تصمیمات پیشگیرانه درباره تب دنگی اتخاذ شود

سرپرست ریاست جمهوری با توجه به شناسایی مواردی از ابتلای افراد به تب دنگی، گفت: وزرای بهداشت و كشور در نشست مشتركی، موضوع را به‌طور كامل مورد بررسی قرار دهند و تصمیمات و تدابیر پیشگیرانه لازم را در این‌باره اتخاذ كنند.

1403/04/20
|
15:57
|

محمد مخبر، امروز چهارشنبه در نشست هیئت وزیران، اعضای دولت را موظف كرد هر كدام گزارشی مقایسه‌ای از وضع حوزه مدیریت خود از زمان تحویل كار به دولت مردمی تا لحظه تحویل كار به دولت چهاردهم، تهیه و ارائه كنند.

مخبر، همچنین ضمن تاكید بر انجام با قوت و به دور از هرگونه تعلل و تاخیر امور مربوط به دولت، همكاری كامل اعضای هیئت وزیران با رئیس جمهور منتخب و دولت جدید را ضروری دانست و گفت: اعضای دولت مردمی همان‌طور كه تا امروز نهایت همكاری را با آقای پزشكیان و همكارانش داشته‌اند، تا لحظه تحویل امور به دولت جدید همچنان به این رویه عمل كنند.

سرپرست ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود با توجه به شناسایی مواردی از ابتلای افراد به تب دنگی، اظهار داشت: وزرای بهداشت و كشور در نشست مشتركی، موضوع را به‌طور كامل مورد بررسی قرار دهند و تصمیمات و تدابیر پیشگیرانه لازم را در این‌باره اتخاذ كنند.

مخبر با توجه به حضور روز گذشته خود در مراسم افتتاح «سازمان ملی هوش مصنوعی كشور» هوش مصنوعی را در جهان امروز از مولفه‌های قدرت و حكمرانی دانست و تصریح كرد: تأسیس سازمان ملی هوش مصنوعی در زمانی كوتاه، یادگار توجهات و تاكیدات رئیس جمهور شهید است كه امیدوارم با سرعت و موفقیت، امور مربوط به خود را به پیش ببرد.

همچنین در نشست امروز هیئت دولت، وزیر نفت در گزارشی از برنامه‌های توسعه‌ای اجرا شده در این وزارتخانه، از تثبیت تولید نفت روی عدد 3 میلیون و 600 هزار بشكه تا پایان سال 1402 خبر داد و گفت: با قرارداد‌هایی كه با پیمانكاران خوش سابقه منعقد شده است، تولید نفت در سال 1403 به 4 میلیون بشكه در روز خواهد رسید كه این افزایش 400 هزار بشكه‌ای، درآمد سالیانه فروش نفت كشور را 10 میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

جواد اوجی، با توجه به پیش‌بینی رشد 8 درصدی در بخش صنعت نفت و گاز در برنامه هفتم توسعه، تصریح كرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در افق 4 ساله می‌توانیم به تولید هر روز 5 و نیم میلیون بشكه نفت برسیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز در این نشست با توجه به افزایش نرخ همه‌گیری تب دنگی در جهان از 6 و نیم میلیون تن در سال گذشته میلادی به 10 میلیون تن در امسال و همچنین، افزایش تلفات آن، گفت: در حال حاضر، كشور‌های پاكستان، عراق، امارات و دیگر كشور‌های جنوب خلیج فارس، آلوده هستند و مواردی از وجود عامل شیوع این بیماری نیز در استان‌های جنوبی ایران و استان گیلان مشاهده شده است و احتمال آلودگی در خوزستان، مازندران و گلستان نیز وجود دارد.

بهرام عین‌اللهی با توجه به افزایش تعداد مبتلایان كشور از 75 مورد در سال گذشته به 149 در امسال و اینكه از این تعداد، 130 تن سابقه سفر به امارات داشته‌اند، اظهار داشت: اقداماتی برای پاكسازی شهر‌های آلوده، افزایش مراقبت در مناطق مرزی و پایانه‌های مرزی و بررسی سلولوژیك برای رصد بیماران در حال انجام است و ضرورت دارد كه وزیر كشور نیز موضوع را با تشكیل شورا‌های تامین استان‌ها و شهرستان‌ها به طور جدی پیگیری كند.

همچنین، رئیس كل بانك مركزی در نشست امروز هیئت دولت با توجه به انتشار 100 میلیون یورو اوراق ارزی در سال گذشته، اظهار داشت: با اقدامات انجام شده و رفع موانع موجود، امسال امكان انتشار یك میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس برای تامین ارزی طرح‌ها فراهم شده است كه بانك مركزی، آن را ضمانت خواهد كرد.

محمد رضا فرزین در ادامه با بیان اینكه در خرداد امسال برای اولین بار، پس از 62 سال، شاخص تورم تولیدكننده سالانه به زیر 30 درصد یعنی عدد 29.7 درصد رسیده است، گفت: در اردیبهشت نیز نرخ رشد تولید مجموع شركت‌های بورسی 2.8 درصد بوده كه این میزان در بخش فلزات اساسی 5.2، صنایع شیمیایی 1.1، لاستیك و پلاستیك 15.6 و ماشین‌آلات 16.3 است.

دسترسی سریع