مسیرهای جدید و بهتری برای تعاملات بانكی باز شد

رئیس ستاد پیگیری برجام با اشاره به برخی بدعهدی‌ها و چالش‌های پیش روی اجرای برجام گفت: عمده مشكلات ما در حوزه بانكی است ولی اینطور نیست كه در نقل و انتقالات بانكی دچار بن بست شویم.

1395/07/24
|
15:09
|

سید عباس عراقچی در مصاحبه اختصاصی‌ با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، به آخرین جلسه كمیته هسته ای مجلس و آخرین روند اجرای برجام اشاره كرد و افزود: كمیته هسته ای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وظیفه بررسی اجرای برجام را برعهده دارد و همچنین تهیه گزارش هایی كه كمیسیون امنیت ملی باید به صحن علنی مجلس ارائه كند، برعهده این كمیته است.

وی اضافه كرد: اعضای كمیته هسته ای مجلس در آستانه ارائه اولین گزارش خود از روند اجرای برجام هستند بنابراین لازم بود گزارشی را از آخرین وضع روند اجرایی برجام هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها به مجلس ارائه كنیم.

رئیس ستاد پیگیری برجام اظهار داشت: درباره گزارش های تهیه شده، چالش های همزمان وجود دارد، بدعهدی هایی كه همچنان از طرف مقابل وجود دارد و باید برای آنها چاره اندیشی شود و دستاوردهایی كه وجود داشته است و حركت اقتصادی دستگاه های مختلف محور گزارش امروز ما به كمیته هسته ای مجلس بود.

وی تصریح كرد: نیت نمایندگان اعضای كمیته هسته ای و كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این است كه گزارش جامع و متعادل از دستاوردها و چالش های برجام و تصویر روشنی از برجام ارائه شود.

رئیس ستاد پیگیری برجام درباره اینكه آیا روند اجرایی برجام قابل قبول است؟ گفت: این موضوع را باید دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف كه درگیر اجرای برجام هستند در حوزه های بانكی، مالی، بیمه ، تجارت و هسته ای جواب بدهند ولی تا جایی كه ما برجام را دنبال می كنیم مسیرهای بسیار خوبی باز شده و گشایش های خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: حركت كشور در راستای بهره گیری از ثمرات برجام، حركت خوبی است اما در عین حال چالش هایی هم وجود دارد و مشكلاتی هست كه برخی از آنها به تعلل طرف مقابل و تاخیرهایی كه در بعضی جاها داشته اند برمی گردد.

عراقچی گفت: بعضی جاها بدعهدی هایی كه انجام داده اند و فضاهایی كه باید برای اجرای موفقیت آمیز برجام ایجاد می كردند و این كار را انجام ندادند ازجمله چالش هایی است كه وجود دارد و ما به طور مرتب پیگیر این موضوعات هستیم.

معاون وزیر امور خارجه افزود: چند روز پیش، افك برخی دستورالعمل های خودش را اصلاح كرد و مسیرهای جدید و بهتری را برای تعاملات بانكی باز كرد.

وی تصریح كرد: عمده مشكلات ما در حوزه بانكی است ولی اینگونه نیست كه در نقل و انتقالات بانكی دچار بن بست باشیم و امور انجام می شود.

عراقچی اظهار داشت: امور انجام می شود البته مشكلات و چالش هایی هم كه وجود دارد منوط به این است كه كشورهای غربی به خصوص امریكا، راهگشایی های بیشتری را در زمینه تحریم ها انجام بدهند و ما در حال پیگیری هستیم.

دسترسی سریع