اعتراض ایران به تسلیح رژیم صهیونیستی و عربستان

سفیر كشورمان نزد سازمان ملل متحد: صدور سلاح به كشورهای منطقه و تسلیح رژیم صهیونیستی نقض تعهدات حقوق بین الملل بشردوستانه است.

1395/07/24
|
09:04
|

به گزارس خبرگزاری صداوسیما از نیویورك غلامحسین دهقانی در سخنرانی خود در اجلاس سالانه كمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی این سازمان در مورد عواقب بی ثبات كننده و زیانبار فروش و صدور مستمر سلاح‌های تهاجمی به عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی و برخی دیگر كشورهای منطقه هشدار داد و ضمن تشریح خطرات برنامه سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی بر ضرورت خلع سلاح هسته‌ای تاكید نمود.
وی در خصوص حجم بالای فروش تسلیحات تهاجمی پیشرفته به برخی كشورهای خاورمیانه گفت: ما عمیقا نگران عواقب بی ثبات كننده ورود و صدور مستمر چنین تسلیحاتی به منطقه به ویژه به عربستان سعودی و اسرائیل كه در حال تهاجم و تجاوز علیه دیگر كشورها و نقض تعهدات حقوق بین الملل بشردوستانه خود هستند، می باشیم.
دهقانی افزود: بیش از یك سال است كه عربستان سعودی جنگ وحشیانه‌ای را در یمن به راه انداخته و هزاران غیر نظامی را كشته و زیر ساخت‌های غیر نظامی مثل مدارس و بیمارستان‌ها را با بمب‌های انگلیسی و آمریكایی در حملات گسترده هوایی ویران ساخته است. آخرین نمونه چنین اقدامات شقاوت آمیزی روز شنبه 8 اكتبر 2016 رخ داد و عربستان با بمباران مراسم عزاداری در یمن بیش از 150 غیر نظامی را به قتل رساند و بیش از 600 نفر را زخمی كرد. این قتل عام فجیع نقض فاحش حقوق بین الملل بشردوستانه است و ما قویا از كشورهای صادر كننده سلاح می خواهیم به تعهدات خود در حقوق بین الملل پایبند باشند و فروش و صدور سلاح و ارائه پشتیبانی نظامی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را كه در حال تجاوز به یمن هستند متوقف كنند.
وی در خصوص برنامه سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی گفت: خطرناك ترین تسلیحات در دست خطرناك ترین رژیم در خاورمیانه است. رژیم صهیونیستی مكررا مرتكب تجاوز، اشغال و نسل كشی و اقدامات تروریستی شده است و سلاح هسته‌ای در دستان چنین رژیمی خطرناك ترین تهدید علیه امنیت كشورهای عضو NPT در منطقه خاورمیانه است. وی تاكید كرد اسرائیل باید وادار شود به NPT بپیوندد.
در این سخنرانی در مورد خلع سلاح هسته‌ای تاكید گردید كه: دهه‌ها پس از انكه بر اثر اولین كاربرد سلاح هسته‌ای بیش از دویست هزار نفر از مردم بیگناه كشته شدند هیج ضمانتی مبنی بر عدم استفاده مجدد از این قبیل سلاح‌ها، مادامیكه دكترین های نظامی برپایه سلاح های هسته‌ای تدوین می گردند، وجود ندارد.
معاون نماینده دائم كشورمان افزود: كشورهای دارای سلاح هسته‌ای پایبند به تعهدات و الزامات خلع سلاحی خود نیستند. تقریبا پس از گذشت نیم قرن از لازم الاجرا شدن معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) كه ذیل آن همه كشورها دارای تعهدات حقوقی برای تحقق امحای كامل سلاح های هسته‌ای هستند، فاصله بین تعهدات و اعمال كشورها بسیار عمیق و گسترده است. حفظ تمامیت و اعتبار معاهده عدم اشاعه سلاح های هسته‌‌ای به اجرای كامل همه الزامات و تعهدات ذیل آن به ویژه خلع سلاح هسته‌ای بستگی دارد.
دهقانی گفت : متاسفانه بر خلاف تعهد كشورهای دارای سلاح هسته‌ای به كم كردن نقش سلاح‌های هسته‌ای در دكترین های نظامی، برنامه‌های چند میلیارد دلاری مدرنیزه كردن و جایگزینی زرادخانه‌های هسته‌ای و انواع جدید سامانه‌های پیشرفته هسته‌ای، به ویژه در فرانسه، انگلیس و آمریكا در حال اجرا است. ? بدون شك، آنها باید در قبال چنین موارد عدم پایبندی نسبت به تعهداتشان ذیل ماده 6 معاهده ان. پی. تی، پاسخگو و مسئول باشند. پیشرفت قابل ذكری در زمینه اجرای بسیاری از تعهداتی كه كشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای تاكنون در چارچوب كنفرانس های بازنگری ان. پی. تی پذیرفته‌اند صورت نگرفته و این هدف با رهیافت به اصطلاح گام به گام نسبت به خلع سلاح هسته‌ای غیر موثر جایگزین شده است. این رهیافت ناكارآمد منجر به جهان عاری از سلاح های هسته‌ای نخواهد شد. این دیدگاه مبتنی بر واقعیت‌هاست كه عدم وجود مذاكرات خلع سلاح هسته‌ای چندجانبه در طول دو دهه گذشته تنها یك برآمد انكار همیشگی هرگونه پیشنهادی در خصوص شروع مذاكرات خلع سلاح هسته‌ای در كنفرانس خلع سلاح است.
وی در پایان گفت : ما معتقدیم كه موثرترین و كارآمدترین راه حل جهت دستیابی به امحای كامل سلاح‌های هسته‌ای مذاكره و تدوین كنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای است كه همه جوانب ضروری خلع سلاح هسته‌ای را با ممنوعیت نگهداری، توسعه، تولید، دستیابی، آزمایش، انبار كردن، انتقال، استفاده یا تهدید به استفاده سلاح‌های هسته‌ای فراهم نموده و زمینه لازم را برای امحای غیر قابل بازگشت و قابل راستی آزمایی ایجاد می نماید. این رهیافت موفقیت خود را در زمینه انعقاد معاهده جامع منع سلاح های شیمیایی به اثبات رسانده است.

دسترسی سریع