پرتاب موفقیت‌آمیز سه ماهواره تحقیقاتی با ماهواره‌بر سیمرغ

در آستانه دهه فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین بار در كشور، ماهواره بر سیمرغ، 3 ماهواره تحقیقاتی مهدا، كیهان 2 و هاتف 1 را همزمان با موفقیت در مدار قرار داد.

1402/11/08
|
11:05
|

به نقل از وزارت دفاع، ماهواره‌بر سیمرغ ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، امروز هشتم بهمن ماه، ماهواره مهدا و دو نانوماهواره كیهان 2 و هاتف 1 را از پایگاه امام خمینی (ره) با موفقیت در مدار بیضوی با ارتفاع كمینه 450 كیلومتر و ارتفاع بیشینه 1110 كیلومتری زمین تزریق كرد.
ماهواره مهدا ماهواره‌ای تحقیقاتی است كه مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون آن در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است و نانوماهواره‌های كیهان 2 و هاتف 1 نیز توسط شركت صنایع الكترونیك ایران (صاایرانِ وزارت دفاع) طراحی و آماده پرتاب شده‌اند.
ماهواره مهدا، یك ماهواره، از سری ماهواره‌های سبك وزن پژوهشگاه فضایی ایران است كه به منظور آزمایش زیرسامانه‌های توسعه‌یافته ماهواره‌ای طراحی و ساخته شده‌اند.
ماموریت اصلی این ماهواره، بررسی صحت عملكرد ماهواره‌بر سیمرغ در تزریق چندگانه محموله‌های فضایی در مدار پایین زمین و ارزیابی عملكرد برخی از طراحی‌های جدید و قابلیت اطمینان فناوری‌های بومی در فضا است.
نانوماهواره كیهان 2، از سری ماهواره‌های مكعبی شركت صاایران است كه برای اثبات فناوری موقعیت‌یابی فضاپایه طراحی و ساخته شده است و امكان تعیین موقعیت را به صورت بومی و مستقل از سامانه‌های موقعیت‌یابی جهانی، برای گیرنده‌های زمینی فراهم می‌كند.
در این ماهواره، از زیرسامانه تعیین و كنترل وضعیت به منظور نشانه‌روی پایدار و دقیق به سمت زمین، استفاده شده است.
نانوماهواره هاتف 1 نیز، از سری ماهواره‌های مكعبی شركت صاایران است كه به منظور اثبات فناوری مخابرات باند باریك با كاربرد اینترنت اشیا ساخته شده است.
این ماهواره به عنوان نسخه آزمایشی اول از مجموعه ماهواره‌های منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی، به فضا پرتاب شده است.
بنا بر این گزارش، ماهواره‌بر سیمرغ یك، ماهواره‌بر سوخت مایع دو مرحله‌ای است كه در هفتمین پرتاب تحقیقاتی خود توانست با تزریق چندگانه ماهواره‌ها، دریچه‌ای جدید به روی پرتاب‌های فضایی كشور باز كند.
این پرتاب با همكاری هوافضای وزارت دفاع و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با موفقیت انجام شد.

دسترسی سریع