صادرات، كشاورزی و بخش خدمات به رشد 5 درصدی می‌رسد

رئیس جمهور با تاكید بر احیای 20 هزار هكتار زمین كشاورزی استان قزوین با آبیاری نوین گفت: راه آهن قزوین - تهران تا اوایل 96، دو خطه خواهد شد و 50 طرح با اعتبار بالای 900 میلیارد تومان در استان اجرا می‌شود.

1395/07/07
|
13:54
|

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی در اجتماع بزرگ مردم قزوین با ارائه گزارش دستاورد مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران تصریح كرد: همگان در كشور باید خود را برای ساختن ایران آماده كنند و تمام شاخص ها به ما می گوید كه روند حركت اقتصادی كشور رو به رشد است.

رئیس جمهور كه اظهاراتش با تشویق های پی در پی حاضران همراه بود، اظهار داشت: توفیق های دولت نتیجه حضور مردم و هدایت های مقام معظم رهبری است.

وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یادآوری رشادت های همه نیروهای مسلح، به پاسخ قدرتمندانه نیروی هوایی ایران اسلامی تنها یك روز پس از حمله بعثی ها به كشور اشاره كرد و گفت: این حمله، سراسر عراق را به لرزه درآورد و پیامی بود برای همه جهانیان كه غیورمردان ایران در هیچ شرایطی تجاوز را تحمل نخواهند كرد.

آقای روحانی از شهید بابایی به عنوان خلبانی ایثارگر و بی‌نظیر در تاریخ ایران نام برد و تاكید كرد: همه نیروهای مسلح شامل سپاه ، ارتش ، بسیج ، نیروی انتظامی و عشایر با ایستادگی خود در هشت سال دفاع مقدس ، توانستند عظمت ملت ایران را در تاریخ جهان به ثبت برسانند.

رئیس جمهور با بیان اینكه "امروز باید از دوران دفاع مقدس درس بیاموزیم" ، اظهارداشت: در دوران دفاع مقدس در سایه وحدت، ایستادگی، ایثار و انگیزه‌های دینی ملت بزرگ ایران توانستیم به پیروزی دست یابیم.

آقای روحانی با طرح این پرسش كه "اگر در دوران دفاع مقدس میان مردم دو دستگی، اختلاف و شكاف حاكم بود و در گوشه و كنار فقط شعار می‌دادند و كمر همت را برای ایثار و فداكاری نمی‌بستند و در برابر متجاوزان عفلقی ایستادگی و استقامت و صبر پیشه نمی كردند ، آیا می‌توانستیم به پیروزی بزرگ و پرافتخار در دفاع مقدس دست یابیم؟" ، گفت: امروز هم راه پیشرفت و تعالی كشور در سایه وحدت، انسجام و برادری در راستای حفظ منافع ملی امكان‌پذیر است.

رئیس جمهور در ادامه به بیان دستاوردهایی از سفر به ونزوئلا ، كوبا و نیویورك اشاره كرد و افزود: سه سال قبل هر فردی به سازمان ملل و اجتماعات جهانی می‌رفت، شاهد وحدت غرب و شرق و مزدوران آنها برای طرح اتهام به ملت بزرگ ایران بود. در همه نطق‌ها، سخن‌ها و جلسات، لحن آنها یا نصیحت به مسئولان ایرانی و یا طرح اتهاماتی ناروا و بی اساس علیه كشورمان بود.

آقای روحانی اظهارداشت: امسال در سراسر اجتماعات بین‌المللی،‌سخنرانی‌ها، مباحثات، جلسات و ملاقات‌ها كه موفق بودم در حد فرصتم با 22 نفر از رهبران جهان ملاقات داشته باشم، اولین سخن تبریك به ملت ایران برای موفقیت در برابر قدرت‌های جهان برای حفظ حقوق ملی ایران عزیز بود كه این نمونه‌ای از آثار وحدت، ایستادگی و فداكاری شما و اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

رئیس جمهور با تاكید بر اینكه اكنون وحدت شرق و غرب و مزدوران آنها علیه انقلاب و ملت ایران در مجامع بین المللی شكسته شده است، اظهارداشت: كشورهای غیرمتعهد در نشست ونزوئلا به ما می‌گفتند پیروزی ملت ایران در مذاكرات هسته‌ای دفاع از حقوق همه كشورهای در حال پیشرفت و توسعه بود.

آقای روحانی با بیان اینكه "در مذاكرات هسته‌ای گفتیم شما نمی‌توانید فناوری‌های پیشرفته را در چند كشور منحصر و به ملت‌های در حال پیشرفت جهان بگویید كه نباید در فناوری‌‌های پیشرفته وارد شوند"، گفت: ما تنها از حقوق ملت ایران دفاع نكردیم بلكه از حقوق همه كشورهای در حال توسعه ،در برابر قدرت‌های بزرگ دفاع كردیم و این پیام صریح و روشن اجلاس غیرمتعهدها به كشور ایران بود.


رئیس جمهور همچنین به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره كرد و افزود: امسال در سازمان ملل نیز اگر سخن و حمله‌ای بود، حمله به آنهایی بود كه می‌خواهند از فرصت برجام به خوبی استفاده نكنند و یا آنهایی كه در منطقه به مردم مظلومی مثل یمن تجاوز می‌كنند. شما ملت بزرگ و غیور در این سه سال با ایثار و فداكاری‌ و ایستادگی خود چهره ایران را در برابر دیدگان جهانیان تغییر دادید و عزت بخشیدید.

آقای روحانی خطاب به ملت بزرگ ایران تصریح كرد: دولت اگر هر پیشرفتی داشته در سایه حمایت شما ملت بزرگ ایران و هدایت مقام معظم رهبری بوده است و این شما بودید كه همه جا پیروز شدید و ما در مجامع بین المللی به عنوان نماینده و سخنگوی بیان قلب شما بودیم.

رئیس جمهور گفت: امروز در سراسر جهان و در تمام مذاكرات، سخن این است كه چگونه باید از فرصت پسابرجام در ایران استفاده كرد و همچنین تاكید بر این نكته است كه ایران به عنوان سد دفاعی در برابر تروریسم در منطقه و جهان، ایستاده است.

آقای روحانی با تاكید براینكه دیگر آن روزهایی كه ایران را متهم به حمایت از تروریسم و یا بمب هسته ای می كردند، سپری شده است، اظهارداشت: امروز چهره واقعی و عظمت و جایگاه ملت ایران برای همه جهانیان روشن شده است و سخن در جهان این است كه چگونه در ایران سرمایه‌گذاری و با كارآفرینان ایرانی همكاری كنند و چگونه ایران نقش خود را برای ثبات منطقه و جهان بهتر ایفا كند.

رئیس جمهور همچنین به كاهش شدید بهای نفت و آثار آن بر اقتصاد كشورهای تولید كننده و صادركننده نفت اشاره كرد و گفت: ما در سفر اخیر شاهد بودیم تمام كشورهای تولید كننده و صادركننده نفت به خاطر افت شدید آن ، دچار چه مشكلات عظیمی شده اند.به طور نمونه در ونزوئلا به عنوان یك كشور بزرگ نفتی، نرخ تورم به 485 درصد رسیده است.

آقای روحانی افزود: عربستان سعودی با تولید و صادرات 10 میلیون بشكه نفت، در روزهای اخیر به خاطر شرایط اقتصادی و كاهش قیمت نفت، حقوق همه كارمندان دولت را كاهش داد و سال گذشته نیز با یكصد میلیارد دلار كسری بودجه مواجه بود.

رئیس جمهور با طرح این پرسش كه "چرا بزرگان كشور، نویسندگان، روزنامه‌ها و صدا و سیما واقعیت ایران را به مردم نمی‌گویند؟"، گفت: مردم بدانید در یك سالی كه گذشت و به رغم افت قیمت نفت، نه تنها ما از ذخیره برداشت نكردیم بلكه 20 درصد از میزان درآمد خود را نیز به ذخایر خود افزودیم .

آقای روحانی افزود: در همه كشورهای تولیدكننده نفت، ارزش پول ملی به نصف و در بعضی از آنها حتی به یك پنجم كاهش یافت اما ایران اسلامی با همه این شرایط سخت و در حالی كه درآمدهای نفتی به یك سوم كاهش یافت، بی دغدغه اداره شد.چرا شكر نعمت نمی‌كنیم؟

رئیس جمهور اظهارداشت: وقتی من به برخی از رهبران كشورهای صادركننده نفت گفتم كه در یك سال گذشته هم رشد اقتصادی داشته ایم و هم تورم كاهنده بوده است، می پرسیدند چند صد میلیارد دلار از ذخایرتان را برای چنین فضایی استفاده كردید و در مقابل وقتی پاسخ می شنیدند كه در همین دوره ما میلیاردها دلار نیز به ذخایرمان اضافه كردیم دچار حیرت می شدند.

آقای روحانی تاكید كرد: ملت بزرگ و عزیز ایران! من گزارش كار دولت نمی‌دهم بلكه گزارش مقاومت و ایستادگی شما را بیان می‌كنم. امروز نیز باید همه خودمان را برای ساختن ایران عزیز آماده كنیم. تمام شاخص‌ها به ما می‌گوید روند حركت اقتصادی كشور رو به رشد است.

رئیس جمهور با اشاره به خودكفایی در شماری از تولیدات كشاورزی گفت: وضعیت در صنعت نیز بدین گونه است .استاندار قزوین نیز قول داده است تا پایان امسال یكهزار مركز اقتصادی كه یا با تمام ظرفیت كار نمی‌كنند و یا نیاز به تكمیل دارند، فعال خواهند شد كه این به معنای حركت مردم عزیز قزوین در مسیر صنعت است.

آقای روحانی با اشاره به شاخص های مثبت بخش های صنعت و كشاورزی افزود: در پیام نوروزی اعلام كردم امسال به دنبال رسیدن به رشد 5 درصدی در اقتصاد هستیم و اكنون به شما مردم قول می دهم تا پایان سال رشد اقتصادی ما بالای 5 درصد خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه با تشریح برنامه های دولت در استان قزوین گفت: مجموعاً در این سفر 50 طرح و پروژه در سال جاری و سال آینده با اعتبار بیش از 903 میلیارد تومان برای توسعه استان عزیز قزوین اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

آقای روحانی همچنین با اشاره به معضل كم آبی در كشور از جمله در قزوین، اظهارداشت: با اینكه دشت قزوین دشتی حاصلخیز است اما بهره‌برداری از آب و منابع زیرزمینی با توان منابع زیرزمینی سازگار نیست. افت آب‌های زیرزمینی در این استان می‌تواند برای همه یك هشدار باشد.

رئیس جمهور با تاكید بر ضرورت استفاده بهینه از منابع آبی افزود: دولت در طول سال جاری، 20 هزار هكتار زمین كشاورزی را با آبیاری نوین، احیا خواهد كرد .

آقای روحانی همچنین به موضوع راه و راه آهن در استان اشاره كرد و گفت: مردم باید به راحتی به زنجان، تهران و رشت از طریق راه‌آهن سفر كنند و در همین ارتباط دو خطه كردن راه آهن تهران - قزوین نیاز است و تا سال آینده دو خطه شدن راه‌آهن در قزوین اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

رئیس جمهور اظهارداشت: بیشترین سرمایه و برنامه دولت در این سفر در زمینه آب و برق است.در زمینه برق نیروگاه جدیدی در استان از كلاس اف، تكمیل خواهد شد كه به عنوان نیروگاه مدرن برق خواهد بود و همزمان نیروگاه شهید رجایی نیز بازسازی خواهد شد .

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود نیز با قدردانی از استقبال باشكوه مردم قزوین از كاروان تدبیر و امید، از قزوین به عنوان استان بزرگان، علما، دلاوران ، ایثارگران، شهدا، سرداران و امیران، فلاسفه و اندیشمندان، پاسداران زبان فارسی و پایتخت خوش نویسی ایران نام برد.

آقای روحانی همچنین از قزوین به عنوان شهر شهیدان رجایی و بابایی؛ اسطوره های مقاومت، نام برد و به ذكر خاطره ای از سختكوشی، ایثار و فداكاری شهید رجایی پرداخت.

دسترسی سریع