آمار و سرشماری باید "به لحظه" ثبت شود و در دسترس باشد

رئیس جمهور با تاكید بر اینكه آمار و سرشماری باید "به لحظه" ثبت شود و در دسترس باشد گفت: آمارهای ما باید دقیق و شفاف باشد و در اختیار مردم قرار بگیرد.

1395/07/06
|
15:48
|

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، رئیس جمهور، "آمار" را امانت و پایه اصلی برنامه ریزی كشور خواند و با تاكید بر اینكه "ارائه آمار غیرواقعی گناه بزرگ و خیانت ملی است"، اظهار داشت: ارائه اطلاعات دقیق به نفع آینده جامعه و كشور است.

آقای روحانی امروز سه شنبه در دیدار دست اندركاران اجرای طرح سرشماری عمومی نفوس و مسكن، با اشاره به اینكه طبق قانون، مسئول اعلام آمار مركز آمار ایران است، تصریح كرد: بیان واقعیت ها به مردم زمینه ساز حمایت آنها از برنامه های ملی است.

وی با قدردانی از دست اندركاران سرشماری عمومی نفوس و مسكن از مردم خواست همانند همیشه به دقت با مسئولان سرشماری به دقت همكاری كنند چراكه ارائه اطلاعات دقیق به نفع آینده جامعه و كشور است.

رئیس جمهور با بیان اینكه هشدار آمارهای گذشته مشكلات كنونی كشور را گوشزد كرده بود، افزود: شرایط جمعیتی نسل جوان، تقاضای كار و مشكلات زیست محیطی و آب در آمارهای گذشته اعلام شده بود.

آقای روحانی با تاكید بر اینكه آمار باید دقیق باشد و مسئولان نیز بر مبنای همین آمار برای حل معضلات كشور چاره اندیشی كنند، ادامه داد: می بایست بر اساس همین آمار اعلام شده در گذشته مشاغل مورد نیاز را آماده می كردیم كه البته نرخ بیكاری دو رقمی و یا حتی تك رقمی 9.9 درصد قابل قبول نیست و باید به سمت نرخ بیكاری چند درصدی حركت كنیم.
رئیس جمهور مبنای حركت دولت تدبیر و امید را عقلانیت، خرد جمعی و تدبیر ذكر كرد و گفت: عقلانیت و خرد جمعی به ما می گوید كه برای برنامه ریزی، اطلاعات لازم اولیه مورد نیاز است كه برای این منظور نیز مركز آمار اهمیت فوق العاده ای دارد.

آقای روحانی با اشاره به سرعت و دقت اعلام نرخ تورم و رشد در پایان هر ماه ازجانب مركز آمار گفت: مسئولان كشور باید بدانند كه همانگونه كه برای دریافت حقوق اول ماه منتظرند، برای دریافت آمار و اطلاعات نیز منتظر باشند تا در تصمیم سازی و تصمیم گیری های خود از آن به خوبی بهره بگیرند.

رئیس جمهور با تأكید بر اینكه از لحاظ فرهنگی بسیار مهم است كه بر مبنای آمار حركت كنیم، اظهار داشت: طبق قانون، آمار و اطلاعات را باید تنها مسئولان مربوط اعلام كنند و نباید هر كسی به خود اجازه دهد كه درباره آمار سخن بگوید.

آقای روحانی تصریح كرد: تمام مسئولان در كشور باید به آمار و اطلاعات مركز آمار استناد، و بر مبنای همین آمار برای آینده كشور برنامه ریزی كنند.

رئیس جمهور با اشاره به تأكیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینكه اگر آمار دقیق نباشد و یا كسی واقعیت را بیان نكند، حتماً خیانت ملی و گناهی بزرگ مرتكب شده است، ادامه داد: آمار دقیق، روند كار و رشد را در مسائل اقتصادی و آسیب های اجتماعی و فرهنگی كشور به اطلاع می رساند، بنابراین بسیار مهم است كه با آمار سخن بگوییم و عمل كنیم.

آقای روحانی با اشاره به اینكه امروز بخش هایی عادت دارند كه آمار سرخود درست كنند، گفت: محقق، صاحبنظر و استاد دانشگاه می تواند نظر شخصی خود را اعلام كند، اما در مسائل آماری باید به مركز آمار و مسئولان مربوط استناد شود.

رئیس جمهور سرشماری اینترنتی و مجازی مرحله اولیه از مردم را راهی خوب و درست برشمرد و گفت: در حال حاضر سرشماری نفوس و مسكن به صورت موازی اینترنتی و مراجعه درب منازل انجام می شود اما باید برای آینده راه حل و رویكردهای جدیدی در نظر گرفت.

آقای روحانی با قدردانی از تلاش های مركز آمار كشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شبكه ملی اطلاعات در سرشماری سال 1395 گفت: ان شاء الله ظرف سه ماه آینده نتیجه این سرشماری در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: از مردم عزیز كشور تقاضا می كنم كه همكاری لازم را با ماموران سرشماری انجام دهند و باید این احساس به وجود آید كه این آمار و اطلاعات به نفع همه و ضرورت كشور است.

آقای روحانی تاكید كرد: نباید این احساس به وجود آید كه از این آمار سوء استفاده خواهد شد بلكه این سرشماری و آمار و اطلاعات، پایه ای است تا برای آینده كشور درست برنامه ریزی كنیم.

رئیس جمهور با بیان اینكه دولت تدبیر و امید برای برنامه ریزی در كشور اهمیت ویژه ای قائل است، گفت: اخیرا سازمان برنامه و بودجه احیا شد تا برای برنامه ریزی و بودجه ریزی از متخصصان به نحو احسن استفاده شود.

آقای روحانی با اشاره به اینكه سال 1395، سال حركت رو به جلو و رونق اقتصادی است، ادامه داد: آمار و اطلاعات در استان ها و كل كشور نیز شاهد همین امر است و بسیار ضروری است كه افزایش و توقف نرخ رشد اقتصادی را به اطلاع مردم برسانیم.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با بیان اینكه سرشماری نفوس و مسكن به رغم ظاهر ساده اما به عنوان امانت، پایه و اصل برنامه ریزی كشور است، ادامه داد: بسیار مهم است كه بتوانیم از آغاز تا پایان سرشماری با حوصله كافی و احساس مسئولیت ملی و شرعی حركت كنیم و این امانت را به خوبی به مقصد برسانیم.

آقای روحانی تاكید كرد: اشتباه در آمار و ارقام داده ها و اطلاعات می تواند برای برنامه ریزی كشور مشكل و معضل به وجود آورد.

رئیس جمهور با بیان اینكه همه تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های كلان كشور بر مبنای داده هایی است كه در اختیار مسئولان قرار می گیرد، گفت: اگر این آمار و اطلاعات دقیق نباشد در مسیر و نحوه حركت دچار اشتباه می شویم.

آقای روحانی با اشاره به اینكه آرزوی ما دستیابی به مرحله عالی توسعه است، ادامه داد: كشور باید طبق چشم انداز و خواست مردم به پیش برود تا در مسیر كشورهای پیشرفته و صنعتی قرار گیریم و البته اگر با وحدت همه تلاش و توان خود را به كار بگیریم، فاصله زیاد نخواهد بود.

رئیس جمهور به منابع خوب و استعداد ملت ایران اشاره كرد و افزود: آن چیزی كه باقی می ماند تلاش، كوشش، انسجام، هماهنگی، ملی فكر كردن و همچنین صحیح و دقیق عمل كردن است.

آقای روحانی با اشاره به صرف وقت و سرمایه زیاد در سرشماری حضوری و همچنین به لحظه بودن این آمار در سایر كشورهای جهان اظهار داشت: باید به نقطه ای برسیم كه در آینده آمار و اطلاعات را به لحظه در اختیار داشته باشیم.

رئیس جمهور افزود: در سال های گذشته بیش از یك و حتی دوسال طول می كشید تا نتیجه سرشماری مشخص شود اما در حال حاضر اعلام نتیجه سرشماری سال 1395 بعد از 3 ماه پیشرفت خوبی در كشور خواهد بود.

دسترسی سریع