در خطبه‌های نماز جمعه تهران؛FATF؛ بازوی آمریکا برای اعمال مؤثرتر تحریم‌ها

خطیب نمازجمعه تهران، «FATF» را بازوی خزانه داری آمریکا برای اعمال مؤثرتر تحریم ها علیه کشورها دانست

1397/10/29
|
08:15

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آیت الله موحدی کرمانی، سازوکار‌های گروه ویژه اقدام مالی؛ مبارزه با پولشویی «FATF» را بازوی خزانه داری آمریکا در اعمال هرچه مؤثرتر تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشور‌ها به ویژه جریان مقاومت اسلامی دانست.

خطیب نمازجمعه تهران با اشاره به سابقه ایجاد گروه اقدام مالی FATF گفت: این گروه سی سال قبل در پاریس از جانب آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن تأسیس شد و هدف را شفافیت مالی و مبارزه با پولشویی اعلام کردند.

وی افزود: آنان سپس در پی حادثه 11 سپتامبر، مبارزه با تأمین مالی تروریسم را نیز به اهدافشان افزودند.
خطیب نمازجمعه تهران گفت: گرچه FATF در ظاهر برای مقابله با پولشویی و مبارزه با ترویسم شکل گرفت، اما در حقیقت سازوکاری برای اشراف اطلاعاتی بر منابع و نظام‌های مالیاتی دیگر کشور‌ها و همچنین بازوی خزانه داری امریکا در اعمال هرچه مؤثرتر تحریم‌های این کشور علیه ایران و دیگر کشور‌ها به ویژه جریان مقاومت اسلامی است.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: این سخن من نیست بلکه اعتراف صریح یکی از مسئولان وزارت خزانه داری آمریکا است که می‌گوید «برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت‌تر کردن شرائط برای این کشور به حضور کامل FATF نیاز است».
وی گفت:​ آقای گلاسور عضو سابق وزارت خزانه داری امریکا به طور واضح پشت پرده FATF را آشکار می‌کند و می‌گوید«FATF از جانب خزانه داری امریکا و برای تسلط بر جریان‌های پولی در داخل کشور‌ها طراحی شده است».

خطیب نمازجمعه تهران با بیان این که مبارزه با پولشویی بهانه است، افزود: مبارزه با تأمین مالی تروریسم نیز دروغ است؛ مرکز پولشویی دنیا امریکا و اروپاست و اروپا، امریکا و رژیم صهیونیستی مادر تروریسم هستند.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: مگر آقای ترامپ اعتراف نکرد که امریکا، داعش را ایجاد کرد؟ خانم کلینتون در کتاب خاطراتش نوشت ما داعش را با هدف تسلط بر خاورمیانه ایجاد کردیم و من با سفر به 112 کشور جهان با برخی از این کشور‌ها به توافق رسیدیم که به محض تأسیس داعش، آن را به رسمیت بشناسند.
وی با طرح این پرسش که مگر طالبان را امریکایی‌ها ایجاد نکردند؟ افزود: همین خانم کلینتون اعتراف می‌کند که این گروه تروریستی از جانب امریکا ایجاد شد.

خطیب نمازجمعه تهران، امریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و مزدوران منطقه‌ای آنان را بزرگ‌ترین حامیان تروریسم برشمرد که امکانات مالی و تسلیحاتی برای آنان فراهم و حتی مجروحان شان را درمان می‌کنند.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: با حمایت اروپا و امریکا بود که داعش، النصره، احرارالشام و دیگر گروه‌های تروریستی مشابه، وحشیانه‌ترین جنایات ضدبشری را مرتکب شدند و هزاران انسان بی گناه به ویژه زنان و کودکان را با فجیع‌ترین روش‌ها کشتند، شهر‌ها را ویران، مراکز مذهبی را با خاک یکسان، میراث فرهنگی و تاریخی را غارت کردند.

وی گفت: این جمهوری اسلامی ایران بود که با تروریسم ساخته شده از جانب کشور‌های اروپایی و امریکا مبارزه و آنان را از سوریه و عراق بیرون کرد.
خطیب نمازجمعه تهران تأکید کرد: ما قانون داخلی مبارزه با پولشویی داریم که اصلاح آن به تأیید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید؛ قانون مبارزه با تروریسم نیز داریم و به سمت شفافیت مالی حرکت می‌کنیم، اما در مواجهه با نسخه‌های استعماری باید با تدبیر و هوشمندی عمل کنیم.

آیت الله موحدی کرمانی، نقش وزارت امور خارجه را در این زمینه بسیار مهم دانست و افزود:​ این وزارتخانه باید با دیپلماسی فعال و هوشمند به تبیین مواضع به حق ایران در سطح بین المللی بپردازد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با نکوداشت سالروز مقاومت مردم مظلوم غزه گفت: مردم غزه از اوایل امسال در پی اقدام ترامپ در شناسایی قدس شریف بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تصمیم گیری برای انتقال سفارت امریکا به این شهر هر جمعه در امتداد مرز‌های شرقی با اراضی اشغال شده اقدام به تظاهرات با عنوان بازگشت به سرزمین‌های اشغالی می‌کنند.
امام جمعه موقت تهران افزود:​ از زمان آغاز این تظاهرات مسالمت آمیز در 10 فروردین امسال تاکنون بیش از 270 نفر از شهروندان فلسطینی اعم از زنان، کودکان و جوانان با گلوله‌های رژیم جلاد صهیونیستی به شهادت رسیدند و 27 هزار نفر مجروح شدند، اما این مردم مقاوم و سلحشور باز در هر جمعه برای دفاع از قدس شریف و آرمان فلسطین و نیز بازگشت به سرزمین‌های اشغالی تظاهرات می‌کنند و هر جمعه گروهی به خاک و خون می‌غلتند.

حکام عرب گویا کورند که این فجایع را نمی‌بینند و فریاد کمک مظلومان را نمی‌شوند چنان که در یمن این همه جنایت از جانب امریکا و عربستان روی می‌دهد و نظام حاکم در دنیا به آن اعتراض نمی‌کند

آیت الله موحدی کرمانی گفت: نکته تأسف بار این است که جهان به اصطلاح متمدن و مدعی دفاع از حقوق بشر صرفاً نظاره گر این جنایاتند و تأسف بارتر این که حکام عرب گویا کورند که این فجایع را نمی‌بینند و فریاد کمک مظلومان را نمی‌شوند چنان که در یمن این همه جنایت از جانب امریکا و عربستان روی می‌دهد و نظام حاکم در دنیا به آن اعتراض نمی‌کند.

وی، یگانه راه مقابله با امریکا و رژیم صهیونیستی را مقاومت و ایثارگری دانست و افزود: ما شاهد نتایج مثبت مقاومت در منطقه اعم از عراق، سوریه، فلسطین و لبنان هستیم و این مقاومت اسلامی بود که سوریه را بر اتحادیه اروپا، امریکا، صهیونیست‌ها و اعراب مرتجع پیروز کرد و اکنون شاهد خروج مفتضحانه امریکا از این کشور هستیم.

خطیب نمازجمعه تهران گفت:​ این مقاومت بود که جرثومه‌های داعش را شکست داد و غزه را در مقابل ظلم صهیونیست‌ها پیروز کرد و تردیدی نیست که پیروزی از آن مقاومت است.
آیت الله موحدی کرمانی در بخش دیگری از اظهاراتش با نکوداشت سالروز شهادت روحانی مجاهد و بصیر حجت الاسلام نواب صفوی و یاران و همرزمان شهیدش افزود:​ متأسفانه تبیین نقش آن شهید و تأثیرش در تاریخ معاصر ایران مغفول مانده است.

وی اهمیت حرکت تاریخی و اندیشه‌های شهید نواب را در اسلام گرایی ایران و آرمان آن شهید درخصوص تشکیل حکومت اسلامی و ارتقای فرهنگ ضداستعماری و استبدادی دانست که نقش بزرگی در بیداری اسلامی ایفا و حرکت آن مجاهد شجاع زمینه را برای نهضت امام خمینی (ره) فراهم کرد.

خطیب نمازجمعه تهران گفت: آن شهید مجاهد نخستین کسی بود که با انتشار کتابی اساسنامه تشکیل حکومت اسلامی را مطرح کرد و همه دغدغه اش اسلام و حکومت اسلامی بود.

شهید نواب صفوی ویژگی‌های برجسته‌ای داشت به نحوی که علامه امینی فرموده است «نواب ذخیره خدا برای جهان تشیع است»

آیت الله موحدی کرمانی افزود: شهید نواب صفوی ویژگی‌های برجسته‌ای داشت و شخصیت‌های بزرگی چون آیت الله خویی، علامه امینی و بسیاری از علما را مجذوب خود کرده بود به نحوی که علامه امینی فرموده است «نواب ذخیره خدا برای جهان تشیع است».

وی صراحت، شجاعت و منطق قوی را از ویژگی‌های شهید نواب صفوی برشمرد و گفت: شهامت آن شهید لرزه بر اندام معاندان اسلام می‌انداخت و او و یارانش مصداق کامل «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» بودند که با عناصر خائن و فاسد مانند کسروی برخورد سخت و انقلابی کردند.
خطیب نمازجمعه تهران، استعمارستیزی و استقلال طلبی را از دیگر ویژگی‌های شهید نواب صفوی برشمرد و افزود: آن شهید معتقد بود کسی که استعمارطلب باشد فرزند ایران نیست و در دوران ظلم پهلوی با شهامت بی نظیری ماهیت آن رژیم را آشکار و از هر فرصتی برای آگاهی دادن به مردم استفاده می‌کرد.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: شهید نواب صفوی برای آزادی یکی از یارانش که به اعدام محکوم شده بود با شاه دیدار داشت که پس از آن دیدار محمدرضا پهلوی گفته بود «این سید مانند یک افسر با سرباز پایین دستش صحبت می‌کرد و انگار که شاهی وجود نداشت» آن شهید در دیدار با شاه او را نصیحت کرده بود.

وی افزود: آن شهید برای تحقق وحدت اسلامی سفر‌های مختلفی به اردن، عراق، مصر و سوریه کرد و در سفر به مصر که به توصیه علامه امینی انجام شد در دانشگاه الازهر این کشور سخنرانی تاریخی داشت.

خبرنگار مسیحی لبنانی که پس از مصاحبه‌ای کوتاه با شهید نواب صفوی مسلمان شده بود بعد از سخنرانی او در مصر در مقاله‌ای در روزنامه اش با اشاره به دیدارش با نواب صفوی نوشته بود «من جسم نحیفی را دیدم که در ورای آن روح بزرگی نهفته بود روحی که می‌تواند جهان اسلام را دگرگون کند»

خطیب نمازجمعه تهران گفت: خبرنگار مسیحی لبنانی که پس از مصاحبه‌ای کوتاه با شهید نواب صفوی مسلمان شده بود بعد از سخنرانی او در مصر در مقاله‌ای در روزنامه اش با اشاره به دیدارش با نواب صفوی نوشته بود «من جسم نحیفی را دیدم که در ورای آن روح بزرگی نهفته بود روحی که می‌تواند جهان اسلام را دگرگون کند».

آیت الله موحدی کرمانی، صحنه شهادت شهید نواب و یارانش را اوج دلدادگی به اسلام دانست و افزود: آن شهید در پای چوبه دار مانع از بستن چشمش شد و گفته بود خدا می‌داند که عشق من به شهادت بیشتر می‌شود و خطاب به همرزمانش گفته بود آماده شوید که جده ام حضرت فاطمه (س) منتظر شماست.

وی همچنین سالروز ولادت شیخ الرئیس بوعلی سینا و عالم حکیم خواجه نصیرالدین طوسی و نیز سالروز آغاز عملیات بیت المقدس 2 را گرامی داشت و حادثه تأسف بار سقوط هواپیمای نیروی هوایی ارتش را که منجر به شهادت 15 نفر از هموطنانمان شد به خانواده‌های داغ دارشان تسلیت گفت.

دولت قیمت گذاری کالا‌ها را پایشِ مستمر کند

خطیب نماز جمعه تهران بر لزوم برخورد جدی دولت با اخلالگران اقتصادی و پایش مستمر بر قیمت گذاری کالا‌ها تأکید کرد.

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی با اشاره به تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری در ایجاد شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه و تفویض اختیارات ویژه به آنان برای تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی، توصیه‌هایی را بیان کرد.

وی استفاده از دیدگاه‌ها و راه حل‌های اقتصاددانان دلسوز، تقویت ارزش پول ملی و کاهش فشار بر طبقات ضعیف و زحمتکش را ضروری دانست.
آیت الله موحدی کرمانی افزود: باید از افزایش تولید به ویژه در بخش صنعت و کشاورزی حمایت، اقتصاد دانش بنیان، تقویت، موانع کسب و کار برطرف و مواد اولیه کارخانه‌ها تأمین شود.

امام جمعه موقت تهران همچنین بر نظارت دقیق بر عملکرد گمرکات، تسهیل در روند ترخیص کالا‌ها و مبارزه بی امان با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد.خطیب نماز جمعه تهران همچنین اقدام شبکه‌های بانکی برای اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان و کمک به ازدواج جوانان را الزامی دانست.
آیت الله موحدی کرمانی همچنین گفت: از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی فضای مجازی انتظار می‌رود به طور فعال در ساماندهی این فضا و مقابله با ابتذال فرهنگی و جنگ روانی دشمن چاره اندیشی کنند.

وی تأکید کرد: دولت باید برای مقابله با جنگ روانی دشمن، رصد شبکه‌های اطلاعاتی آنان و مقابله با شبکه‌های معاند و غیراخلاقی گام اساسی بردارد و با حمایت از پیام رسان‌های داخلی از این شبکه‌های بومی به میزان طرحی ملی پشتیبانی کند.
خطیب نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب تفکری نو در عرصه حکومت با اتکا بر معنویت، اسلام و مردم سالاری به ملت عرضه کرد.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: در این چهل سال نظام سلطه به سرکردگی آمریکا تمام تلاش خود را برای شکست انقلاب یا حداقل مهار آن به کار گرفت و از هیچ اقدام و جنایتی در این زمینه دریغ نکرد
وی گفت: پس از پیروزی انقلاب، ایران وابسته، ضعیف و برده امریکا؛ به اذعان غربی‌ها جزء 15 کشور قدرتمند دنیا شده ست و جالب اینکه اخیراً دو مؤسسه معتبر امریکایی، ایران را پس از کشور‌هایی مانند امریکا، چین، روسیه، آلمان، ژاپن و هند در ردیف 7 قدرت دنیا قرار دادند.
آیت الله موحدی کرمانی افزود: البته در کشور مشکلات، ضعف‌ها و نارسایی‌های زیادی داریم که مهم‌ترین آن وضع معیشت مردم است که بخشی از آن به تحریم‌ها مربوط می‌شود، اما نکته مهم این است که هرجا رویکرد مسئولان اتکا بر ظرفیت‌های عظیم داخلی در عرصه‌های مختلف و اعتماد به مردم به ویژه جوانان بوده است، شاهد پیروزی بوده ایم.

خطیب نمازجمعه تهران گفت: اما هرجا با رویکرد اعتماد به بیگانگان و قول و قرار‌های غربی عمل کردیم فرصت را از دست دادیم و جز خسران و خسارت چیزی نصیب ما نشد.
وی تأکید کرد: آنچه تاکنون نظام را حفظ کرده و پیش برده حرکت در چارچوب انقلاب اسلامی، اتکا بر داخل، سعی بر استحکام درونی و میدان دادن به جوانان پرشور و انقلابی و در یک کلمه تبعیت از رهبر معظم انقلاب بوده و راه تداوم انقلاب و رفاع مشکلات کشور نیز همین است
حفظ حرمت بیت المال؛ بسیار مهم

آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی با تاکید بر اینکه حفظ حرمت بیت المال بسیار مهم است، گفت: تنها یک گروه یعنی متقین از خطر شیطان در امان و مصون هستند و به برکت تقوا فضا برای آن‌ها نورانی می‌شود و شیطان نمی‌تواند کاری بکند.

امام جمعه موقت تهران با توصیه همگانی به رعایت تقوای الهی، افزود: مکرر این سوال پرسیده می‌شود اگر بخواهیم واجد صفت تقوا شویم چه کنیم و چطور می‌توانیم از گناه خود را حفظ کنیم؟ که می‌گویم گناه آتش را به دنبال دارد پس به اندازه طاقت تان گناه کنید اگر طاقت دارید؟

وی گفت: جایگاه خطیب نماز جمعه نصیحت است و اول نیز باید خودش را نصیحت کند پس به خودم می‌گویم «چه وظیفه‌ای داری و چه باید بگویی» که جواب این است خطیب جمعه باید درد‌های معنوی، اقتصادی و مادی مردم را بداند، بفهمد و بشناسد.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: باید خطیب جمعه بداند چه گناهی است که جامعه به آن مبتلا است و بعد از آن فکر کند داروی آن چیست، آیا مربوط به مردم است یا مسئولان؟ بنابر این هر کدام را نصیحت کند که اگر کوتاهی کرد باید منتظر عقوبت باشد.

آیت الله موحدی کرمانی به رفتار حضرت علی (ع) با برادرش عقیل در استفاده از بیت المال اشاره کرد و گفت: حضرت علی (ع) به برادرش گفت آیا می‌خواهی با این توقع مرا دچار عذاب الهی کنی؟

وی افزود: بیت المال بسیار مهم است و غارت بیت المال نیز بسیار حرمت دارد، آیا غارت کننده فکر نمی‌کند قیامت و جهنمی وجود دارد؟.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به روایتی از معصوم (ع) گفت: روایت می‌شود آن‌ها که به ما علاقه دارند، نمی‌گذاریم اگر گناهکار هم باشند، همیشه در جهنم بمانند و نجات شان می‌دهیم، ولی گاهی 400 هزار سال طول می‌کشد تا نجات یابند.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: مسئولان محترم و آن‌هایی که بار امانت به دوش گرفتید، مراقب باشید مردم شما را امین قرار دادند، امانتدار مردم باشید، اگر یک من گندم عقوبتش این است که امیرالمومنین (ع) فرمود پس غارت این همه بیت المال عقوبت اش چیست؟

وی به اهمیت کار قضاوت اشاره کرد و گفت: قاضی به جای امیرالمومنین (ع) و امام صادق (ع) نشسته است مبادا حکمی صادر کند که ناله مظلوم به آسمان رود.

خطیب نماز جمعه تهران در پایان خطبه نخست با اشاره به ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها افزود: امیرالمومنین (ع) زمانی که به جنگ می‌رفت اداره خانه به عهده حضرت فاطمه (س) بود و خود ایشان جو آسیاب می‌کرد و نان می‌پخت و به قدری مراقب رفتار بود و تقاضایی از شوهرش امیرالمومنین (ع) نمی‌کرد و می‌فرمود، پیامبر (ص) فرموده است که هیچ گاه از علی (ع) تقاضایی نکن، چون ممکن است نتواند برآورده کند و خجالت بکشد

دسترسی سریع