جذب 3 هزار دانش‌آموز نخبه در دانشگاه فرهنگیان

مدیر‌كل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: تجهیز مدارس عشایری به سرویس‌های بهداشتی مناسب در تابستان امسال انجام می‌شود.

1403/04/20
|
10:29
|

علی تیرگیر افزود: امسال وزارت آموزش و پرورش با همكاری دانشگاه فرهنگیان تصمیم به جذب 3000 دانش‌آموز نخبه در زمینه‌های مختلف دارد كه این موضوع فرصت مناسبی برای دانش‌آموزان نخبه و با‌استعداد است كه ساكن مناطق كم‌برخوردار، مناطق عشایری و مناطق مرزی هستند.

وی گفت: در پایه دوازدهم، دانش‌آموزان بااستعدادی داریم كه در زمینه‌های فرهنگی هنری، دینی، ورزشی و علمی و... فعالیت‌های خوبی دارند و از این فرصت و موقعیت می‌توانند برای ورود به دانشگاه فرهنگیان استفاده كنند و به‌عنوان یك معلم كارآمد در منطقه خود مشغول به‌كار شوند؛ در این بخشنامه دستورالعمل‌ها را به مدیران استان‌ها ابلاغ كردیم و از آنها خواستیم كه اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف را به دانش‌آموزان داشته باشند و برای معرفی دانش‌آموزان مستعد اقدام به عمل آورند كه دانش‌آموزان مستعد و توانا بتوانند از این فرصت نهایت استفاده را ببرند.

تیرگیر افزود‌: طبق تفاهمی كه با سازمان نوسازی و با همكاری معاونت تربیت‌بدنی انجام دادیم، دستورالعمل‌های لازم به اداره كل نوسازی استان‌ها ابلاغ شد كه تمام سرویس‌های بهداشتی نامناسب یا مدارسی كه فاقد سرویس بهداشتی هستند در مناطق عشایری و مرزی در این تابستان بازسازی و تعمیرات لازم صورت گیرد و مدارس، به سرویس‌های بهداشتی مناسب مجهز شوند كه از اول مهر دیگر شاهد این موضوع نباشیم و مشكل سرویس‌های بهداشتی مدارس در سال تحصیلی جدید حل شده باشد. این طرح در سال تحصیلی جدید اجرا خواهد شد؛ همچنین تجهیزات آموزشی لازم مانند میز و صندلی و وسایل آزمایشگاهی و... در مدارسی كه این امكانات محدود و با كیفیت پایین‌تری هستند با همكاری سازمان نوسازی مدارس تحت عنوان پروژه مهر و فراتر از آن صورت گیرد كه توانسته باشیم در راستای تجهیز زیر‌ساخت‌های آموزشی در مدارس عشایری گام مهمی برداشته باشیم.

مدیر‌كل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش درباره آیین‌نامه انسداد مبادی بی‌سوادی و جذب بازماندگان از تحصیل كه در هیات دولت در حال بررسی است، گفت: با توجه به وضعیت، پراكندگی و شرایطی كه در جامعه عشایر داریم در این راستا برای جلوگیری از ترك تحصیل دانش‌آموزان یا به تعبیر دیگر انسداد مبادی بی‌سوادی كار‌هایی در حال انجام است كه هنوز جزئیات آن تصویب و ابلاغ نشده است. در این آیین‌نامه، خواسته‌ها و مطالباتی داریم كه حتما در این دستورالعمل گنجانده می‌شود و پس از تصویب به مدارس ابلاغ خواهد شد كه در مناطق مرزی، عشایری و مناطق كم‌برخوردار به‌عنوان یك اصل آن هم انسداد مبادی بی‌سوادی به‌صورت ویژه و خاص مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

دسترسی سریع