خشم و انزجار ایران از جنایت سعودیها در یمن

وزیر خارجه در نامه ای به بان كی مون خشم و انزجار شدید دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به جنایت سعودیها در یمن اعلام كرد.

1395/07/19
|
10:14
|

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما،از نیویورك ؛غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم كشورمان در سازمان ملل ،در نامه ای كه به انضمام آن، نامه وزیر امور خارجه را برای دبیركل ارسال نمود از وی خواست كه نامه وزیر خارجه به عنوان سند شورای امنیت ثبت و منتشر گردد.
متن كامل نامه دكتر ظریف بشرح ذیل است:

عالیجناب
بدین وسیله مایلم كه خشم و انزجار شدید دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به حمله هوایی دهشتناك و فاجعه بارهواپیماهای عربستان سعودی به محل گردهمایی مردم برای مراسم ختم در صنعا در روز 8 اكتبر ابراز نمایم.
براساس آمار اولیه اعلام شده توسط آقای "جیمی مك گولدریك" هماهنگ كننده امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد تعداد كشته شدگان و مجروحین در جریان این حمله بالغ بر ششصد و چهل نفر برآورد شده است. این حمله مهیب و شریرانه كه بار دیگر بی اعتنایی كامل متجاوزین علیه مردم یمن را به حیات انسان ها نشان داد، نمونه دیگری از هزاران مورد مشابه است كه طی یكسال و نیم گذشته منجر به قتل و یا نقص عضو دائمی هزاران یمنی از جمله زنان و كودكان و آوارگی بیش از سه میلیون نفر شده است و یمن را از وضع كشوری محروم به آستانه ویرانی كشانده است.
نه تنها عربستان سعودی بلكه آنها كه از تجاوز ائتلاف به رهبری سعودی علیه مردم یمن حمایت كرده اند، مسئول جنایات جنگی صورت گرفته در یمن طی یك سال و نیم گذشته می باشند و باید در قبال آن پاسخگو باشند. تردیدی نیست كه حملات سعودی علیه غیرنظامیان و زیرساخت های غیر نظامی این كشور، بدون حمایت وسیع و گسترده برخی از كشورهای غربی میسر نبوده است، این كمك ها شامل تامین اسلحه، همكاری های اطلاعاتی، سوخت رسانی هوایی، برنامه ریزی مشترك و... می شود.
با توجه به وخامت وضعیت در یمن و تخریب وسیع ناشی از حمله اخیر به مراسم ختم در صنعا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، آماده ارسال كمك های انسان دوستانه شامل كمك های درمانی به مردم یمن و كمك به انتقال مجروحان به بیمارستانهای ایران است. در این رابطه مایلم از شما درخواست كنم تا با استفاده از مساعی جمیله خود، ترتیبات لازم برای اعزام یك هواپیما حامل كمك های انسان دوستانه از ایران به صنعا را فراهم آورید.
توجه و پاسخ عاجل شما به این موضوع موجب كمال امتنان خواهد بود.
عالیجناب لطفا احترامات فائقه اینجانب را بپذیرید.

محمدجواد ظریف

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران

دسترسی سریع