برف از یک سو؛ خاک از سوی دیگر

دمای هوای برخی شهرها کاهش یافته و برف و باران در حال باریدن است؛ اما برخی شهرها با خاک و خاکستر دست و پنجه نرم می کنند.

1396/10/30
|
12:44

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مراکز استان ها، بارش برف و باران در شهرهای اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، مهاباد، یاسوج، برخی شهرهای لرستان و اصفهان و سنندج چهره شهر را سپید پوش کرده است.

تعطیلی مدارس

بارش برف و برودت هوا مدارس شهرستانهای دلفان، الیگودرز، سلسله و ازنا را در استان لرستان تعطیل کرد؛ همچنین بارش سنگین برف مدارس برخی مقاطع تحصیلی شهرستان های بویین میاندشت، فریدن و خوانسار را در استان اصفهان تعطیل و دانش آموزان را خانه نشین کرد.

مدارس برخی شهرستان های استان همدان نیز به علت بارش برف و سرما تعطیل شد.

امداد رسانی به گرفتارشدگان در برف


رییس جمعیت هلال احمر اندیکا گفت: 64گردشگر خوزستانی گرفتار در برف منطقه لبد بازفت از توابع استان چهار محال و بختیاری توسط نیروهای امدادی پایگاه امداد و نجات تاراز نجات پیدا کردند.

معاون امداد و نجات هلال احمر استان زنجان هم گفت: 46 خودرو در محور ایجرود 4 خودرو در محور زرین رود - خدابنده و یک خودرو در طارم به علت نداشتن زنجیر چرخ در برف گرفتار شده بودند.
آقاجانلو افزود: 5 تیم امداد و نجات جاده ای به 101 مسافر گرفتار در برف در جاده های استان امداد رسانی کردند که 25مسافر اسکان یافتند.

لغزنده بودن برخی محورها


مرکز مدیریت راههای اداره کل هواشناسی استان اردبیل با اعلام اینکه تردد در همه محورهای مواصلاتی استان برقرار است از رانندگانی که قصد گذر از محورهای مواصلاتی استان را دارند خواست زنجیرچرخ و وسایل ایمنی زمستانی به همراه داشته باشند.

براین اساس محور سرچم - اردبیل مه آلود گزارش شده که به رانندگان توصیه شده با رعایت احتیاط و سرعت مطمئنه حرکت کنند.

رییس پلیس راه استان زنجان هم گفت: همه محورهای اصلی وفرعی پوشیده ازبرف است وتردد درگردنه های برفگیر هم فقط با زنجیر چرخ امکانپذیراست .

سرهنگ شیرمحمدی ازرانندگان خواست موارد ایمنی ازجمله سرعت مطمئن را رعایت کنند وتجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند . .
دیشب بارش برف ولغزندگی جاده موجب شد 20 فقره تصادف خسارتی درمحورهای مواصلاتی استان زنجان رخ دهد .

معاون راهداری مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان اصفهان نیز گفت: بارش برف در محورهای فریدونشهر - پشتکوه، ، خوانسار-دامنه، ، زرین شهر-- شهرکرد وداران - اصفهان آغاز شده و این محورها لغزنده است .
فرزاد دادخواه افزود: هم اکنون در محور گلپایگان - خمین و بخشی از محور داران - الیگودرز بارش برف همراه با کولاک است.

پلیس راه استان همدان هم درباره لغزندگی محور‌های مواصلاتی این استان هشدار داد.
جانشین پلیس راه استان همدان گفت: با توجه به بارش برف که از دیشب در استان همدان آغاز شد و تا نیمه صبح ادامه داشت محورهای مواصلاتی این استان لغزنده شد.
سرهنگ اسماعیلی از رانندگان خواست با سرعت مطمئنه و همراه داشتن تجهیزات زمستانی به ویژه زنجیر چرخ رانندگی کنند.

شرایط نامساعد جوی همچنین پرواز امروز تهران به یاسوج و بالعکس را لغو کرد.گرد و غبار در جنوب کشور

گرد، غبار، خاک و خاکستر میهمان همیشگی خوزستانی است؛ گرد و خاک خوزستان به بیش از 66 برابر حد مجاز رسیده است و ادارات و بانک های 11 شهرستان را به تعطیلی کشاند.

گرد و غبار در آبادان نیز به 32 برابر حد مجاز رسیده است.

با تصمیم ستاد مدیریت بحران خوزستان، فعالیت مهدکودک‌ها و مدارس 18 شهرستان در هر دو نوبت صبح و عصر امروز تعطیل اعلام شد.

روز گذشته گرد وخاک هوای بیشتر شهرهای استان خوزستان را آلوده کرد و شعاع دید را به کمتر از 800 متر رساند؛ همچنین میانگین میزان غلظت غبار تا ساعت 12 در هواز 10000 میکروگرم بر متر مکعب 66 برابر حد مجاز بود.

کیفیت هوای اهواز برای همه گروههای سنی امروز در وضعیت خطرناک قرار دارد.
مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: شاخص کیفی ذرات کمتر از هوای اهواز خطرناک برای همه همه گروههای سنیدو و نیم میکرون در هوای اهواز 382 پی اس آی است که نشان دهنده وضعیت خطرناک برای همه گروههای سنی است.

شهریار عسکری افزود: همچنین این شاخص برای ذرات کمتر از 10 میکرون دو هزار پی اس آی است که نشان دهنده وضعیت بحرانی هوای این کلانشهر است.

وی از مردم خواست در صورت امکان از منزل خارج نشوند.

دسترسی سریع