

دسترسی سریع