تهران و ریاض می‌توانند آینده درخشانی را برای منطقه و جهان اسلام رقم بزنند

ولیعهد عربستان در تماس تلفنی با سرپرست ریاست جمهوری ایران، فقدان آیت الله رئیسی، رئیس جمهور شهید را تسلیت گفت و بر ادامه راه ایشان در احیا و توسعه مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای تاكید كرد.

1403/03/05
|
13:41
|

محمد بن سلمان در این تماس تلفنی كه بعدازظهر جمعه انجام شد، ضمن تسلیت شهادت آیت الله رئیسی تصریح كرد: حادثه پیش آمده، برای ما بسیار دردناك بود. فقدان آقای رئیسی دل همه ما را به درد آورد و از دست دادن وزیر امورخارجه ایران كه با وزیر امور خارجه ما بسیار دوست بودند، نیز جانكاه بود.
ولیعهد عربستان افزود: ارسال پیام تسلیت و آمدن فرستاده ویژه و وزیر امورخارجه به تهران وظیفه ما برای همدردی با شما بود و راهی كه آن عزیزان برای احیا و توسعه روابط آغاز كردند، همچنان از سوی عربستان با قوت ادامه خواهد یافت.
بن سلمان با تاكید بر اهمیت توسعه روابط ایران و عربستان برای منطقه و جهان اسلام اظهار داشت: تهران و ریاض نقش محوری در منطقه و جهان اسلام دارند و با گسترش روابط فیمابین می‌توانند آینده درخشانی را برای منطقه رقم بزنند.
وی در این ارتباط تلفنی آمادگی كشورش برای گسترش روابط اقتصادی را اعلام كرد.
دكتر محمد مخبر نیز در این تماس تلفنی از پیام‌های محبت آمیز و همدلانه پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی در ضایعه دردناك شهادت آیت الله رئیسی و همچنین حضور نماینده ویژه پادشاه و وزیر امور خارجه این كشور در مراسم ادای احترام به رئیس جمهور و یاران شهیدش، تشكر كرد و افزود: ما دو شخصیت مهم، تاثیرگذار و دلسوز را به همراه جمعی دیگر از خادمان از دست دادیم و به سوگ نشستیم.
وی توسعه روابط با همسایگان و كشور‌های دوست را از جمله موفقیت‌ها و راهبرد‌های مهم آیت الله رئیسی دانست و گفت: فقدان رئیس جمهوری مردمی و پرتلاش همچون آقای رئیسی برای ما سخت است، اما حركت كشور هیچ تغییری نخواهد كرد و همان روح علاقه و اطمینان میان ایران و عربستان در دوره رئیس جمهور شهید، همچنان ادامه خواهد داشت.
سرپرست ریاست جمهوری تأكید كرد: ادامه سیاست همسایگی دولت سیزدهم و توسعه مناسبات با كشور‌های منطقه تنها گزینه پیش روی همه ما است و همراهی و همدلی با یكدیگر ضامن ثبات و شكوفائی در منطقه است.
وی روابط ایران و عربستان را برای جهان اسلام كلیدی خواند و افزود: علی رغم مخالفت برخی قدرت ها، امروز روابط ما به سطح خوبی رسیده و منطقه به گسترش این ارتباطات به شدت محتاج است و دو كشور می‌بایست با افزایش تعاملات اقتصادی و رفع موانع خصوصا برای بخش‌های خصوصی دو كشور و رفع نیاز‌های متقابل، بتوانند این روابط سیاسی را بیش از پیش پشتیبانی كرده، ارتقا بخشیده و پایدار كنند.
دكتر مخبر در این تماس تلفنی از دستور بسیار خوب ولیعهد عربستان برای استقبال از زوار ایرانی نیز تشكر و بر دعوت رئیس جمهور شهید تأكید كرد و افزود: همانگونه كه رئیس جمهور فقید ما پیش از این از جنابعالی برای سفر به ایران دعوت كرده بود، مجددا از جنابعالی دعوت می‌كنم به كشور دوست و برادر خود سفر كنید.
گفتنی است ولیعهد عربستان ضمن پذیرش این دعوت متقابلا از سرپرست ریاست جمهوری برای سفر به عربستان دعوت كرد.

دسترسی سریع