قیمت مرغ، طبیعی شده و به تثبیت رسیده است

وزیر جهاد كشاورزی گفت: قیمت مرغ طبیعی شده و به تثبیت رسیده؛ جوجه‌ریزی به 110 میلیون قطعه در ماه رسیده بود كه امروز به 150 میلیون قطعه افزایش پیدا كرده است.

1403/03/22
|
12:22
|

محمدعلی نیكبخت در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولیدی محصولات كشاورزی و ذخیره برخی از كالا‌های اساسی خاطر نشان كرد: به عنوان مثال مرغ در سال گذشته رئیس مجلس شورای اسلامی به بنده تأكید كردند 115 هزار تومان شده و بعداز ظهر قیمت آن تغییر می‌كند امروز امروز كه بنده گزارش می‌دهم قیمت مرغ نرمال و طبیعی شده و به تثبیت رسیده است. ما شرایط بسیار سختی را در صنعت مرغ شاهد بودیم و حلقه‌های بالادستی دچار آسیب شده بود و اولین اقدام با بازسازی این حوزه بود كه حدود 70 درصد بازسازی را انجام داده و جوجه‌ریزی به طور متوسط به 110 میلیون قطعه در ماه رسیده بود كه امروز به 150 میلیون قطعه در ماه افزایش پیدا كرده كه موجب افزایش تولید و تنظیم بازار و توسعه صادرات شده است و حدود 6 هزار تن در فروردین و اردیبهشت ماه صادرات مرغ داشتیم و در واقع از یك واردكننده به صادركننده تبدیل شدیم. همچنین برای تأمین ذخایر استراتژیك كشور همیشه واردكننده بودیم، اما امروز با افتخار بیان می‌كنیم كه تولیدكنندگان ما به مرحله‌ای رسیدند كه ذخایر استراتژیك كشور را از محل تولید مازاد تأمین می‌كنند و برای وارادات مرغ از خارج از كشور ارزی پرداخت نمی‌شود.

نیكبخت با اشاره به وضعیت تخم‌مرغ در بازار عنوان كرد: یكی از بهترین كالا‌هایی كه كمترین نوسانات را در سفره مردم در سال 1402 و هم اكنون تجربه می‌كند تخم‌مرغ بوده و در سال 1402 در حدود 140 هزار تن مازاد تولید داشتیم كه بر اساس آن صادرات انجام دادیم. همچنین فروردین و اردیبهشت ماه چیزی حدود 40 هزار تن صادرات تخم‌مرغ داشتیم كه نشان‌دهنده تبدیلی این حوزه از واردكننده به صادركننده است لذا در مرغ و تخم‌مرغ صادرات و تنظیم بازار را به تشكل‌ها واگذار كرده و امروز اگر كسی می‌خواهد در حوزه صادرات ورود كند نیازی به حضور در وزارت جهاد كشاورزی ندارد بلكه برای دریافت مجوز به اتحادیه‌ها مراجعه می‌كند.

دسترسی سریع