توافق‌نامه‌های تجاری و كمیسیون مشترك ایران و تونس احیا می‌شود

رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران با سفیر جدید تونس دیدار و بر احیای توافق‌نامه‌های تجاری و كمیسیون مشترك دو كشور تاكید كرد.

1402/12/02
|
13:33
|

مهدی ضیغمی، در دیدار با عماد الرحمونی با تاكید بر اینكه ساختار افزایش روابط تجاری ایران و تونس فراهم است، گفت: اجرای برخی توافقنامه‌های ایران و تونس نزدیك به 10 سال است كه متوقف مانده است و امیدواریم با تعامل و همكاری دو طرفه زمینه‌های احیای آن فراهم شود. آقای ضیغمی با بیان اینكه 18 موافقت‌نامه و توافق‌نامه بین دو كشور امضا شده است، افزود اجرای برخی توافق‌نامه‌ها، فاصله 10 ساله خورده و نیاز است به روزرسانی شوند. ضیغمی ادامه داد ما چند پیشنهاد مشخص برای توسعه روابط تعریف كرده‌ایم. نخست، اینكه قرار است كمیسیون مشترك ایران و تونس به وزارت صمت واگذار شود و تلاش خواهیم كرد این كمیسیون را بعد از 9 سال با تعامل و همكاری دستگاه‌های مختلف احیا كنیم. معاون وزیر صمت ادامه داد: به نظر می‌رسد دو كشور می‌توانند در زمینه‌های مونتاژ خودرو، تولید تراكتور، تامین فسفات از تونس، حوزه كشتیرانی و تبادلات هوایی از تونس به سایر كشور‌ها همكاری كنند؛ همچنین در زمینه تجهیزات پزشكی و بهره‌برداری مشترك از معادن تونس می‌توانیم روابط تجاری خود را دنبال كنیم. ضیغمی با دعوت از سفیر تونس و تجار این كشور برای شركت در نمایشگاه ایران و اكسپو، ادامه داد: ایران ساختار شبه سوئیفت را با بسیاری از كشور‌ها راه‌اندازی كرده است و می‌توان این مهم را با تونس نیز اجرا كند. رییس كل سازمان توسعه تجارت با اشاره به لغو روادید برای تجار تونسی، اضافه كرد: هدف ما تسهیل ورود و خروج تجار تونسی است. اجلاس ایران و اتحادیه آفریقا فرصت خوبی است كه بسیاری از موانع تجاری حل و فصل شود. همچنین ایران در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی دارای ظرفیت بالایی است و انتظار داریم لیست پروژه‌های مهم فنی و مهندسی در اختیار ما قرار داده شود.
در ادامه دیدار الرحمونی، با تاكید بر اینكه تجار ایرانی برای سفر به تونس نیاز به ویزا ندارند، گفت: 70 درصد تجارت تونس با كشور‌های اروپایی است و كمتر با آسیای میانه ارتباط داریم و تجار ایرانی می‌توانند به تجار تونسی كمك كنند كه در این بازار راه پیدا كنند.
سفیر جدید تونس با بیان اینكه عزم دو طرفه توسعه تجاری بین دو كشور ایجاد شده است و هدف پایداری روابط است، گفت: برای تحقق این مهم در روز‌های آینده با اتاق بازرگانی ایران جلسه برگزار خواهیم كرد.
عماد الرحمونی افزود: در سفر‌های سیاسی رییس جمهور تونس یك هیات اقتصادی نیز با وی همراهی می‌كند و یك روز از سفر را به روز تجار اختصاص می‌دهد.

دسترسی سریع