زندگی در صلح بدون قدرت دفاعی؛ آرزویی محال

دبیر شورای عالی امنیت ملی: تجربه 8 سال دفاع مقدس به ما نشان داد كه زندگی در صلح بدون قدرت دفاعی، آرزویی محال است.

1395/07/10
|
13:03
|

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، امیر دریابان علی شمخانی در بازدید از خطوط تولید و نمایشگاه توانمندی های پهپادی سپاه گفت: هواپیماهای بدون سرنشین در تراز توان موشكی ، بخش مهمی از قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با قدردانی از همت والا و رویكرد جهادی متخصصان نیروی هوا فضای سپاه كه پیشرفت های خیره كننده ای در حوزه های موشكی و پهپادی در پی داشته است افزود: در صنعت پهپادهای نظامی ، قدرت تحقیق ، تولید ، تكثیر و توسعه فناوری در بُرد، مداومت پرواز، سلاح همراه، شناسایی و دقت در شلیك و اصابت، عوامل اصلی برتری و ایجاد كننده تغییر در موازنه قدرت است.

شمخانی با اشاره به تجربه دفاع مقدس و تحریمهای ظالمانه ای كه حق دفاع مشروع ایران در برابر دشمن متجاوز را هدف گرفته بود گفت: این تجربیات به ما آموخت كه بدون داشتن بنیه دفاعی بومی و توسعه مستمر آن نمی توان امنیت پایدار و قابل اتكا در كشور ایجاد كرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ، زندگی در صلح را بدون داشتن قدرت دفاعی ، آرزویی محال دانست و افزود : قدرت دفاعی و تهاجمی ما پیچیده، چند وجهی و مبتنی بر توان داخلی و آموزه های دینی است و به شهادت تاریخ هیچگاه در مسیر تجاوز و توسعه طلبی به كار گرفته نشده و نخواهد شد.

وی انتقال این تجربه به مردم مظلوم فلسطین و جبهه مقاومت را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت : امروز توان رزمی تاثیرگذار و منعطف جبهه مقاومت بزرگترین زرادخانه های تسلیحاتی جهان را به چالش كشیده و سد مستحكمی در برابر متجاوزان و سلطه گران بوجود آورده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به صدور فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر تشكیل نیروهای سه گانه دریایی، زمینی، و هوایی سپاه در 26 شهریور 64 تصریح كرد: اكنون پس از 31 سال از آن فرمان در سایه تدوین راهبردهای صحیح ،فرماندهی دقیق، عبرت گیری از تهدید و تبدیل آن به فرصت و با درایت فرماندهی معظم كل قوا ، نیروی هوافضای سپاه چنان ظرفیت و قابلیتی تولید كرده است كه اگر در زمان جنگ این قابلیت را داشتیم معادلات عرصه نبرد دستخوش تغییرات ماهوی می شد.

شمخانی ، قدرت پهپادی ایران را به عنوان قدرت انقلاب اسلامی در دفاع از مدافعان حرم و مقاومت اسلامی دانست كه در شرایط سخت اقتصادی و در دوره محدودیت ها و تحریم ها ایجاد شده است .

وی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان داده است كه برای توسعه توان و قدرت دفاعی متعارف برای دفاع از خود حد و مرز و محدودیتی نمی شناسد.

شمخانی ، قدرت نیروی هوافضای سپاه را در مهندسی معكوس، روزآمدسازی و تبدیل غنایم آمریكایی به محصولات بومی و ایرانی ، نشان دهنده قابلیت تبدیل "تهدید حضور نامشروع آمریكا در منطقه" به "فرصت افزایش قدرت و توانایی" دانست.

وی گفت : امروز در كنار نیروهای مومن، شهادت طلب و انقلابی در بخش دفاعی ، تجهیزات نوین بومی مانند موشك های پیشرفته با بُردهای متنوع و پهپادهای نسل جدید همراه با سامانه های شناوری و پدافندی داخلی ، چنان ظرفیت و اقتداری ایجاد كرده است كه تعرض به كشورمان را به ذهن هیچ دشمن عاقلی متبادر نمی كند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ، بهره گیری از تجارب دفاع مقدس در تولید قدرت دفاعی را از عوامل اقتدارآفرین دانست و افزود : تولید قدرت مبتنی بر توان داخلی و بومی از زمان جنگ آغاز شد و قدرت بازدارندگی كنونی كه مرزها را از گزند نظام سلطه و گروه های تروریستی در امان نگاه داشته از بركات حماسه 8 ساله دفاع مقدس است.

وی افزود: بی شك امنیت كنونی كشور ناشی از عبرت هایی است كه جوانان از هشت سال دفاع مقدس آموخته و اكنون به ركوردهای شگرف و خیره كننده درحوزه دفاعی رسیده اند.
دریابان شمخانی ، راه پاسدارای از انقلاب و كشور را " تولید قدرت " دانست و گفت: اكنون با حداقل منابع مالی ، تولید قدرت حداكثری را فراهم كرده ایم و می توانیم فناوری های نظامی را در بخش های مختلف صنعت در خدمت اهداف غیرنظامی نیز قرار دهیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاكید كرد: ما با خون های پاك شهدای عزیز انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم ، پیمان بسته ایم كه منویات فرمانده معظم كل قوا را در تحقق قدرت دفاعی مستقل، پایدار و بومی عملیاتی كنیم و بر این عهد خود پایدار خواهیم ماند.

دسترسی سریع