بازداشت 4 نفر در پرونده فرهنگیان/ تائید خبر آزادی هما هودفر

دادستان عمومی تهران بر تشدید نظارت بانك مركزی بر بانك‌ها و رصد فعالیت‌های موسسات مالی و اعتباری تاكید كرد.

1395/07/07
|
13:51
|

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در سیزدهمین نشست دادستان تهران در خصوص نظارت بر زندان ‌ها به ضرورت نظارت بر بانك ‌ها جهت جلوگیری از تحقق جرایم اقتصادی تاكید كرد و بازداشت چهار نفر در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیانبه موضوعاتی چون معوقات كلان بانكی ، پرونده‌ های بانك ‌های تجارت كرمان ، گروه امیرمنصور امیرآریا ، بانك سرمایه ، بابك زنجانی ، موسسه‌ی ثامن‌الحجج اشاره كرد كه در دادسرای تهران تحت رسیدگی بوده و یا در جریان اجراست.
وی تشكیل دادسرای ویژه‌ مبارزه با جرایم بانكی را اقدامی موثر دانست و با ضمن تاكید بر موضوع پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی اظهار داشت: بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات این دادسرا باید به موضوع پیشگیری از وقوع مفاسد اقتصادی و جرایم پولی، بانكی اختصاص یابد.
دادستان تهران هم‌چنین از رئیس كل بانك مركزی و مدیران عامل بانك‌ها خواست تا در بخش پیشگیری از وقوع جرم، ضمن همكاری با دادستانی تهران، فرآیندها و تدابیری را اتخاذ كند تا از تحقق چنین مفاسد و جرایمی پیشگیری به عمل آید.
جعفری دولت‌آبادی هم‌چنین به ضرورت تشدید نظارت بانك مركزی بر بانك‌ها و رصد فعالیت‌های موسسات مالی و اعتباری از سوی بانك مركزی تاكید كرد.
دادستان تهران با بیان اینكه یكی از بسترهایی كه امروز در بروز فساد اقتصادی نقش دارد ، بانكها هستند اظهار داشت : نباید اجازه داد بانك‌ها بستری برای ارتكاب جرایم تبدیل شوند.
وی تاكید كرد : اگر نظارت بر بانكها تشدید نشود وقوع جرایم اقتصادی ادامه خواهد یافت.
جعفری دولت آبادی در ادامه از بازداشت چهار نفر مرتبط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.
وی در ادامه به صدور كیفرخواست در بخش اول پرونده بانك تجارت كرمان اشاره و با تشكر از بازپرس شعبه‌ هفتم دادسرای كاركنان دولت در روند رسیدگی به پرونده‌‌ بانك تجارت‌ كرمان و خانم دكتر شكری معاون دادستان در اظهارنظر نسبت به این پرونده در بیش از دویست صفحه، اعلام كرد : بخش نخست پرونده در چند اتهام اخلال در نظام اقتصادی ، پول‌شویی، اختلاس، جعل راجع به متهم ردیف اول پرونده منجر به نتیجه شده و كیفرخواست صادر شده كه در شرف ارسال به دادگاه است.
دادستان تهران گردش مالی چك‌های فاقد پشتوانه‌ بین بانكی در این پرونده را 12 هزار میلیارد تومان و رقم ضمانت‌نامه‌های فاقد مصوبه و بدون قرارداد را بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان اعلام كرد كه بخش عمده‌ای از آن‌ها در نتیجه‌ی اقدامات مجرمانه‌ی متهم ردیف اول پرونده صورت گرفته است.

دادستان تهران خبر مربوط به آزادی "هما هودفر" را تایید كرد

دادستان عمومی تهران، خبر مربوط به آزادی "هما هودفر" را تایید كرد و آن را ناشی از تودیع وثیقه نامبرده پس از انجام محاكمه و به لحاظ بیماری و سن متهم اعلام كرد.
عباس جعفری دولت آبادی در خصوص نظارت بر زندان ‌ها با ارائه آماری از پرونده‌ های دادسرای تهران در امسال، از افزایش 9 درصدی ورودی پرونده‌ها به دادسرای تهران در تیر امسال و افزایش 7/7 درصدی آمار پرونده‌ های مختومه خبر داد.
حسب اعلام دادستان تهران، سرقت، ضرب و جرح عمدی، توهین و ایراد صدمه‌ بدنی غیر عمدی بیشترین آمار جرایم را به خود اختصاص داده است.
دادستان تهران گفت : میانگین وقت رسیدگی دادسرا 55 روز است و بازداشت ها 9 و سه دهم درصد كاهش داشته است.
جعفری دولت‌آبادی از طرح شناسنامه ‌دار كردن دادسراها خبر داد و آن را در راستای تعدیل نیرو و تخصیص عادلانه امكانات امری ضروری دانست و از سرپرستان نواحی دادسرا خواست اطلاعات مهم و اساسی مرتبط با دادسرای تحت تصدی خود را در جداول ارسالی منعكس كنند ؛ به نحوی كه فرم تكمیلی بتواند نمایی از دادسراها را ارایه كند.
دادستان تهران از سرپرستان نواحی خواست در اعمال عفوهای معیاری تسریع كنند و اعطای آزادی مشروط به زندانیان را به شرط وجود شرایط قانونی بلامانع دانست.
جعفری دولت آبادی نزدیك شدن به شیوه ‌های بازدید و ملاقات با زندانی توسط گروه‌ها را ضروری خواند و از معاونان خواست پس از پایان ماموریت، به گروه ملاقات با زندانیان مواد مخدر كه از شمار بیشتری برخوردارند، ملحق شوند.
وی پیشنهاد جابجایی زندان زنان با زندان اوین حتی بخشی از آن را قابل بررسی خواند و از محبی مدیر كل زندان‌های استان تهران خواست این پیشنهاد را امكان‌سنجی كند.
دادستان تهران تشكیل پرونده شخصیت برای زندانیان در حد مقدورات را توصیه كرد و طبقه بندی زندانیان به ویژه نگه‌داری محكومان مالی در بند مجزا حداقل در زندان‌های بزرگ را لازم دانست.
موضوع دیگری كه مورد تاكید جعفری دولت آبادی قرار گرفت، بازدید قضات و معاونان دادسرا از بخش قرنطینه‌ زندان‌ها بود.
وی انتقال زندانیان به دیگر شهرستان‌ها را منطبق با قانون و بلامانع دانست.
در ادامه جلسه معاون دادستان تهران گزارشی از نشست مشترك دستگاه قضایی ایران و ایتالیا با موضوع حقوق بشر ارائه كرد.
دكتر جهانی آثار سفر را مثبت ارزیابی كرد كه از آن جمله، اصلاح تصور قضات و مقامات ایتالیایی نسبت به قوانین ایران بود؛ به گونه‌ای كه هیئت ایتالیایی در مواردی از جمله بزه‌ دیده و شاهد اذعان كرد كه قوانین ایران پیشرفته‌تر است.
در این جلسه، سرپرستان گروه‌ های اعزامی به زندان‌ ها گزارش خود را در خصوص وضعیت زندان‌ ها و نتیجه ملاقات با زندانیان ارائه دادند.
پسندیده سرپرست دادسرای پولی بانكی ، همكاری وزارت بهداشت برای رفع مشكلات بهداشتی و درمانی زندان و زندانیان را ضروری دانست.
دكتر فریده شكری سرپرست اعزامی به زندان زنان ، آخرین آمار زندانیان زن را 830 نفر اعلام كرد و دوری محل استقرار زندان به شهر را از عمده مشكل این زندان دانست.


دستورالعمل كاهش جمعیت كیفری زندان‌ها، جامع است

دادستان عمومی تهران گفت: دستورالعمل كاهش جمعیت كیفری زندان‌ها، جامع است.
عباس جعفری دولت آبادی افزود: این دستورالعمل پیش از تصویب در جلسات متعدد مسئولان عالی قوه قضائیه بحث و بررسی شده است.
وی اجرایی كردن این دستورالعمل را امری ضروری و از اولویت‌‌ های قوه قضائیه و دادستانی تهران دانست و گفت: دادستانی تهران پیش از تصویب دستورالعمل نیز فعالیت‌ها و برنامه‌های گسترده‌ای در بازدید از زندان‌ها و برای كاهش جمیت كیفری زندان‌ها صورت داده است.
جعفری دولت‌آبادی از تجربه‌ موفق تدوین و اجرایی كردن دستورالعمل حل اختلاف پرونده‌ ها در نواحی دادسرای تهران یاد كرد و افزود: فرآیندسازی و تعیین شاخص برای بررسی مسائل و مشكلات پیش روی دادسرای تهران مانند اطاله دادرسی، پرونده‌های مهم، سرقت‌ها و جرایم مرتبط با آن ضروری است و ‌باید روی این موضوعات تمركز و با تهیه دستورالعمل، آن‌ها را به صورت نظام‌مند تبیین و راهكار ارائه‌ كرد.
دادستان تهران، بازدید جمعی معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران از زندان‌ها را منشا آثار بسیاری دانست و گفت : تمركز روی وعده‌های داده شده و رفع مشكلات از پیامدهای مثبت این بازدیدهاست كه در مرحله‌ بعد ‌باید اجرایی شود ، به نحوی كه مشخص شود این بازدیدها ، اقدامی تبلیغاتی و تشریفاتی نبوده است.
جعفری دولت‌آبادی تعداد جلسات برگزار شده با مسئولان زندان‌ ها و معاونان دادستان در امسال را 9 جلسه دانست و افزود : فضای امروز زندان‌های استان تهران‌ با سال قبل و حتی اوایل سال متفاوت است؛ چرا كه دادسرای تهران اقداماتی جدی در این زمینه انجام داده است.
وی ادامه داد : بخش‌های متعددی در پیگیری امور زندان‌ها فعال شده و بازدید قضات و مقامات دادسرا از زندان‌ها افزایش یافته است.
دادستان تهران تاكید كرد : هر چند ممكن است تحقق سیاست كاهش جمعیت كیفری زندان‌ها، ملموس نباشد، اما اقدامات صورت گرفته در این راستا بسیار موثر بوده است.
وی ضمن تاكید بر معرفی نكردن معتادان به زندان‌ها، بازدید مدیران قضایی و سرپرستان دادسراها از زندان‌ها را در امر كاهش جمعیت كیفری زندان‌ها موثر دانست.

دسترسی سریع