س­ازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد؛ هشدار؛ تشدید بارش، وزش باد و آبگرفتگی معابر

س­ازمان مدیریت بحران کشور درباره تشدید بارش، گاهی رگبار و رعد و رق و وزش باد شدید، آبگرفتگی معابر، احتمال تگرک و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها هشدار داد.

1397/02/19
|
10:33


هشدار درباره تشدید بارش، وزش باد ، آبگرفتگی معابر، تگرک و سیلاب هابه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ این شرایط جوی به این شرح پیش بینی شده است:
امروز سه شنبه: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، لرستان،​ایلام، قزوین.

چهارشنبه : شرق کردستان، نیمه شرقی کرمانشاه، نیمه جنوبی زنجان، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، قزوین، البرز، تهران، شمال چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد، نیمه شمالی بوشهر،​ غرب فارس.

پنجشنبه : تا قبل از ظهر در استان های ایلام، شرق کرمانشاه، نیمه غربی لرستان، فارس، بوشهر،​ از بعد از ظهر نیمه غربی کرمان، نیمه شرقی اصفهان، برخی نقاط یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نیمه خراسان جنوبی، بارش رگبرای همراه با رعد و برق در مدت کوتاه منجر به روان آب و سیلاب ناگهانی در مناطق مستعد شامل رودخانه های فصلی می شود.
توصیه شده است : ضمن رعایت نکات ایمنی از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها در مناطق یاد شده خودداری شود.
روزهای سه شنبه و چهارشنبه در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و غرب مازندران وزش باد شدید است و انتظار می رود در برخی مناطق به ویژه در اردبیل و گیلان، متوسط سرعت باد به 50 تا 70 کیلومتر بر ساعت و سرعت لحظه ای باد به بیش از 80 کیلومتر بر ساعت برسد.
این شرایط با شدت کمتر برای برخی نقاط استان های قزوین، مرکزی، البرز، تهران، قم و سمنان نیز پیش بینی می شود.
همچنین امروز سه شنبه در خوزستان و روز پنجشنبه در جنوب شرق کشور وزش باد شدید پیش بینی می شود که می تواند موجب خیزش گرد و خاک در منطقه و کاهش کیفیت هوا و دید افقی شود.
روز چهارشنبه و پنجشنبه به سبب وزش باد شدید خلیج فارس به ویژه سواحل بوشهر و روز پنجشنبه تنگه هرمز مواج پیش بینی می شود.
سازمان مدیریت بحران تصریح کرده است : شورای هماهنگی مدیریت بحران استان / شهرستان ضمن آمادگی کامل، هماهنگی های لازم را به منظور فراهم کردن تمهیدات مقابله با جاری شدن سیل،​ رعد و برق،​ وزش تند باد شدید و یا هر گونه حادثه احتمالی دیگر و اقدامات بازدارنده
از جمله صدور پیش آگاهی از طریق رسانه های محلی انجام دهند.
هموطنان ساکن در مناطق تحت تاثیر به ویژه کشاورزان، دامداران، عشایر و حاشیه نشین های رودخانه ها برای رعایت موارد احتیاطی بهنگام تردد از مناطق و جاده های کوهستانی از طریق عوامل اجرایی ذیربط، تاکید بر عدم اسکان و توقف در بستر و حریم رودخانه ها،​ لایروبی قنوات، رودخانه ها و کانالها هماهنگی لازم جهت تخلیه ساکنین منازل تحت تاثیر و آسیب پذیر در مقابل اینگونه حوادث و اسکان موقت در مکان های امن تا رفع شرایط اضطراری (در صورت نیاز) اقدام و کنند.
همچنین همکاری با نیروهای امدادی، راهداری ها، پلیس راهور و عوامل مردمی در این خصوص مورد انتظار و رعایت اصول ایمنی الزامی است.

دسترسی سریع