احتمال اخراج دانشجویان ایرانی از دانشگاه های هند

دانشجویان ایرانی رشته های پزشكی و دندانپزشكی دانشگاه های هند در آستانه اخراج و محرومیت از ادامه تحصیل در این كشور قرار دارند.

1395/07/24
|
12:34
|

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند با تایید این خبر گفت: با رای دیوان عالی هند همه كرسی های رشته های پزشكی و دندانپزشكی باید از طریق آزمون «نیت » neet تكمیل شود و در این حكم این آزمون فقط به دانشجویان هندی اختصاص یافته است.
دكتر سید محمد رضا خلیلی با اشاره به اینكه دانشجویان ایرانی در دانشگاههای ام جی آر چنای ، مانیپال ایالت كارناتاكا و دانشگاه پنجاب هند مشغول به تحصیل اند ، افزود : درحكم دیوان عالی هند كه پس از پذیرش 120 دانشجوی ایرانی صادر شده ، نامی از دانشجویان خارجی برده نشده و نحوه پذیرش دانشجویان ایرانی و خارجی در دانشگاه های هند در هاله ای از ابهام قرار دارد.بنابراین با صدور این حكم ، دانشجویان خارجی ورودی 2016 با مشكل مواجه شده اند.
خلیلی با بیان اینكه تاكنون مكاتبات زیادی از سوی رایزنی علمی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برای لغو این حكم و ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی رشته های پزشكی و دندانپزشكی در دانشگاههای هند صورت گرفته است گفت به این مكاتبات تاكنون پاسخی داده نشده است و دانشگاهها هم باید این حكم را اجرا كنند.
وی تصریح كرد دانشجویان ایرانی در هند ، شهریه كامل تحصیل را كه حدود 200 تا 300 میلیون تومان است به دانشگاههای هند پرداخت كرده اند و اكنون براساس این حكم دانشجویان باید نام نویسی خود را لغو كنند و شهریه پرداختی خود را پس بگیرند. با این حال دانشگاههای هند اعلام كرده اند از استرداد شهریه كامل، معذور هستند.

دسترسی سریع