سكوت غرب درباره جنایت سعودی‌ها در یمن پذیرفتنی نیست

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: مردم بی پناه در صنعا، دیرالزور و غزه با تجاوز متحدان واشنگتن و با پشتوانه تسلیحاتی امریكا به خاك و خون كشیده می شوند .

1395/07/18
|
14:54
|

امیردریابان علی شمخانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با محكومیت شدید حملات هواپیماهای سعودی به مردم غیرنظامی در یمن گفت: متاسفانه این نخستین حمله نیست و شاید آخرین حمله ای نباشد كه سعودی ها به مردم فقیر ، غیرنظامی، بی سلاح و بی دفاع یمن انجام می دهند و در بمباران هوایی گستاخانه خود 700 نفر از مردم عادی را در مراسم سوگواری در سالنی عادی در وسط صنعا به خاك و خون می كشند.

وی افزود : بازرسان سازمان ملل اعلام كردند پس از دیدن این صحنه بهت زده شده اند كه البته آنان پس از اینگونه اقدامات وحشیانه معمولا بهت زده می شوند اما اقدامی هم نمی كنند .

شمخانی با ابراز تاسف از این جنایات سعودی ها در ماه محرم الحرام گفت : این گونه اعمال، اقداماتی متوالی در منطقه علیه مسلمانان است همچنانكه امریكا دیر الزور در سوریه را هدف قرار می دهد بعد عذرخواهی می كند؛ رژیم صهیونیستی غزه را می زند و بدون عذرخواهی به جنایات و كودك كشی خود ادامه می دهد و سعودی ها نیز مردم عادی را در مراسم سوگواری هدف قرار می دهند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: سعودی ها در پی این اقدام ابتدا جنایاتشان را تكذیب كردند در حالی كه این اقدام آن قدر وضوح دارد كه قابل تكذیب نیست و سلاح های به كار رفته مشخص است كه سلاح های فروخته شده غرب و امریكاست؛ به همین علت امریكا در این جنایات شریك است .

وی گفت : امریكایی ها می دانستند كه این نوع تسلیحات فروخته شده به سعودی ها پیامدهای اینچنینی دارد و برای ایجاد رعب و انفكاك در جبهه مردمی یمن چنین قساوتی را از خود نشان می دهند .
شمخانی افزود : این در حالی است كه مردم یمن با اتكا به توانمندی ذاتی در دفاع از تمامیت ارضی و حاكمیت ملی خود و نیز در دفاع از سواحل خود علیه یك شناور اماراتی اقدام كردند و كسی تا به حال اقدامشان را محكوم نكرد زیرا اقدام مردم یمن مبتنی بر اصول منشور ملل متحد است .
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اقدام هواپیماهای سعودی در هدف قرار دادن مردم غیرنظامی در یمن تصریح كرد : سازمان ملل متحد تا كنون چندین بار تلاش كرد كه قطعنامه ای در محكومیت سعودی ها صادر كند اما قدرت پول این اجازه را از آنها گرفت .

وی گفت :‌ انسان دچار حزن و اندوه می شود كه چرا مسلمانان در این شرایط در دیرالزور ، غزه و صنعا با اقدام متحدان واشنگتن و با پشتوانه تسلیحاتی امریكا اینگونه به خاك و خون كشیده می شوند.

شمخانی با اشاره به برخی حوادث تاریخی دفاع مقدس افزود : ابتدای جنگ تحمیلی علیه ملت ایران، سلطنت طلب ها، ضد انقلاب فراری و دستگاه های اطلاعاتی غرب و شرق در سال 57 اطلاعات غلطی از توانمندی های كشورمان با محاسبات غلط تر به صدام ارائه كردند اما سرنوشت صدام آن شد كه همگان دیدند و امروز نیز برای نگهداری مقبره اش باید نگهبان بگذارند .

شمخانی با ابراز تاسف از تكرار این روند در اقدامات دستگاه های اطلاعاتی غرب به ویژه امریكا افزود : بر اساس اطلاعاتی كه از برخی جلساتشان داریم گروهك تروریستی منافقین خلق، اطلاعات غلط از قدرت های منطقه ای به عربستان سعودی و حكام جوان و آماتورش منتقل می كنند .
دبیر شورای عالی امنیت ملی هشدار داد: اگر حكام سعودی به عبرت تاریخی صدام نرسند ، عواقب ناخوشایندی می تواند برایشان داشته باشد .

وی گفت : مهم این است كه ملت مظلوم یمن با اتكا به باورهای دینی از اعتقادات ملی خود دفاع می كنند و به علت همین دفاع پابرجاست كه هزینه اش را این گونه می پردازند .

شمخانی با طرح این پرسش كه غیرت جهان اسلام و تعهد و مسئولیت سازمان های بین المللی چه می شود، تصریح كرد: متاسفانه دبیركل سازمان ملل و اتحادیه اروپا در این شرایط قطعنامه های حقوق بشری علیه برخی كشورهای منطقه صادر می كنند و در عین حال كشتار و مجروح شدن 700 انسان بی گناه در یمن را نمی بینند.

وی افزود: آنان برای موضوعی به نام دو تابعیتی همه اركان رسانه ای و دیپلماسی تحمیلی خود را به كار می گیرند تا موضوعات فرعی را به اصلی و موضوعات اصلی را به مسائل حاشیه ای تبدیل كنند .

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در پاسخ به واكنش های متفاوت برخی كشورها به اقدام ارتش یمن در هدف قرار دادن شناور اماراتی و اتهامات علیه كشورمان گفت : هر جا دفاع ملی از هویت ملی كشوری صورت می گیرد پشت سرش جمهوری اسلامی است ؛ این در ادبیات دیپلماتیك غربی مشاهده می شود .

شمخانی افزود : در همین چارچوب هر جا وابستگی و اطاعت است با آن همراهی می كنند مانند همراهی امریكا در تسلیح سعودی ها علیه یمن و هر جا مردم مانند ملت های لبنان ، عراق ، سوریه و یمن برای حفظ وحدت و تمامیت ارضی می ایستند ، برای فرار و گریزگاه از این نوع مقاومت ها آن را متصل به كشوری می كنند .

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به مقاومت احزاب و گروه های وطنی ، ملی و دینی به همراه ارتش یمن در مقابل تجاوز سعودی ها تصریح كرد : همواره گفته ایم آنچه را در تقویت مقاومت انجام می دهیم به شكل آشكار اعلام می كنیم و صحنه را هم تغییر داده ایم اما در یمن دلیلی برای ورود ما به صحنه وجود ندارد زیرا ارتش یمن ، ارتشی پابرجاست و مردم یمن نیز مردمی مقاومند كه با حداقل امكانات معمولا حیرت آور و ضد تسلیمند؛ همچنانكه سابقه ایستادگی آنان در تاریخ كشورهای عربی و اسلامی زبانزد است .

شمخانی افزود: ملت یمن از زمان حضرت علی (ع) در تاریخ به عنوان مردمی ریشه دار و باورمند بوده اند بر این اساس كسانی كه چنین سابقه تاریخی دارند از این مقاومت درون زا به طور طبیعی برخوردارند .

وی با تاكید بر اینكه هرجا مظلومی وجود دارد حتما دفاع تبلیغاتی ، زبانی، رسانه ای و سیاسی از آن خواهیم كرد ابراز امیدواری كرد : فاجعه دیروز یمن تكرار نشود و سازمان های بین المللی به وظایفی كه در ایجاد صلح دارند عمل كنند و كشورهای فروشنده سلاح های مرگبار به سعودی ها این كار را متوقف كنند.

شمخانی همچنین از افكار عمومی غرب خواست در قبال سلاح هایی كه در دولت هایشان به برخی كشورها می فروشند و منجر به بروز چنین جنایاتی می شوند عكس العمل نشان دهند.

دسترسی سریع